Nowy biurowiec Thespian we Wrocławiu

2010-03-16 10:46
Thespian biurowiec we Wrocławiu
Autor: materiały od agencji: PR time

Dynamicznie rozwijający się Wrocław stanowi temat dyskusji nie tylko architektów, ale i mieszkańców miasta, którzy troszczą się o przestrzeń miejską. Thespian - wrocławski projekt ING Real Estate Development – dobrze wpisuje się w nurt architektury odpowiedzialnej społecznie, czyli tworzącej związek z miastem i łączącej mieszkańców z ich otoczeniem.

Thespian biurowiec we Wrocławiu
Autor: materiały od agencji: PR time Thespian – budynek realizowany obecnie przy pl. Powstańców Śląskich 1 przez firmę ING Real Estate Development Sp. z o.o.

Thespian to 32 przestronne (wysokość ponad 3 m), klimatyzowane apartamenty o powierzchni od 60 do 230 m2, wykończone pod klucz: z gotowymi podłogami, stolarką, wykończonymi łazienkami i urządzonymi kuchniami ze sprzętem AGD. Wybrane mieszkania na wyższych kondygnacjach mają tarasy. Projektanci apartamentów zadbali o rozplanowanie powierzchni mieszkalnych i wyraźny podział na strefy dzienne i nocne, zapewniające komfort oraz intymność. Wykończenie Thespiana bazować będzie na materiałach takich jak: szkle, aluminium i okładzinach z betonu architektonicznego na zewnątrz oraz kamieniu naturalnym, drewnie oraz tynkach szlachetnych, które zastosowane zostaną we wnętrzach.

Miejsce, w którym powstaje Thespian miało bezpośredni wpływ na przyjęte rozwiązania projektowe, zarówno na samą sylwetkę budynku – reprezentacyjną, doskonale widoczną z głównych arterii komunikacyjnych, jak i zastosowane technologie. Położenie w centrum miasta i południowa ekspozycja fasady, zadecydowały o zastosowaniu zaprojektowanej dla Thespiana podwójnej elewacji szklanej. Polega ona na umieszczeniu w odległości ok. 60 cm od płaszczyzny ślusarki okiennej dodatkowego zewnętrznego przeszklenia. Powstająca w ten sposób przestrzeń wykorzystywana jest do zamocowania ruchomych żaluzji aluminiowych i indywidualnie projektowanych przesłon tekstylnych. Podwójne, pełne przeszklenie zapewni komfort cieplny i akustyczny.

Wraz z realizacją Thespiana zostanie przebudowana przestrzeń wokół budynku i wprowadzona mała architektura oraz niska zieleń. Monitoring i wewnętrzny system kontroli dostępu zagwarantują bezpieczeństwo, pozwalając wtopić budynek w teren, bez konieczności jakiegokolwiek sztucznego ogradzania.

Pracownia Projektowa Maćków zaproponowała zdecydowanie współczesny, ale nawiązujący do tradycji modernizmu budynek. Thespian będzie miał zróżnicowaną bryłę, tak by łagodnie odnieść się do okolicznej zabudowy - z jednej strony do tej niższej, historycznej, z drugiej do współczesnych, jedenastopiętrowych budynków wielorodzinnych. Uskokowe ukształtowanie obiektu jest wynikiem analizy geometrii dachów budynków wokół ronda, a zlokalizowane w północnej części Thespiana podwyższenie dostosowane jest wysokością do sąsiedniego wieżowca.

Funkcjonalnym nawiązaniem do tradycji tej dzielnicy Wrocławia, w której swoje siedziby miały i mają urzędy publiczne, będzie część biurowo-usługowa Thespiana. W całym budynku o powierzchni ponad 7000 m2 przestrzeń parteru zajmą lokale o przeznaczeniu usługowym (blisko 1000 m2), na piętrach od 1 do 3 ulokują się biura (około 2000 m2). Lokalizacja w tak prestiżowym miejscu, doskonale skomunikowanym z całym miastem, to dobry adres dla firm poszukujących reprezentacyjnej siedziby.

Thespian
Autor: materiały od agencji: PR time Thespian - główne wejście do budynku

Thespian – podstawowe dane

  • Inwestor / Deweloper: ING Real Estate Development Sp. z o.o.
  • Autor projektu: Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o.
  • Generalny wykonawca: Eiffage Budownictwo Mitex SA
  • Projekt Manager: Grontmij Polska
  • Koszt inwestycji: 90 mln zł
  • Planowany termin zakończenia inwestycji: I połowa 2011 r.
  • Powierzchnia całkowita obiektu: 7070 m2 (bez parkingu)
  • Powierzchnia komercyjna / handlowo-usługowa (parter): 940 m2
  • Powierzchnia komercyjna / biurowa (od 1-3 kondygnacji): 2150 m2
  • Powierzchnia apartamentowa (od 3 do 8 kondygnacji): 3980 m2
  • Liczba miejsc parkingowych: 79
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej