Malta House. Pierwszy poznański biurowiec z certyfikatem LEED w budowie
W Poznaniu budowany jest biurowiec Malta House. Obiekt będzie pierwszą w mieście inwestycją komercyjną certyfikowaną w systemie LEED na platynowym poziomie. Generalny wykonawca, Skanska wmurował kamień węgielny pod budowę. Biurowiec ma zostać ukończony w III kwartale 2013 roku.
Na bizesowej mapie Poznania już w przyszłym roku, pojawi się kolejny komercyjny obiekt - Malta House. Inwestycja to biurowiec klasy A, który zostanie zrealizowany zgodnie z zasadami certyfikacji LEED. Generalny wykonawca, Skanska wmurował 21 czerwca kamień węgielny pod budowę i tym samym rozpoczął realizację inwestycji.
Przeczytaj również: Kotły gazowe idealnie dopasowane do instalacji grzewczej
Akt erekcyjny podpisali Jerzy Stępień, wiceprezydent miasta Poznania, Waldemar Olbryk, prezes Skanska Property Poland, Rafał Jaworowicz, dyrektor Oddziału Skanska oraz Katarzyna Zawodna, dyrektor Regionu Północ, Skanska Property Poland. Tradycyjnie oprócz aktu erekcyjnego w specjalnej tubie (kapsule czasu) umieszczono strony tytułowe poznańskich gazet z 21 czerwca 2012 roku.
Biurowiec Malta House
Biurowiec Malta House będzie pięciokondygnacyjnym budynkiem klasy A. Obiekt będzie dysponował ponad 15 tys. m2 najmu. Na terenie obiektu zostanie wybudowany podziemny parking na 272 auta. Ponadto, inwestor przewidział miejsca postojowe na rowery i szatnie z prysznicami dla rowerzystów. Ciekawym i zarazem charakterystycznym elementem inwestycji będzie zielony dach, z widokiem na jezioro Malta. Dodatkowo, biurowiec będzie miał ogród z patio.
Autor: brak danych
Poznański biurowiec a zrównoważony rozwój
Inwestycja Malta House będzie pierwszym budynkiem biurowym w Poznaniu, który będzie certyfikowany w systemie LEED na poziomie platynowym oraz EU GreenBuilding.* To prestiżowe wyróżnienie dowodzi, że inwestor na etapie projektowym zadbał o zrównoważony rozwój i proekologiczny charakter budynku. Tym samym, biurowiec Malta House zostanie wyposażony w nowoczesne ekologiczne rozwiązania, które zminimalizują wpływ budynku na środowisko. Warto zaznaczyć, że budynek został zaprojektowany tak, by zapewnił maksymalny dostęp do światła dziennego i widoków dla co najmniej 75 proc. powierzchni biurowej. Oto, niektóre zielone rozwiązanie, które zostaną zastosowane w biurowcu:
- free cooling, czyli wykorzystanie zimnego powietrza pochodzącego z zewnątrz do chłodzenia budynku; system klimatyzacji oparty na klimakonwektorach wentylatorowych (tzw. fan-coilach) z energooszczędnymi silnikami
- adiabatyczne nawilżanie powietrza, czyli zastosowanie systemu nawilżania za pomocą mgły wodnej z wykorzystaniem tańszej energii cieplnej, której pozyskiwanie w odróżnieniu od energii elektrycznej w mniejszym stopniu obciąża środowisko naturalne
- energooszczędny system oświetlenia wspomagany czujnikami ruchu sterującymi oświetleniem w częściach wspólnych biurowca oraz toaletach, bezwodne pisuary i wodooszczędna armatura, wykorzystywanie wody deszczowej do podlewania roślin
- system zarządzania budynkiem BMS.
Zielony budynek Malta House
Nazwa: biurowiec Malta House
lokalizacja: ul. ks. Abpa Antoniego Baraniaka, Poznań, woj. wielkopolskie
typ obiektu: biurowiec klasy A
liczba kondygnacji: 5
pow.użytkowa [m2]: 15 700
status inwestycji: realizowana
realizacja: II. kw. 2012-III kw. 2013
Inwestor: Skanska Property Poland
Projekt architektoniczny: pracownia Pentagram Architekci
Generalny wykonawca: Skanska SA.
*EU GreenBuilding – system certyfikacji budynków komercyjnych stosowany w Europie przez Komisję Europejską, którego celem jest promowanie oszczędności energii oraz szerszego wykorzystania rozwiązań opartych na źródłach energii odnawialnej. Certyfikat GreenBuilding gwarantuje zużycie energii niższe o co najmniej 25 proc. niż przewidują to normy krajowe.