Łódź buduje i modernizuje. Miasto coraz bardziej atrakcyjne dla biznesu
Aktualnie projekty rewitalizacyjne prowadzone w Łodzi należą do największych w Europie, a co za tym idzie wzrasta zainteresowanie ze strony biznesu. Największe atuty miasta to jej centralne położenie, największe w Polsce zabytkowe centrum, niezwykłe zabytki architektury przemysłowej.
Autor: PKP S.A.
Nowe Centrum Łodzi wizualizacja
Program rewitalizacji w Łodzi
Podstawą programu rewitalizacji jest osiem projektów, nazywanych rewitalizacją obszarową, która obejmie także obszar śródmiejski, gdzie powstaje już Nowe Centrum Łodzi (NCŁ). W sumie chodzi o realizację kilkudziesięciu projektów. Miasto zarezerwowało na ten cel w budżecie ponad 1 mld zł. Połowa będzie pochodziła ze środków unijnych. Łódzki magistrat rozpisał już pierwsze przetargi.
Zgodnie z założeniami w ramach projektu przeprowadzenie mają być kompleksowe remonty miejskich kamienic, dróg i chodników. Zmodernizowane zostaną istniejące parki i stworzone nowe miejsca rekreacyjne. Ponadto miasto chce przebudować parkingi oraz torowiska tramwajowe i przystanki komunikacji miejskiej. Wszystko dopełni zakup nowego taboru.
Jest szansa, że to właśnie w Łodzi odbędzie się międzynarodowa wystawa Expo 2022. Jeżeli prace będą przebiegały równie dynamicznie jak dotychczas, miasto do tego czasu zupełnie zmieni swoje oblicze.
Nowe Centrum Łodzi (NCŁ)
To największa inwestycja prowadzona aktualnie w Łodzi. Rewitalizacja łódzkiego śródmieścia obejmuje teren o powierzchni około 100 ha. Miasto zyskało tą przestrzeń dzięki wprowadzeniu linii kolejowej i dworca pod ziemię. Pamiętamy dużą inwestycję jakim był dworzec Łódź Fabryczna.
W NCŁ powstaną liczne obiekty biurowe, usługowe i budynki mieszkalne, a także placówki usługowe i kulturalno-rozrywkowe. Projekt ma na celu stworzenie systemu atrakcyjnych przestrzeni miejskich z wykorzystaniem zabytkowej zabudowy. To właśnie Nowe Centrum Łodzi ma stać się główną areną wystawy Expo 2022.
Łódzki rynek biurowy
Łódź to siódmy największy rynek biurowy w Polsce (po Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach i Poznaniu). Łączne zasoby powierzchni biurowej w Łodzi sięgają 374 200 m². W ostatnich latach Łódź umocniła swoją pozycję ważnego ośrodka dla branży nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. W I kwartale 2017 r. wskaźnik powierzchni niewynajętej wyniósł 5,8%, co jest najniższym wynikiem wśród głównych rynków biurowych w kraju.
Polecany artykuł:
Coraz więcej biurowców w Łodzi
„Centralna lokalizacja, szerokie zaplecze wykwalifikowanej kadry oraz rozwinięta infrastruktura transportowa sprawiają, że Łódź staje się jedną z bardziej atrakcyjnych lokalizacji w kraju, szczególnie pod projekty z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Podlegające dynamicznym przeobrażeniom miasto przyciąga inwestorów, którzy tworzą nowe miejsca pracy, rozwijają swoje struktury wraz z pozyskiwaniem nowym zleceń, a w konsekwencji – generują zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe. Nic zatem dziwnego, że to na firmy z branży nowoczesnych usług dla biznesu przypadło ponad 50% popytu na biura zarejestrowanego w ubiegłym roku” – informuje Karol Patynowski, Dyrektor ds. rynków Regionalnych w JLL.
Eksperci Walter Herz potwierdzają, że rekordowo wysoki popyt na łódzkie biura utrzymuje się już od dwóch lat. W 2015 roku zakontraktowane zostało w Łodzi 70 tys. m² powierzchni, a w ubiegłym roku najemców znalazło 67 tys. m² biur. Według nich w ciągu najbliższych lat rozwój łódzkiego rynku biurowego będzie szczególnie dynamiczny. Aktualnie w mieście powstaje około 130 tys. m² powierzchni biurowej, a większość ma być oddana do użytku jeszcze w 2017 roku. Zainteresowanie najemców jest bardzo duże, ponad połowa powstających biur jest już zarezerwowana. Dodatkowo w Łodzi mamy najniższy poziom pustostanów.
Biura w zabytkowych budynkach
Poza nowymi inwestycjami, znacząca część nowoczesnej powierzchni biurowej znajduje się w rewitalizowanych, często zabytkowych budynkach poprzemysłowych, zaadaptowanych na funkcje biurowe. Należą do nich m.in. Centrum Biznesowe Synergia, Textorial Park, Centrum Biznesowe Kopcińskiego 77, Przędzalnia Braci Muehle, czy Business House Gdańska.
W połowie 2017 roku rusza rewitalizacja dawnych zakładów Monopolu Wódczanego
Inwestycja będzie nosiła nazwę Monopolis. W kompleksie powstaną biura, restauracje, przestrzenie kulturalne. Powierzchnia całkowita inwestycji wyniesie 28 000 m². Wizualizacje i informacje na temat inwestycj>>
Nowe inwestycje biurowe
Aktualnie największe realizowane w Łodzi projekty biurowe to Ogrodowa 8 Office, Przystanek mBank i Nowa Fabryczna, która powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie dworca Łódź Fabryczna. Jest to największy obiekt budowany na terenie Nowego Centrum Łodzi, który dostarczy w tym roku 21,5 tys. m² powierzchni biurowej. W połowie 2017 roku ruszy również budowa zespołu biurowców Brama Miasta. Dwa budynki o łącznej powierzchni najmu 40 tys. m² wyrosną naprzeciwko dworca Łódź Fabryczna. Projekt zakłada również budowę otwartego placu miejskiego z kawiarniami, zielenią i małą architekturą.
W centrum Łodzi, w narożniku skrzyżowania ulicy Ogrodowej i Zachodniej realizowana jest także inwestycja Ogrodowa 8 Office. W obiekcie położonym w sąsiedztwie pałacu Poznańskiego powstanie 28,6 tys. m² powierzchni najmu, w tym 3,9 tys. powierzchni handlowo-usługowej w pasażu na parterze budynku, który będzie nawiązywał do charakterystycznych dla Łodzi podwórek wewnątrz kamienic i połączy przejściem pieszym Manufakturę, Plac Wolności i Park Staromiejski.
Wyróżniającym się łódzkim projektem jest również rozbudowa OFF Piotrkowska Center (Teal Office i Sepia Office), gdzie dwa biurowce klasy A wkomponowane zostaną w zabytkową architekturę przemysłową dawnej fabryki bawełny.
Łódź wspiera rozwój biznesu
W jednej z fabryk na terenie NCŁ przy ul. Wierzbowej 44 powstaje Fabryka Przedsiębiorczości. To centrum rozwoju zarówno łódzkich przedsiębiorstw jak i spoza Łodzi. Instytucja stanowić będzie centrum obsługi inwestycji i wsparcia dla przedsiębiorców.