Kolejka gondolowa Solina - 8 minut jazdy z widokiem na Bieszczady

2024-10-13 15:01

Kolejka gondolowa Solina to całkiem nowa atrakcja. Kolej gondolowa nad Soliną jest w Bieszczadach, a jej trasa wiedzie nad słynną zaporą, między górami Plasza oraz Jawor. Nie macie lęku wysokości? To tu jest najwyższa podpora w Polsce! Ile kosztuje bilet na gondolę w Solinie i jak go kupić? Ile trwa przejazd? Odpowiadamy.

Spis treści

  1. Kolejka Solina w Bieszczadach
  2. Godziny otwarcia kolejki gondolowej Solina
  3. Stacja górna kolejki nad Soliną
  4. Ile kosztuje bilet na gondolę w Solinie i jak go kupić?
  5. Gondola w Solinie. Dane

Aktualizacja 13.10 

Z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych, kolej w dniu 13.10. 2024 jest nieczynna - poinformowali zarządcy. Bardzo mocno wieje.

Kolejka Solina w Bieszczadach

Ta kolejka ma dopiero dwa lata. Polskie Koleje Linowe uruchomiły ją 1 lipca 2022. I ogłosiły, że to najnowocześniejsza kolejka linowa w Polsce. Jeśli znacie już kolejkę na Kasprowy Wierch, Gubałówkę, w Krynicy, Parku Śląskim w Chorzowie i tę, której trasa wiedzie nad Odrą we Wrocławiu, czas poznać kolej linową w Bieszczadach! Niewiele jest widoków tak zapierających dech, jak Jezioro Solińskie i zapora z góry. Od maja 2024 na trasie kursuje także specjalna gondola gastronomiczna.

Kolej linowa w Solinie jest szczególną atrakcją również pod względem technologicznym. Ma najwyższą w kraju podporę, mierzącą 75 m wysokości. Całkowita długość trasy, którą pokonuje kolejka gondolowa Solina wynosi 1580 metrów. Różnica wysokości między dolną a górną stacją kolejki osiąga 100 metrów. Typem kabiny wykorzystanym przez PKL jest przeszklona gondola, która została przystosowana także dla osób niepełnosprawnych. W jednej kabinie zmieści się jednocześnie 8 osób. Trasa składa się z 25 takich kabin. Kolejka poruszają się z prędkością 6 metrów na sekundę. W czasie wjazdu na stację, kolejka zwalnia do 0,2 m/s. Zdolność przewozowa na dzień - 17 600 osób. 

Godziny otwarcia kolejki gondolowej Solina

Kolejka nad Soliną pracuje zazwyczaj w godzinach od 9 do 18. W dni, gdy zainteresowanie jest większe, godziny otwarcia są dłuższe - do 19. Ale też kolejka może być przez kilka tygodni zamknięta. Uzasadnione jest to koniecznością przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Aby sprawdzić aktualne godziny pracy, należy skontaktować się z obsługą PKL Solina lub odwiedzić oficjalną stronę internetową przewoźnika. 

Poziom stacji dolnej to 456 metrów nad poziomem morza. To obok deptaka w Solinie. Tu znajduje się strefa multimedialna, atrakcja dla najmłodszych w czasie oczekiwania na przejazd. W tym miejscu powstała również ekspozycja dotycząca historii Bieszczad. Można tam zdobyć np. informacje o nieistniejących już wsiach oraz o powstawaniu zapory Solińskiej.

Stacja górna kolejki nad Soliną

Jest na wysokości 561 m n.p.m. Na jej szczycie zbudowano wieżę widokową o wysokości 55 metrów, dzięki czemu podróżujący mogą podziwiać widok na Jezioro Solińskie, Zalew Myczkowski, Góry Słonne oraz bieszczadzkie połoniny. Na taras widokowy można się dostać schodami lub wjechać windą. Z wieży widokowej udostępniany jest obraz na żywo przez kamerę nad Soliną.

Jest tu też zewnętrzny szklany chodnik, tylko dla tych, którzy nie mają lęku wysokości. 

Ile kosztuje bilet na gondolę w Solinie i jak go kupić?

Bilety można kupić w kasach biletowych stacji Plasza oraz Jawor, w biletomatach i przez internet. Kosztują 39 - 49 zł za osobę, a bilet rodzinny - 129 zł. Oto pełen cennik:

Kolej gondolowa Solina. Cennik
Autor: mat. prasowe Kolej gondolowa Solina. Cennik Link: powiększ

Gondola w Solinie. Dane

  • Nazwa PKL: Kolej gondolowa Solina
  • Rodzaj kolejki: Kolej gondolowa
  • Długość trasy: 1580 metrów
  • Pojemność: 8 osób
  • Czas wjazdu: 5 minut
  • Stacja dolna: Solina 190, 38-610
  • Stacja górna: Solina 60, 38-610

Czytaj też: 

Największa sauna na świecie jest w Polsce

Sauna Colosseum pomieści 300 osób!

Piękna architektura. Domy mazurskie we wsi Lellowo
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej