Malta otwarta
Galeria Malta to największe centrum handlowo-rozrywkowe w zachodniej Polsce i zarazem kluczowy projekt zrealizowany na polskim rynku przez firmę NEINVER. Budowa Galerii Malta rozpoczęła się w marcu 2007 r. Była realizowana przez firmę Hochtief Polska Oddział w Poznaniu. Projekt architektoniczny centrum handlowego powstał w pracowniach Ewy i Stanisława Sipińskich, APA Wojciechowski oraz Diagram. Projekty instalacji wykonała firma Arup.
Galeria Malta to łącznie 54 000 m2 powierzchni handlowo-rozrywkowej, 170 sklepów, punktów usługowych, kawiarni, restauracji, fitness klub i wielosalowe kino. To wiele popularnych marek oraz dużo atrakcji, jakich na Malcie, w Poznaniu i Wielkopolsce jeszcze nie było... Galeria została zaprojektowana tak, aby dopasować się do charakteru miejsca, w którym powstaje.
Projekt Galerii Malta powstał w pracowniach architektonicznych: Ewy i Stanisława Sipińskich, APA Wojciechowski i Diagram. Od początku pracy nad tym obiektem, projektanci kładli duży nacisk na dopasowanie bryły obiektu do natury sąsiedzkiej poznańskiej Malty. Galeria Malta jest rozłożysta, przestrzenna i sprawia wrażenie lekkiej. Powstała w wyniku starannego połączenia elementów drewna, stali i szkła, dzięki czemu dobrze wpisuje się w charakter Jeziora Maltańskiego i okolic.
Etapy powstawania Galerii Malta:
- w maju 2005 r. firma Neinver wykupiła działkę o powierzchni 8 hektarów pod budowę galerii
- grudzień 2005 r. - pozwolenie na budowę
- we wrześniu 2006 r. zaczęły się pierwsze prace na terenie budowy
- w lutym 2007 r. firma Hochtief Polska została wybrana na generalnego wykonawcę obiektu
- 29 maja 2007 r. odbyła się uroczystośźć wmurowania kamienia węgielnego pod budowę
- 4 czerwca 2007 r. - odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy, galeria osiągnęła docelową wysokość 24 m
- sierpień 2008 r. - pierwsze prace nad elewacją Galerii Malta
- 25 marca 2009 r. w Galerii Malta klienci zrobili pierwsze zakupy
Galeria Malta mieści się przy skrzyżowaniu ulic Abpa A. Baraniaka i Katowickiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Maltańskiego i rekreacyjnych terenów poznańskiej Malty. W porozumieniu z władzami Poznania, NEINVER prowadził prace mające na celu usprawnienie komunikacji w tej części miasta. Przebudowa objęła: skrzyżowanie ul. Katowickiej i Abpa A. Baraniaka (w tym poszerzenie ulicy Baraniaka i budowa pasa zieleni), ulicę Jana Pawła II (tutaj powstał nowy pas dla skręcających w ul. Abpa A. Baraniaka).
Budynek centrum handlowego ma 3 kondygnacje, 24 m wysokości, a jego powierzchnia wielkością odpowiada 20 boiskom piłki nożnej. Do wykonania konstrukcji wykorzystano prawie 1500 kwadratowych tafli ze szkła o boku długości 1,5 m. Do podświetlenia fasady użyto 1500 energooszczędnych żarówek, dzięki którym obiekt jest dobrze widoczny nocą z przeciwległego brzegu Jeziora Maltańskiego i całej okolicy.
Projekt wnętrza Galerii Malta jest również inspirowany jej otoczeniem. W wypełnionej naturalnym światłem przestrzeni Galerii dominować będą naturalne, jasne kolory. Materiały użyte do wykończenia budynku stanowią nawiązanie do natury – posadzki pasaży pokryte są naturalnym drewnem i szorstkimi, surowymi kamiennymi płytami. Istotnym elementem wystroju galerii jest szkło zastosowane m.in. w ogromnym oknie strefy gastronomicznej z widokiem na Jezioro Maltańskie. Najbardziej atrakcyjnym i efektownym elementem wystroju Galerii Malta jest fontanna, umiejscowiona w holu głównym. Woda z posadzki wytryskuje pojedynczymi kroplami, a nie jak to zwykle bywa – strumieniem. Rytm i częstotliwość wyrzucania kropli oraz kolory podświetlenia są sterowane komputerowo. W centrum handlowym jest także Multikino i kompleks sportowy o powierzchni ponad 2500 m2.
Galeria Malta w liczbach:
- 162 000 m2 powierzchni całkowitej
- 54 000 m2 powierzchni handlowo-rozrywkowej
- 655 000 m3 to kubatura obiektu
- 170 sklepów (a także punkty usługowe, kawiarnie, restauracje, wielosalowe kino, klub fitness)
- 20 wind
- 8 kondygnacji parkingu (1800 miejsc postojowych)
- 2500 m2 to powierzchnia fasady kina pokrytej wielkim kolorowym malowidłem
- 1500 nowych miejsc pracy
- 180 mln euro - całkowity koszt inwestycji