Obiekty przemysłowe

2007-11-09 11:41
produkcyjne
Autor: brak danych

Nowa siedziba firmy SunChemical Polska, która zajmuje się produkcją farb drukarskich, powstała w zdegradowanym krajobrazie strefy przemysłowej podwarszawskich Marek. W jej bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się: czynny zakład utylizacji odpadów, góra śmieci nieczynnego już wysypiska oraz zabudowania bazy transportowej.

Fabryka SunChemical w Markach koło Warszawy

Przy realizacji tego budynku taki sam nacisk położono zarówno na jego bezpieczeństwo, jak i na dążenie do ambitnej architektury. Twórcy potraktowali projekt jako element rewaloryzacji strefy przemysłowej i razem z inwestorem włożyli wielki wysiłek w humanizację budynku przemysłowego i jego pozytywny wpływ na otoczenie.


SunChemical, elewacja południowa
fot. Daniel Rumiancew
autorzy: Marek Rytych Architekt, architekci Marek Rytych, Tomasz Swacha, Krzysztof Kryska - R&SK

Pawilon biurowo-produkcyjny firmy Autorobot-Strefa w Gliwicach

Działka kompleksu fabryki położona jest w sąsiedztwie poniemieckiej autostrady, w obrębie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zakład łączy dwie funkcje, dziś już raczej równoważne. W części produkcyjnej, ulokowanej w typowej prefabrykowanej hali, powstają części maszyn wchodzących w skład linii produkcyjnych samochodów. Są one projektowane i programowane w pawilonie frontowym.
W budynku - oprócz biura konstrukcyjno-technologicznego - jest także strefa administracyjna i logistyczna.
O ile z zewnątrz pawilon biurowy stwarza wrażenie zamkniętego i nieprzeniknionego, jak reszta fabrycznego kompleksu, przestrzenie wewnątrz są lekkie i przejrzyste.


Autorobot-Strefa, widok ogólny od strony zachodniej
fot. Wojciech Kryński
autorzy: Biuro Architektoniczne Inarko sp. z o.o., architekci Bartłomiej Brzózka, Andrzej Duda, Henryk Zubel

Budynek biurowo-produkcyjny Vector w Gdyni

Siedziba firmy Vector, zajmującej się się projektowaniem, wytwarzaniem i integracją systemów telekomunikacyjnych i telewizyjnych, została usytuowana na skraju lasu, w obrębie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w pobliżu obwodnicy. Skromna architektura budynku dobrze wpisuje się w przestrzeń. Z trzech stron otoczony jest on ścianą lasu, z czwartej sąsiaduje ze zdewastowaną, postpeerelowską dzielnicą przemysłową, pełną opuszczonych hal.
Gmach składa się z dwóch części - biurowo-administracyjnej i złączonej z nią hali produkcyjnej, zaprojektowanej tak, by wraz z rozrastaniem się firmy można było dostawiać do niej kolejne segmenty.
Także część biurowa może być w przyszłości nadbudowana o jeden poziom.


Vector, elewacja północno-zachodnia z wejściem głównym
fot. Wojciech Kryński
autorzy: Arch-Deco sp. z o.o., architekci Zbigniew Reszka, Michał Baryżewski, Tomasz Dąbrowski

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej