Lofty w Fabryce Jedwabiu w Łodzi. Industrialne apartamenty powstają w dawnym kompleksie fabryczno-mieszkalnym

2024-02-27 8:44

Lofty w Fabryce Jedwabiu, realizowane przez spółkę Revisit Home, powstają w zabytkowym kompleksie fabryczno-mieszkalnym w Łodzi. Jeśli wierzyć wizualizacjom, zaniedbane budynki odzyskają blask, a obok nich powstaną nowe obiekty. Ile industrialnych apartamentów powstanie i kiedy będą gotowe?

Spis treści

  1. Lofty w Fabryce Jedwabiu w Łodzi. Powstają mieszkania w stylu industrialnym
  2. Komin i napis „Cisza” pozostaną. Przybędzie zieleni
  3. Historia zabytku przy Wólczańskiej 13. Działał tu m.in. przemysł jedwabny

Lofty w Fabryce Jedwabiu w Łodzi. Powstają mieszkania w stylu industrialnym

Zaniedbany budynek z 1887 r. przy ul. Wólczańskiej 13 w Łodzi doczeka się widowiskowej rewitalizacji. Pod okiem konserwatora (budynek jest w ewidencji zabytków) neorenesansowa kamienica jest od listopada 2023 r. przebudowywana przez spółkę Revisit Home, która znana jest już w Łodzi z m.in. takich inwestycji jak remont kamienicy przy ul. Tuwima 48 czy budowa akademika Chill Inn przy ul. 6 Sierpnia.

Szkoła Budowania: Instalacja grzewcza

Budynek, który dziś kojarzy się głównie z widoczną na ścianie instalacją z prętów układających się w słowo „Cisza” (dzieło Łukasza Bergera), zmieni się nie do poznania. Obiekt zostanie nadbudowany o jedną kondygnację, a w środku wymienione zostaną wszystkie elementy nieobjęte ochroną – od stropów po instalacje. Z kolei elewacja zyska nowy blask. Dodatkowo w głębi działki powstaną dwa nowe budynki mieszkalne z garażem podziemnym. Zakończenie prac ma nastąpić w 2025 r.

Jak informuje UM Łódź, w kompleksie powstanie 107 mieszkań, m.in. stylizowanych na lofty. Powstaną także 4 lokale usługowe w parterach. Zaplanowano w nich m.in. siłownię oraz strefę coworkingową, które będą przeznaczone do wyłącznego użytku mieszkańców kompleksu.

Inwestycja położona jest na działce o powierzchni odpowiadającej wielkości prawie czterech basenów olimpijskich – 4148 m2. Łącznie dostępne będzie 7000 m2 powierzchni mieszkalnej oraz 1000 m2 powierzchni handlowo-usługowej, a między budynkami powstanie zielony pasaż z licznymi nasadzeniami – informuje strona inwestora.

Komin i napis „Cisza” pozostaną. Przybędzie zieleni

Rewitalizacja ma dać budynkom nowe życie, ale jednocześnie wyraźnie przypominać o przeszłości tego miejsca. M.in. z tego względu zachowany zostanie pofabryczny komin znajdujący się w centralnej części posesji. Nie zapomniano także o nowszej historii – napis „Cisza”, widniejący na budynku od 2015 r., również pozostanie na swoim miejscu.

Zmianą będzie z kolei pojawienie się fotowoltaiki na dachu oraz wprowadzenie nowej zieleni. Pojawi się ona nie tylko na patio pomiędzy budynkami – najwyżej położone apartamenty będą wyposażone w ogrody na dachu, z których będą mogli korzystać właściciele lokali. Inwestycja jest więc raczej ekskluzywna i przeznaczona dla klientów o bardziej zasobnym portfelu. Wskazuje na to również znakomita (a więc droga) lokalizacja – zaledwie 300 m od ul. Piotrkowskiej i 250 m od powstającej podziemnej stacji kolejowej Łódź Śródmieście.

Historia zabytku przy Wólczańskiej 13. Działał tu m.in. przemysł jedwabny

Jak łatwo domyślić się z nazwy nowego obiektu, obiekt zachowany przy ul. Wólczańskiej 13 w Łodzi pierwotnie działał zakład przemysłowy. A właściwie – kilka zakładów, bo industrialna historia tego miejsca jest długa i bogata. W skrócie prezentuje się ona następująco:

  • 1887 – przy Wólczańskiej 13 (wówczas ul. Cegielniana) działa niewielka fabryka rękawiczek skórzanych (właściciel: Hugo Bressel),
  • 1896 – Apretura i Tkalnia Bawełny (właściciel: Gerszon Gerszner),
  • po 1900 r. – Apretura i Myjnia Jedwabiu (właściciel: przedsiębiorstwo „Schmitz & Van Endert”),
  • 1910 – dwupiętrowa tkalnia tego samego właściciela,
  • 1924 – w budynku zaczyna funkcjonować spółka akcyjna Przemysł Jedwabny,
  • po 1945 r. – m.in. Dziewiarska Spółdzielnia Pracy „Wzór”.

Teraz pofabryczne budynki zyskają funkcję mieszkalną i – częściowo – usługową. Efekty zobaczymy w 2025 r.

QUIZ. Sobór, browar, czynszówka... Znasz te nazwy budynków?

Pytanie 1 z 15
Browar to obiekt, w którym produkuje się...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej