Łucka 8. Kamienica zburzona już niemal doszczętnie. "Nad ranem rozpoczęto dalsze prace pomimo zakazu"
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator
XIX-wieczna kamienica na Łuckiej 8 jest już niemal całkowicie zniszczona - została z niej jedna ściana. Dwa dni wcześniej konserwator zatrzymał w asyście policji nielegalną rozbiórkę. Wtedy zniszczono ok. połowę kamienicy. Jest w prywatnych rękach, a ostatnio na wniosek właściciela została wykreślona z rejestru. Dziś jednak trwa postępowanie w sprawie ponownego wpisu.
Spis treści
- Łucka 8. Z kamienicy została jedna ściana - wznowiono nielegalną rozbiórkę
- Kamienica już raz była zabytkiem - została wykreślona z rejestru
Łucka 8. Z kamienicy została jedna ściana - wznowiono nielegalną rozbiórkę
Jak poinformowała nas rzeczniczka wojewódzkiego konserwatora, Marcina Dawidowicza, kamienica na Łuckiej 8 uległa dziś niemal całkowitemu zniszczeniu. Na miejscu był już nasz fotoreporter - z budynku została jedna ściana. W jakich okolicznościach doszło do zniszczenia? I czy w obecnej sytuacji postępowanie w sprawie wpisu do rejestru będzie kontynuowane?
Konserwator podejmuje czynności na miejscu. Nad ranem sprzęt budowlany rozpoczął dalsze prace pomimo zakazu wydanego w sobotę przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w wyniku interwencji MWKZ.
- mówi nam Anna Śmigielska, rzeczniczka MWKZ. Z napływem kolejnych informacji będziemy aktualizować artykuł.
Zobacz także: Dofinansowanie na remont zabytków w Warszawie. Kolejne 12 obiektów otrzymało wsparcie od miasta. Opłaca się złożyć wniosek
Wybudowana dla Abrama Włodawera w 1878 roku, była ostatnią kamienicą czynszową na Woli. Jako jedna z nielicznych przetrwała bez większych uszkodzeń II wojnę światową.
Przypomnijmy, w sobotę 21 grudnia Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o zatrzymaniu nielegalnej rozbiórki kamienicy na ul. Łuckiej 8 w Warszawie. Konserwator zjawił się na miejscu w asyście policji.
MWKZ wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy ul. Łuckiej 8, na wniosek organizacji społecznych - Stowarzyszenia Masław oraz Obrońcy Zabytków Warszawy. Postępowanie ma na celu ocenę czy w obecnym stanie zachowania pozostałości kamienicy mogą zostać objęte odrębną ochroną konserwatorską m.in. elewacje i przejazd bramny. W tej sytuacji, podejmowanie jakichkolwiek prac w trakcie trwania postępowania jest niezgodne z prawem.
- informowało MWKZ na social mediach.
Kamienica już raz była zabytkiem - została wykreślona z rejestru
Kamienica na Łuckiej 8 od 1992 roku znajdowała się w rejestrze. Nie dalej jak w listopadzie 2024 roku media informowały o wykreśleniu jej z rejestru zabytków na wniosek właściciela kamienicy. Decyzję podjął generalny konserwator zabytków. Decyzję krytykowali m.in. aktywiści i Burmistrz Woli, Krzysztof Strzałkowski.
Decyzja o wykreśleniu kamienicy przy ulicy Łuckiej 8 z rejestru zabytków jest dla mnie zaskakująca. W tym postępowaniu nie jesteśmy stroną, dlatego nie przysługuje nam odwołanie. Możemy jednak wnioskować do Mazowieckiego Konserwatora Zabytków, aby rozważył możliwość wszczęcia z urzędu postępowania o wpisanie kamienicy do rejestru zabytków w granicach jej murów obwodowych, które nadal są dobrze zachowane. Wspólnie ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków uważamy, że mury kamienicy spełniają warunki, aby zostały uznane za mające taki walor
- komentował Burmistrz w listopadzie, cytowany przez tvn24.
Zarówno Strzałkowski, jak i poprzedni konserwator wojewódzki, prof. Jakub Lewicki, interweniowali w sprawie stanu kamienicy. Żadnych efektów nie przyniosły ani nakazy zabezpieczenia budynku, ani zgłoszenie sprawy prokuraturze.
Źródło: tvn24.pl, MWKZ
Tak kamienica wyglądała po częściowej rozbiórce:
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator
Tak wyglądała 22 grudnia 2024 roku