Legendarny klub Fugazi w Warszawie powróci? Jest pomysł odbudowy okrąglaka na Woli i wskrzeszenia klubu

2024-06-04 15:45

Klub Fugazi w Warszawie istniał krótko, ale przez bywalców pamiętany jest do dziś. W 1992 r. występowali tu m.in. Kult, Dżem, Maanam i Brygada Kryzys. Teraz jeden ze współzałożycieli klubu chciałby odbudować rozebrany w 2010 r. obiekt i na nowo otworzyć Fugazi. Na ile realne są te plany?

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Spis treści

  1. Klub Fugazi w Warszawie może powrócić. Odbudują okrąglak na Woli?
  2. Z czego słynął klub Fugazi i dlaczego zniknął z mapy stolicy?

Klub Fugazi w Warszawie może powrócić. Odbudują okrąglak na Woli?

Choć rockowy klub Fugazi w Warszawie działał tylko przez 11 miesięcy i zamknął się w 1992 r., dziś ma dla wielu status miejsca legendarnego. Mieścił się w okrąglaku przy ul. Leszno 19 na Woli, który w okresie PRL-u był siedzibą Kina W-Z (nazwanego tak od pobliskiej trasy W-Z). Budynek nie istnieje od 2010 r., kiedy to rozebrano go w związku z planami budowy bloku mieszkalnego. Ostatecznie do tego nie doszło i miejsce do dziś stoi puste, a obok znajduje się Skwer Gwary Warszawskiej.

W 2024 r. nieoczekiwanie pojawił się pomysł wskrzeszenia Fugazi. Jak podaje wyborcza.pl, za pomysłem reaktywacji klubu stoi Waldemar Czapski, jeden ze współzałożycieli oryginalnego Fugazi w latach 90. Pieniądze na inwestycję mieliby wyłożyć jego związani z klubem znajomi, dzisiaj biznesmeni. Czapski chce w najbliższym czasie przedyskutować swój pomysł z władzami miasta.

Według planów nowy klub Fugazi na 500 osób znalazłby się pod ziemią, a nad powierzchnię wystawałby jedynie odbudowany okrąglak. Obiekt powstałby nie w pierwotnej lokalizacji, a pod sąsiednią działką, dziś zabudowaną m.in. garażami. Nie ma jednak pewności, czy miasto wyraziłoby na to zgodę, gdyż działka formalnie jest ciągiem pieszo-jezdnym. Na razie pomysłodawca odbudowy zbiera poparcie dla swojego projektu.

– Zależy nam, żeby zrobić klub, który będzie żywym pomnikiem – mówi „Wyborczej” Czapski

Z czego słynął klub Fugazi i dlaczego zniknął z mapy stolicy?

Klub Fugazi, otwarty w styczniu 1992 r. w budynku dawnego kina, działał do grudnia tego samego roku. Miejsce działało całodobowo i było przyjazne nowym zespołom – oferowało przyjezdnym muzykom nawet możliwość doraźnego noclegu. Nazwa klubu była nawiązaniem do tytułu płyty zespołu Marillion. W obiekcie znajdował się m.in. bar w kształcie gitary oraz cały autobus Jelcz.

– Wystarczyło 11 miesięcy, by w klubie Fugazi wystąpiły takie zespoły, jak Maanam, Dżem, Kult, Brygada Kryzys, Izrael, Wilki, Hey, czy Max i Kelner Tehno Terror. Rock, spotykał bluesa, reggae, punka i pierwsze eksperymenty z techno. Ten eklektyzm wzmacniał energię publiczności i samego klubu – podaje Muzeum Woli.

Nowym klubem szybko zainteresowała się mafia, która zaczęła domagać się od właścicieli haraczu i grozić im. Po bezskutecznych próbach uzyskania pomocy policji właściciele zadecydowali o zamknięciu Fugazi pod koniec 1992 r. W charakterystycznym okrąglaku na Woli mieścił się później jeszcze m.in. sklep „Grosz”. W 2005 r. działka wraz z budynkiem została nabyta przez dewelopera Artbau Development. Mimo prób wpisania budynku do rejestru zabytków został on w 2010 r. rozebrany. Dziś w miejscu kultowego klubu znajduje się pusta, porośnięta chwastami przestrzeń.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej