Niskoenergetyczny budynek biurowy
Otwarty w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego innowacyjny budynek energooszczędny spółki Euro-Centrum oszczędza aż dwie trzecie energii niezbędnej do jego funkcjonowania, która zużywana jest w porównywalnych budynkach biurowych wzniesionych tradycyjnymi metodami.
W kwietniu 2009 r. oddano do użytku niskoenergetyczny budynek biurowy. Obiekt położony jest na terenie Parku Przemysłowego w Katowicach-Ligocie. Został wzniesiony na wzór podobnego, istniejącego już obiektu w Austrii, autorem projektu jest arch. Sławomir Kostur z pracowni Projekt Grupa. Według założeń, obiekt jedynie 1/3 energii potrzebnej do jego funkcjonowania ma pobierać z sieci. Pozostała jej część – aż 2/3, będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. To rzadko spotykany w Polsce przykład zastosowania nowoczesnych technologii energooszczędnych w budynkach biurowych.
Innowacyjny obiekt, będący przykładem zastosowania nowoczesnych technologii pozyskiwania energii z alternatywnych źródeł, będzie siedzibą Centrum Technologii Grzewczej prowadzonego wspólnie z wiedeńskim Instytutem Arsenal Research, który specjalizuje się w Austrii w zakresie certyfikacji i szkoleń dla instalatorów kolektorów słonecznych, modułów fotowoltaicznych i pomp ciepła. W obiekcie będą znajdować się: centrum szkoleniowe, centrum certyfikacyjne i testowe kolektorów słonecznych i pomp ciepła oraz laboratoria. Będzie w nim pracować 150 osób. Część tego energooszczędnego budynku została już wynajęta.
Dlaczego jest wyjątkowy
Ma nietypowy dla biurowca układ atrialny i przemyślane usytuowanie względem stron świata, a także znacznie grubszą warstwę izolacji termicznej. Nie ma w nim instalacji c.o. ani klimatyzacji – ogrzewanie i chłodzenie zapewnia system rur BKT i pompa ciepła. W obiekcie zastosowano oryginalny system grzewczo-chłodzący oraz wentylacyjny z odpowiednim sterowaniem (BMS). W żelbetowych stropach o grubości 30 cm zatopiono system rur z tworzywa sztucznego, w których krąży woda o temperaturze 22–28°C zimą (grzewcza) i 15–19°C (chłodząca) latem. Stropy kumulują ciepło i oddają je na dwie strony, od podłogi oraz sufitu pomieszczeń na niższej kondygnacji. Wnętrza ogrzewane są zatem równomiernie od dołu i od góry i utrzymuje się w nich stała temperatura odpowiednia dla poszczególnych kondygnacji i typów pomieszczeń (optymalna to 22°C). Latem natomiast są chłodzone.
Dodatkową ochronę przed zbytnim nagrzewaniem się pomieszczeń stanowią żaluzje, które automatycznie ustawiają się w pożądanym położeniu, chroniąc budynek przed nadmiernym nasłonecznieniem lub niekorzystnym wpływem wiatru (mają czujniki nasłonecznienia i siły wiatru), a poczas burzy samoczynnie się składają, by uniknąć ewentualnych uszkodzeń.
Wentylacja mechaniczna, dzięki rekuperatorowi odzyskuje z wywiewanego powietrza do 75% ciepła (które przekazywane jest do powietrza nawiewanego). Latem agragat wody lodowej schładza czerpane z zewnątrz powietrze, nawiewane do wnętrza biurowca.
Budynkiem zarządza system elektroniczny BMS, dostosowując optymalnie parametry wnętrz do pory dnia i tygodnia. Ogrzewanie, wentylacja, oświetlenie i inne elementy systemu budynku pracują w dni robocze, natomiast w weekendy przechodzą one w stan uśpienia.
W budynku zastosowano ciepłochronne okna (o współczynniku przenikania ciepła Uo = 0,5 W/(m2K)) oraz izolację ścian zewnętrznych styropianem o grubości 20 cm i stropów - 30 cm, podłogi natomiast ocieplono piętnastocentymetrową warstwą polistyrenu.
W koszcie standardowego
Innowacyjny budynek energooszczędny ulokowany w Katowicach-Ligocie jest projektem pilotażowym. W trakcie jego projektowania posiłkowano się doświadczeniami Austriaków z Centrum Technologii i Innowacji w Weiz (Weizer Energi-Innovation-Zentrum). Co istotne, zakupiono technologię z możliwością jej modyfikacji do potrzeb regionu Górnego Śląska. Budowa obiektu trwała od marca do grudnia 2008 roku. Koszt budowy to niecałe 10,5 mln złotych (ok. 3800 zł/m2). A zatem - co bardzo ważne -jego koszt jest porównywalny (tylko o około 10% większy) do wydatków, jakie ponosi się stawiając obiekty standardowe.
Będą jeszcze inne
Na terenie Parku Technologicznego powstaje także inny budynek energooszczędny - obiekt produkcyjno-biurowy dla firmy Blumenbecker, wytwarzającej szafy sterownicze. Na ukończeniu jest także projekt budynku pasywnego planowanego na siedzibę instytucji Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznego. Zużycie energii na 1 m2 powierzchni rocznie będzie w nim poniżej 15 kWh. Będzie on gotowy na koniec 2011 r.