Ogród angielski i zrównoważony rozwój. Chelsea Flower Show
Zrównoważony rozwój w praktyce: w angielskim ogrodzie zaprezentowanym na Chelsea Flower Show 2014 zastosowano różne rozwiązania, pomagające w zatrzymaniu i wykorzystaniu wody deszczowej.
Powodzie w Polsce
Ulewy, które w maju przeszły przez Polskę, nie są niczym niezwykłym. Zmiany klimatu będą przynosić kolejne ekstremalne zjawiska pogodowe. Coraz głośniej mówi się o zmianach w polityce przeciwpowodziowej. Zamiast bez końca podwyższać wały, lepiej wyznaczać miejsca dla wezbranej wody, inwestować w małą retencję i suche zbiorniki. W walce z powodziami w Polce pomocna będzie też odpowiednio dobrana roślinność. Mokradła czy łęgi w naturalny sposób wchłaniają nadmiar wody, a później stopniowo ją uwalniają. Poobnme rozwiązania można też stosować w mniejszej skali.
Ogród angielski i woda deszczowa
Chelsea Flower Show to prestiżowa wystawa ogrodnicza. Po raz pierwszy została zorganizowana przeszło 100 lat temu, obecnie uznawana jest za jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych w Europie. W każdej edycji prezentowane są nowe rozwiązania i trendy w ogrodnictwie. Jeden z ogrodów zaprezentowanych w 2014 roku, RBC Waterscape Garden zaprojektowany przez Hugo Bugga, przedstawia możliwości wykorzystania wody deszczowej. Centrum ogrodu jest sadzawka, zbiornik wody deszczowej. Brzegi zbiornika obsadzono roślinami dobranymi ze względu na urodę, ale też możliwość oczyszczania wody. Są wśród nich m. in. tatarak, kosaćce, turzyce czy trzciny. Rośliny zestawione zostały z płaszczyznami z betonu i stali Cor-Ten. Betonowe elementy mają zróżnicowaną fakturę i kształty. Sponsorem zaprojektowanego przez młodego (30 lat) projektanta, Hugo Bugga, jest Royal Bank of Canada.
Zrównoważony rozwój w ogródku
Deszczówka nie jest odprowadzana do kanalizacji, ale gromadzona. Właściciel działki z takim ogrodem mógłby zmniejszyć opłatę za ścieki, a równocześnie ograniczyć zużycie wody. A to w przypadku dużych trawników jest niebagatelne. Do podlania trawnika o powierzchni 100 m2 potrzeba 1-2 m3 wody, w zależności od typu gleby, a podlewanie powtarzać trzeba nawet kilka razy w tygodniu.
Rozwiązania prezentowane na Chelsea Flower Show wymagają mniejszych ilości wody, a przy tym są bardzo efektowne. W odróżnieniu od trawnika, wodny ogród jest dość złożonym ekosystemem. Można do niego wprowadzić ryby czy płazy, a rośliny wodne dobrze wyglądają przez cały rok. Nowa inwestycja może być otoczona ogrodem zarazem pięknym i praktycznym.