Nowa inwestycja w centrum Warszawy - rusza przebudowa Domu Towarowego SMYK
Na jesień tego roku zapowiedziano rewitalizację zabytkowego budynku dawnego Centralnego Domu Towarowego (SMYK) w centrum Warszawy. W ramach inwestycji budynek ma być całkowicie zmodernizowany, a także rozbudowany o zupełnie nową powierzchnię na przylegającej działce pomiędzy ulicami Bracką i Kruczą. Zabytkowy budynek CEDETu - ikona architektury modernizmu - będzie łączył funkcje usługowo-biurowe. Zakończenie inwestycji przewidywane jest w 2017.
Rewitalizacja modernistycznego CEDETu
Zabytkowy budynek dawnego Centralnego Domu Towarowego (SMYK) w samym centrum Warszawy, u zbiegu ulic Brackiek, Kruczej i Al. Jerozolimskich będzie jedenastokondygnacyjnym obiektem o funkcji usługowo-handlowo-biurowej. Jego powierzchnia użytkowa to prawie 30 000 m². Bryła budynku, zaprojektowana zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, wpisze się w otoczenie, uwzględniając kontekst historyczny i przestrzenny. Kompleks będzie się składać z dwóch zintegrowanych łącznikiem części: zabytkowego, dawnego Domu Towarowego SMYK i przebudowanego budynku biurowo-handlowego, mieszczącego się na przylegającej działce pomiędzy ulicami Kruczą i Bracką. Zabytkowa część budynku, z charakterystyczną formą dachu, kominów i elewacją, pozostanie w przewadze oryginalna. Nowymi elemantami będą: atrium oraz pawilony wokół klatek schodowych. Elewacje zabytkowego budynku zostaną zrekonstruowane zgodnie z jego najbardziej spektakularnym wyglądem - sprzed pożaru budynku w 1975 roku. W projekcie uwzględniono historyczny układ ulic (w tym Brackiej) oraz zachowano linie zabudowy wytyczone przez boczne elewacje CEDETu. Szeroki pasaż pieszy, poprzez wycofanie obiektu od ulicy Kruczej, znacząco podniesie jakość przestrzeni miejskiej.
Centralny Dom Towarowy CEDET znany również jako SMYK został zaprojektowany w latach 1947-1948 przez Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego. W latach 50. krytykowany był za brak spójności z obowiązującym wówczas nurtem socrealizmu. Budynek jest wybitnym przykładem architektury modernizmu. Zbudowany w samym sercu powojennej Warszawy, był rezultatem marzeń o nowej i awangardowej stolicy, handlową wizytówką miasta i miejscem spotkań warszawiaków. Już wtedy budynek wyróżniała elewacja z dużymi przeszkleniami oraz nowoczesne rozwiązania techniczne (wentylacja, ruchome schody). Po tragicznym pożarze w 1975 r., który doszczętnie strawił wnętrze domu towarowego, w wyniku pośpiesznej i niestarannej odbudowy zatracono unikatową architekturę obiektu. |
Funkcje nowego biurowca
Budynek będzie składał się z 7 kondygnacji nadziemnych oraz 4 podziemnych. Poziomowi -1 przypisano funkcje usługowo-handlowe, poziomy -2, -3 oraz -4 zaadoptowano na podziemny garaż z wjazdem od Brackiej, na przedłużeniu ulicy Widok. Na parterze oraz pierwszym piętrze zabytkowej części budynku planowana jest kontynuacja części usługowo-handlowej. Na wyższych kondygnacjach przewidziane są przestrzenie biurowe.
Autor: Korporacja Budowlana DORACO
Zmodernizowany CEDET - widok na atrium od ul. Kruczej
Biurowiec w klasie A+
Biurowiec będzie spełniał najwyższe standardy dla biur klasy A+. Energooszczędne rozwiązania, m.in. w systemach wentylacji i klimatyzacji znajdą swoje potwierdzenie w planowanym do uzyskania certyfikacie BREEAM na poziomie Excellent. Obiekt będzie miał wszelkie niezbędne rozwiązania dla osób niepełnosprawnych.
Modernizacja CEDETu
Inwestor: belgijska spółka deweloperska Immobel S.A.
Generalny wykonawca: Korporacja Budowlana DORACO
Projekt: konsorcjum pracowni architektonicznych AMC - Andrzej Chołdzyński i RKW Rhode Kellermann Wawrowsky
Łączna powierzchnia użytkowa budynku: prawie 30 000 m²
Liczba kondygnacji naziemnych: 7 (powierzchnia użytkowa 18 460 m²)
Liczba kondygnacji podziemnych: 4 (powierzchnia użytkowa 10 930 m²)
Liczba miejsc parkingowych: 140