Międzynarodowe Targi Poznańskie dawniej i dziś. Zobacz, jak wyglądały nieistniejące pawilony i poznaj historię MTP

2024-02-08 13:15

Międzynarodowe Targi Poznańskie zaczęto rozwijać jeszcze przed wojną. Powstała tu wtedy setka świetnych architektonicznie pawilonów. Wraz z rozwojem MTP i przemianami ustrojowymi kolejne z nich burzono lub łączono i budowano kolejne. Dziś najstarsze z nich są wpisane do rejestru zabytków. Poznaj historię Targów w Poznaniu i zobacz zdjęcia.

Spis treści

  1. Międzynarodowe Targi Poznańskie przed wojną. Jak powstawały pawilony w Poznaniu?
  2. MTP w PRL-u. Architektura socmodernistyczna
  3. Międzynarodowe Targi Poznańskie dzisiaj. Wyburzenia i rozbudowa po 89. roku
Dworzec Metropolitalny w Lublinie

Międzynarodowe Targi Poznańskie przed wojną. Jak powstawały pawilony w Poznaniu?

O ile dziś symbolem Targów niewątpliwie jest Iglica, przed wojną była to nieistniejąca już Wieża Górnośląska, stojąca kiedyś dokładnie w tym samym miejscu. Projektował ją Hans Poelzig (autor m.in. Pawilonu Czterech Kopuł we Wrocławiu). Powstała z okazji Wystawy Wschodnioniemieckiej organizowanej tu w 1911 roku, a następnie pełniła funkcję wystawienniczą i... wieży ciśnień. Niestety, budynek ucierpiał w czasie II Wojny Światowej. Iglica stanęła na jego podstawie.

Zobacz także: Imponująca renowacja w Baszni Dolnej. Z zaniedbanego przystanku powstała Galeria Kolejnictwa Stacja Basznia

W wyniku rozpisanego w 1924 roku konkursu, wybudowano Pałac Targowy i budynek administracyjny. Architektem był Stefan Cybichowski. Największy przełom w rozwoju przestrzeni nastąpił wraz z  Powszechną Wystawą Krajową zorganizowaną w 1929 roku na 10-lecie odzyskania niepodległości. Potężne przedsięwzięcie zajmowało przestrzeń łącznie 65 hektarów w całym mieście.

Międzynarodowe Targi Poznańskie - zobacz archiwalne zdjęcia MTP
Autor: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji / Narodowe Archiwum Cyfrowe, 1936 r., sygnatura 3/1/0/5/740 Wieża Górnośląska przed wojną

Głównym architektem był Roger Sławski, autor modernistycznej Hali Reprezentacyjnej MTP. Od 1927 roku, w ciągu dwóch lat, zmodernizowano stare pawilony i wybudowano 100 kolejnych - wszystkie o wysokiej wartości architektonicznej, a przy tym zróżnicowane pod względem stylów - od klasycznych po awangardowe. Wiele z nich nie dotrwało niestety do dziś, a inne pełnią już zupełnie odmienne funkcje, np. Collegium Chemicum czy Anatomicum. Te, które którym udało się dotrwać do obecnych czasów, są ujęte w rejestrze zabytków

Ulokowanie MTP blisko centrum miasta miało nieszczęśliwe skutki w czasie II Wojny Światowej. Zniszczeniu uległo aż 50% budynków.

MTP w PRL-u. Architektura socmodernistyczna

Po wojnie przystąpiono do odbudowy Targów, a na 1954 rok zaplanowano II Powszechną Wystawę Krajową i uzgodniono plan rozwoju przestrzeni na następne lata. Przedsięwzięciem kierował architekt Bolesław Szmidt, który zaprojektował część pawilonów oraz Iglicę.

W 1950 roku prezydium rządu podjęło decyzję o zakończeniu organizacji targów poznańskich. W efekcie Wystawę Krajową odwołano, a prace budowlane zatrzymano na następne lata. W 1954 roku do idei jednak powrócono i kontynuowano ją - początkowo dość intensywnie - przez następnych 13 lat, do 1967 roku, przy czym w latach 60. rozwój mocno wyhamował. Niszczejące pawilony naprawiono, a teren Targów zyskał 14 nowych modernistycznych pawilonów.

Międzynarodowe Targi Poznańskie - zobacz archiwalne zdjęcia MTP
Autor: Wojskowa Agencja Fotograficzna / Narodowe Archiwum Cyfrowe, 1950 r., sygnatura 3/39/0/-/5226/1
Międzynarodowe Targi Poznańskie - zobacz archiwalne zdjęcia MTP
Autor: Wojskowa Agencja Fotograficzna / Narodowe Archiwum Cyfrowe, 1948 rok, sygnatura 3/39/0/-/2173/4 Restauracja

MTP w tym czasie to też projekty niezrealizowane - plany o powiększeniu terenu o kolejne działki nie doszły do skutku, projekt wybrany w konkursie SARP nigdy nie został zrealizowany, a ambitne plany niweczyły dziury w skarbie państwa. Zmiana nadeszła wraz z latami 70., ale i tak nie udało się zrealizować wszystkich koncepcji - powstał jednak charakterystyczny niebieski budynek z neonem Centrum Targowego i parę innych pawilonów.

Międzynarodowe Targi Poznańskie dzisiaj. Wyburzenia i rozbudowa po 89. roku

Czas transformacji przyniósł zmiany również w tkance Targów. Stare pawilony łączono (tak powstał "Czteropak") lub burzono i zastępowano nowymi - bardziej funkcjonalnymi, choć niekoniecznie bardziej estetycznymi. Wybudowano przeszklony hol recepcyjny. Rozwój przestrzeni wciąż się nie skończył, a na terenach MTP regularnie odbywają się wielkie wydarzenia i targi, np. BUDMA czy Pyrkon. Inna ikona miasta i Targów, Hala Arena Poznań, wciąż czeka na remont.

Międzynarodowe Targi Poznańskie - zobacz zdjęcia MTP
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator

Zobacz także: Hala Arena Poznań. "Nie ma możliwości wyburzenia" - jaka jest jej przyszłość po unieważnionym przetargu? Poznaj historię ikony miasta

Źródło: Grupa Międzynarodowe Targi Poznańskie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej