Lustrzany wieżowiec Gazowni Łódzkiej znika z krajobrazu Łodzi

2024-06-10 13:48

Ze śródmieścia Łodzi, kondygnacja po kondygnacji, znika budynek Gazowni Łódzkiej. Charakterystyczny lustrzany wieżowiec, modernizowany w latach 90. minionego wieku, musi ustąpić miejsca nowocześniejszemu obiektowi, w którym powstaną mieszkania.

Spis treści

  1. Charakterystyczny, lustrzany wieżowiec w Łodzi jest wyburzany
  2. Co powstanie w miejscu wieżowca Gazowni Łódzkiej?
  3. Historia budynku Gazowni Łódzkiej
  4. Tak wyburzają budynek Gazowni Łódzkiej - zobacz galerię zdjęć

Charakterystyczny, lustrzany wieżowiec w Łodzi jest wyburzany

To był bardzo charakterystyczny budynek w krajobrazie przemysłowej Łodzi. Wieżowiec Gazowni Łódzkiej stał przy ul. Uniwersyteckiej 2/4 w Łodzi. Zbudowano go w latach 60. minionego wieku, według projektu krakowskiego architekta Władysława Bryzka.

Był całkiem spory – bo miał 52 metry wysokości i liczył 14 kondygnacji. Gdyby dodać do tego, stojące na dachu anteny – wysokość wyniosłaby 70 m.

Użytkowa powierzchnia tego czternastokondygnacyjnego budynku sięga ponad 8 tys. metrów kwadratowych.

ROZMOWY MURATORA: ARUP 2024

Co powstanie w miejscu wieżowca Gazowni Łódzkiej?

Dziś pozostały po nim tylko ruiny. Od kilku tygodni obiekt jest sukcesywnie wyburzany. Znikają poszczególne kondygnacje. Nie ma śladu po lustrzanej, charakterystycznej elewacji. Jak podaje miasto Łódź na oficjalnej stronie – w jego miejscu stanie inny wieżowiec, w którym będą się znajdowały lokale mieszkalne.

Zobacz też: Stalowy szkielet ze szklanymi ścianami, czyli Ażurowa Kamienica w Łodzi

Historia budynku Gazowni Łódzkiej

Historia wieżowca przy Uniwersyteckiej jest dość ciekawa. Pierwotnie należał do Biura Projektów Chemitex. Był to 13-piętrowy gmach z parterem częściowo wspartym na betonowych kolumnach z charakterystyczną rurą. Właśnie ta rura stała się symbolem budynku, przez co często w potocznej mowie odkreślano go jako gmach "pod rurą".

Na początku lat 90. został kupiony przez Gazownie Łódzką. W 1996 roku nowy właściciel ogłosił konkurs na modernizację obiektu. Wygrało łódzkie biuro projektowe Architekton należące do Andrzeja Szurmaka, Ryszarda Zawieruchy i Leszka Rymkiewicza.

W 1998 rozpoczęto przebudowę wieżowca, którego generalnym wykonawcą zostało Leszczyńskie Przedsiębiorstwo Budowlane. Remont trwał rok. Biurowiec oddano do użytku w grudniu 1999 r.

Wygląd wieżowca się zmienił. Budynek zyskał szklaną elewacje. Charakterystyczna rura ocalała, choć nie widać jej już z ulicy, została zabudowana. Na górnych piętrach został dodany wykusz, fasada ostatniego piętra została zaokrąglona, a nowe okna tworzyły obecnie szczelną elewacje i nie można było ich już otwierać.

Tak wyburzają budynek Gazowni Łódzkiej - zobacz galerię zdjęć

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej