Kiedyś wojskowe koszary. Teraz luksusowe osiedle z basenem na dachu
Autor: Dorota Niećko
Dawne koszary w Poznaniu, dziś luksusowe apartamenty i restauracje
Basen na dachu, szklany łącznik, czerwona cegła. To prawdziwe miasto w mieście. W miejscu dawnych koszar wojskowych powstała nowa dzielnica z luksusowymi apartamentami z czerwonej cegły, drogimi restauracjami i sklepami. City Park w Poznaniu. Mija 18 lat od czasu rozpoczęcia budowy. Zobacz, jak obecnie wygląda ta dzielnica na Łazarzu.
Spis treści
- Dawne koszary przy Ułańskiej, Matejki i Grunwaldzkiej
- W miejscu placu ćwiczeń - apartamentowiec
- To realizacja grupy Konkret
Dawne koszary przy Ułańskiej, Matejki i Grunwaldzkiej
Dawne koszary znajdują się między ulicami Matejki, Grunwaldzką i Ułańską. Teraz w miejscu, gdzie stacjonował 15 Pułk Ułanów Poznańskich są ekskluzywne showroomy z wyposażeniem wnętrz, restauracje, hotel, kawiarnie, a nawet kasyno. City Park to dziś elegancki kompleks hotelowo - gastronomiczny. Sa tu też apartamenty. A wszystko na terenie dawnych pruskich koszar.
W miejscu placu ćwiczeń - apartamentowiec
Pośrodku, w miejscu dawnego placu ćwiczeń, stanął apartamentowiec z basenem. Trochę wygląda jak zamek obronny, a trochę jak college w Anglii. I można tu np. wynająć apartament o powierzchni 500 metrów kwadratowych z osobnym wejściem, klatką schodową, salą do gry bilard czy salonem wysokim na 5 metrów. Albo luksusowy apartament z łazienką w ogrodzie zimowym. Przeszklony łącznik malowniczo obrośnięty bluszczem łączy hotel z basenem na ostatnim piętrze apartamentowca.
Dwie dawne hale fabryczne mają oryginalne elewacje. To budynki wzdłuż Wojskowej i Wyspiańskiego. Od strony Ułańskiej są trzy odrestaurowane wille z XIX wieku. Centralnym punktem City Parku jest budynek w kształcie litery „U”, w którym mieszczą się m.in. pokoje hotelowe, spa, basen.
To realizacja grupy Konkret
City park to jedna najbardziej spektakularnych realizacji Grupy Konkret. Nad inwestycją czuwał konserwator zabytków. Budowę osiedla rozpoczęto 18 lat temu, jesienią 2006. Autorem projektu architektonicznego jest Sławomir Rosolski. Zdobył za ten projekt wiele nagród, w tym w 2009 statuetkę Jana Baptysty Quadro – jest to wyróżnienie za najlepszą realizację architektoniczną w Poznaniu. To ten sam architekt, który zaprojektował m.in. osiedle Warzelnia w Poznaniu.
Tu znajdziesz rozmowę z autorem projektu
Kilka lat temu architekt w rozmowie z magazynem Architektura - Murator, mówił:
- Nie zdecydowałem się na żadną silną historyzującą stylizację. City Park można, zwłaszcza dzisiaj, z perspektywy 10 lat, które minęły od oddania go do użytku, określić mianem własnej tożsamości miejsca w mieście. Jednym z kluczowych założeń rewitalizacji dawnych koszar wojskowych było uszanowanie historycznej zabudowy w ujęciu materiałowym, kubaturowym i przestrzennym. Na uwagę zasługuje opracowanie współczesnego detalu w odniesieniu do kontekstu historycznego. Kampanile na czterech narożnikach są bardzo ascetyczne, wręcz modernistyczne, a balustrady i basen mają już wyraz znaku naszych czasów. City Park ma dla mnie szczególną wartość, gdyż jest wielokrotnie cytowany i recenzowany w środowisku konserwatorskim.
Zobacz też, co powstaje w Poznaniu.
Kamienica w miejscu dawnej palarni kawy w Poznaniu
Autor: VINCI Immobilier Polska
Kamienica przy Garbary / Wielkiej w Poznaniu. Wizualizacja