Najbardziej ekologiczny obiekt na świecie? Inwestycja za 5 mld dolarów
Gigantyczny kompleks na planie okręgu zajmujący przeszło 40 ha powierzchni, który pomieściłby blisko 100 boisk piłkarskich. W całości zasilany energią odnawialną. Już wkrótce stanie się nowym biurowcem dla 13 000 pracowników.
Mowa o nowej siedzibie Apple Campus 2, inwestycji realizowanej w niewielkiej miejscowości Cupertino w stanie Kalifornia, która dobiega końca. Jest to prawdopodobnie największa inwestycja, która stanie się synonimem zrównoważonego budownictwa. Architektem obiektu jest sir Norman Foster, znany u nas z takich warszawskich realizacji, jak funkcjonujący już biurowiec Metropolitan i budowany Varso Tower.
Budowę nowej siedziby Apple i jego formę przywołującą na myśl statek kosmiczny zapowiedział w 2006 roku sam Steve Jobs. Budowa obiektu ruszyła jednak już po śmierci założyciela Apple, pod koniec 2013 roku. Miał być oddany do użytku w 2016 - nie udało się. Teraz mówi się o zakończeniu budowy w tym roku.
Architektura spektakularna. Ale przede wszystkim zrównoważona
Czterokondygnacyjny budynek główny kompleksu, zrealizowany w formie futurystycznego okręgu, przypomina gigantyczny statek obcych. Jego średnica jest większa od wysokości nowojorskiego Empire State Building (ok. 400 m). Do wykończenia elewacji wykoczystano ponad 3000 wyprofilowanych tafli szkła. Zapotrzebowanie obiektu na energię będzie w całości pokrywane ze źródeł odnawialnych, z energii słonecznej i biopaliw.
80% calego kompleksu to tereny zielone z trasami do biegania i rekreacji, a nawet szlakami rowerowymi. Ponieważ po kampusie chętni będą mogli się poruszać właśnie w ten sposób, do dyspozycji pracowników będzie 1000 rowerów.
Zgodnie z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju zadbano także o wkomponowanie w budynek zieleni - na dziedzińcu budynku-okręgu inwestor zasadził 7 tys. drzew, wśród których powstało audytorium. Dodatkowo w kompleksie zaplanowano dla pracowników firmy Apple kilka kawiarni oraz centrum treningowe. Powstało również centrum dla zwiedzających, z którego będzie można obserwować cały kampus.
Koszt budowy całego komplesku oszacowano na 5 mld dolarów, co stanowi 2% rezerw finansowych firmy Apple.