Nowoczesna restauracja przy drewnianym młynie. Niezwykły projekt MTA Architekci w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego

2024-07-31 15:50

W otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego zrealizowano ciekawy projekt pracowni MTA Architekci. Przy zabytkowym drewnianym młynie powstała nowoczesna restauracja pełna drewna i szkła. Podawane tu pstrągi hodowane są ekologicznie tuż obok. Prezentujemy ten ciekawy budynek.

#Muratorogroduje: Ogrodzenie, czyli piękna granica Twojego ogrodu!
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Restauracja przy zabytkowym młynie od MTA Architekci
  2. Dwie atrakcje turystyczne w jednej przy Roztoczańskim Parku Narodowym

Restauracja przy zabytkowym młynie od MTA Architekci

Nowoczesna restauracja projektu MTA Architekci powstała w miejscowości Bondyrz (gm. Adamów), w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Projekt wyróżnia przede wszystkim niezwykłe sąsiedztwo – nowoczesny przeszklony pawilon wyrósł tuż obok trzykondygnacyjnego, drewnianego młyna z 1936 r. Nowy obiekt miał harmonijnie współgrać z zabytkowym sąsiadem, jak również do niego nawiązywać.

– Zaproponowana architektura mimo swojego współczesnego wyrazu z szacunkiem odnosi się do historii miejsca zarówno poprzez zaproponowany układ urbanistyczny tworzący wewnętrzny dziedziniec główny, jak i poprzez zastosowane w projekcie lokalne materiały oraz szczegółowo dopracowane detale – podaje pracownia MTA Architekci.

W obiekcie o powierzchni 300 m² powstała restauracja serwująca przede wszystkim dania z ryb, ale w bryle znalazło się też miejsce m.in. na zaplecze biurowe niezbędne do obsługi placówki gastronomicznej. Uwagę zwracają przede wszystkim duże przeszklenia, dzięki którym wnętrza są pełne światła, a goście restauracji mogą podziwiać okolicę. A jest na co popatrzeć – w zasięgu wzroku jest zarówno zieleń, jak i zabytkowy młyn, a także ekologiczna hodowla ryb (Ośrodek Hodowli Ryb Łososiowatych „Roztoczański Pstrąg”).

– Restauracja od lat specjalizuje się w wyjątkowych daniach z pstrągów wyhodowanych we własnej ekologicznej hodowli znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie nowego pawilonu. Na terenie kompleksu restauracji właściciele założyli własny ogród warzywno-ziołowy, z którego co rano dostarczane są świeże zioła, warzywa i owoce – podają architekci.

Dwie atrakcje turystyczne w jednej przy Roztoczańskim Parku Narodowym

Z połączenia zabytku z nowoczesnym pawilonem powstała nie tylko ciekawa kompozycja architektoniczna, ale też podwójna atrakcja turystyczna. Sama restauracja od lat znajduje się na liście słynnego żółtego przewodnika Gault & Millou honorującego twórców najlepszych produktów regionalnych i przyciąga licznych gości. Nie brakuje też jednak osób zainteresowanych starym młynem wodnym, który do dziś zachował wiele oryginalnych detali, jak również dobrze utrzymane drewniane wnętrza.

– Młyn został wyposażony w turbinę wodną służącą do wytwarzania prądu dla pobliskiej fabryki mebli oraz przyległego do niej osiedla fabrycznego – podają projektanci restauracji.

Jak podaje strona restauracji, docelowo w zabytkowym młynie utworzone mają zostać dwie nowe sale: edukacyjna, w której eksponowane będą dawne urządzenia młyńskie oraz eventowa, czyli do organizacji kameralnych wydarzeń.

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej