Orlen wybuduje elektrownię fotowoltaiczną - ruszył przetarg. Inwestycje Orlen w źródła zeroemisyjne
Orlen planuje budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej do 2 MW i stacji transformatorowej wraz z niezbędną infrastrukturą na terenie Terminala Paliw w Żurawicy. Potentat energetyczny chce w przyszłości łączyć OZE z wodorem. Przypomnijmy, że w 2022 roku Orlen rozpocznie budowę pierwszych stacji wodorowych w Polsce. To pierwszy koncern energetyczny w Polsce, który zadeklarował osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku.
Spis treści
- Orlen - przetarg na budowę farmy fotowoltaicznej - do kiedy oferty?
- Gdzie powstanie elektrownia fotowoltaiczna Orlenu?
- Kiedy elektrownia fotowoltaiczna Orlen ma być gotowa?
- Strategia OZE spółki Orlen
Orlen - przetarg na budowę farmy fotowoltaicznej - do kiedy oferty?
Termin składania ofert w ramach ogłoszonego przez Orlen przetargu wyznaczono do 5 marca 2022 roku. Przetarg dotyczy „Budowy pod klucz farmy fotowoltaicznej w Orlen Południe SA – Zakład Trzebinia”. Wybrany wykonawca będzie zobowiązany do opracowania projektów wykonawczych, dostawy, montażu i wykonaniu przyłącza do sieci elektroenergetycznej oraz rozruchu i przekazaniu do eksploatacji elektrowni fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej do 2,0 MW oraz stacji transformatorowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
W ogłoszeniu podkreślono, że elektrownia fotowoltaiczna, jej główne komponenty i systemy muszą być zaprojektowane i wykonane na czas pracy nie krótszy niż 25 lat od momentu przekazania elektrowni do eksploatacji.
Gdzie powstanie elektrownia fotowoltaiczna Orlenu?
Elektrownia fotowoltaiczna powstanie na terenie Terminalu Paliwowego w miejscowości Żurawica, na działce o powierzchni ponad 11,5 ha. Nowy obiekt zostanie przyłączony do projektowanej części rozdzielnicy głównej SN 15kV dzierżawionej przez spółkę Energomedia, zgodnie z wydanymi warunkami przyłączenia.
Kiedy elektrownia fotowoltaiczna Orlen ma być gotowa?
Zakończenie realizacji inwestycji zaplanowano do końca 2022 roku. Wykonawca będzie miał czas na realizację do 7 miesięcy od daty zawarcia umowy.
Polecany artykuł:
Strategia OZE spółki Orlen
Zgodnie ze strategią Orlen spółka zobowiązała się do osiągnięcia całkowitej neutralności emisyjnej w 2050 roku. Do 2030 roku Koncern ma zredukować emisję CO2 o 20% z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33% na MWh w obszarze energetyki.
Kluczowym obszarem rozwoju Grupy Orlen w najbliższej dekadzie ma być energetyka, oparta głównie o odnawialne źródła energii i wspieranie mocami gazowymi. Koncern zamierza do 2030 roku osiągnąć poziom 2,5 GW mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych, przy czym 1,7 GW mają zapewnić morskie farmy wiatrowe, a 0,8 GW źródła elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne.
Koncern inwestuje również w fotowoltaikę wykorzystując mikroinstalacje fotowoltaiczne na stacjach paliwowych. Aktualnie 11 stacji Orlen jest zasilane energią z PV.
Grupa ma również zwiększyć z 1,1 GW do powyżej 2,0 GW moc zainstalowaną w nowoczesnych elektrowniach gazowych. W perspektywie do 2030 roku do 20% gazu wykorzystywanego przez spółkę ma pochodzić z własnych zasobów Koncernu.
PKN Orlen zapowiedział również, że do 2030 roku przyczyni się do powstania 50 stacji tankowania wodoru w Polsce. W 2022 roku mają ruszyć pierwsze inwestycje. Dowiedz się ile stacji wodorowych powstanie w Polsce do 2023 roku>>
Źródło: PKN Orlen, Cire.pl