Noclegi na EURO 2012
Biorąc pod uwagę liczbę istniejących hoteli wszystkich kategorii, moteli, pensjonatów, hosteli, kwater prywatnych, domów studenckich a także inwestycji, które zostaną jeszcze zrealizowane i oddane do użytku przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w piłce nożnej, nie ma wątpliwości, że Polsce uda się spełnić kryteria UEFA dotyczące bazy noclegowej na EURO 2012.
Jak podaje Spółka PL.2012 miejsc noclegowych na EURO 2012 nie zabraknie. Wiadomo już, że Polska będzie dysponować bazą miejsc noclegowych nie tylko wystarczającą do obsługi kibiców, ale nawet większą niż wynika to z potrzeb turnieju.
Baza noclegowa, zgodnie z wymogami UEFA, obejmuje miejsca usytuowane bezpośrednio w Miastach – Gospodarzach turnieju lub maksymalnie w odległości 2 godzin jazdy samochodem od stadionu. W przypadku Warszawy uwzględniane są także miejsca noclegowe np. w Łodzi, w przypadku Wrocławia w Krakowie i Katowicach, Poznania w Bydgoszczy, a Gdańska w Toruniu oraz w licznych miejscowościach nadmorskich.
W chwili obecnej liczba miejsc noclegowych dla Warszawy wynosi 101 000 wobec 100 000 potrzebnych miejsc; dla Wrocławia 61 000 wobec zapotrzebowania na 50 000.
Dla Gdańska 198 000 wobec 85 000 potrzebnych łóżek. - Obecnie mamy ponad 200 tysięcy łóżek we wszystkich kategoriach zakwaterowania w odległości do dwóch godzin jazdy od Gdańska, z czego w obiektach zakwalifikowanych jako 3, 4 i 5-gwiazdkowe ponad 7600 – mówi Sabina Obara, koordynator ds. zakwaterowania i centrów pobytowych. Te pokoje są kontraktowane przez UEFA na potrzeby piłkarzy, sędziów, oficerów kontroli antydopingowej oraz przedstawicieli UEFA. Zakwaterowaniem dla UEFA zajmuje się Agencja ds. Zakwaterowania UEFA, którą jest firma TUI. Prace te odbywają się pod czujnym okiem EURO 2012 Polska, czyli Lokalnego Komitetu Organizacyjnego UEFA. Najbardziej oczekiwaną premierą roku 2010 był niewątpliwie hotel Hilton. Obecnie - dodaje.
Autor: Hilton Gdańsk
Hotel Hilton Gdańsk został otwarty 16 czerwca 2010 r. To drugi w Polsce, a pierwszy na Pomorzu pięciogwiazdkowy Hotel Hilton. Hotel będzie miejscem, gdzie gościć będą władze i goście UEFA podczas mistrzostw EURO 2012
Dla Poznania 64 000 w obliczu 50 000 wymaganych miejsc. - Poznań jest miastem o dużych tradycjach targowych dlatego potencjał bazy noclegowej sięga 60 tys. miejsc noclegowych dostępnych we wszystkich standardach i na każdą kieszeń - mówi Bartosz Kubiak, kierownik zespołu ds. zakwaterowania na EURO 2012 . Cały czas prowadzone jest kontraktowanie pokoi hotelowych na potrzeby UEFA. Wśród hoteli, które podpisały już umowę znajdują się między innymi Sheraton, IBB Andersia, NH Hotel czy też City Park. Obiekty te mają bardzo wysoki standard usług i będą wykorzystywane m.in. przez drużyny oraz jak główna kwatera UEFA w Poznaniu, w trakcie trwania mistrzostw. Na terenie miasta oraz w promieniu dwóch godzin dojazdu do stadionu realizowanych jest kilkanaście inwestycji hotelowych o bardzo różnym standardzie. Pozwolę sobie wspomnieć o najciekawszych takich jak Hotel Prezydencki w Poznaniu czy Olandia w Prusimiu. Pierwszy z tych obiektów to dwie połączone kamienice restaurowane w bliskim sąsiedztwie Starego Rynku. Drugi projekt jest realizowany w Prusimiu i zakłada powstanie centrum konferencyjno-szkoleniowego. Kompleks będzie oferował także spa, basen. Jeśli mówimy o obiektach które powstały w trakcie przygotowywania miasta do EURO 2012 to należy tu wymienić takie obiekty jak IBB Andersia, Blow Up Hall czy też NH hotel. Oczywiście zwracam tu uwagę na obiekty o najwyższym standardzie, ponieważ oprócz nich zostało zrealizowanych co najmniej kilka obiektów takich jak hostele czy motele - dodaje Bartosz Kubiak, kierownik zespołu ds. zakwaterowania na EURO 2012.
Wszystkie 4 Miasta – Gospodarze wraz z uwzględnieniem miejsc noclegowych oddalonych od nich o 2 godziny jazdy samochodem już dziś nie tylko są w stanie przyjąć taką liczbę kibiców, ale w przypadku niektórych miast, zaplecze bazy noclegowej jest znacznie większe od zapotrzebowania na Euro 2012 – mówi Rafał Rosiejak, Koordynator Krajowy ds. Zakwaterowania dla Kibiców, spółka PL.2012.