Pałac Slatiňany to jeden z najcenniejszych zabytków we Wschodnich Czechach. Obok - wspaniała stadnina koni najstarszej rasy w kraju

2023-12-14 13:12

W Pałacu Slatiňany, byłym zamku i letniej rezydencji Auerspergów - jednej z najbogatszych rodzin w Czechach - działa dziś muzeum. Właścicielom udało się uchronić wnętrza przed dewastacją Armii Czerwonej, możemy więc podziwiać pałacowe pokoje, zimą urządzone jak na obchody świąt Bożego Narodzenia. Na terenie majątku działa też historyczna stadnina koni.

Spis treści

  1. Pałac Slatiňany - historia obiektu
  2. Stadnina koni w Slatiňanach niedaleko Pardubic
  3. Jak wyglądały świąteczne przygotowania 100 lat temu? Zimowa trasa w Slatiňanach
  4. Zwiedzanie Pałacu Slatiňany

Pałac Slatiňany - historia obiektu

Pałac Auerspergów w Slatiňanach, nazywany też zamkiem (bo kiedyś rzeczywiście nim był), powstał w XVI wieku. Auerspergowie byli prominentnym rodem, których na tamtych ziemiach i w tamtych czasach można by porównać do znanych nam Hochbergów, właścicieli m.in. Zamku Książ. Czeski ród był jednak mnie majętny - posiadał "jedynie" 10 rezydencji. Jak na dobrze sytuowanych ziemian przystało, mieli też drogie hobby - konie. W przypałacowym ogrodzie do dziś stoi posąg jednego z nich, a na terenie majątku rozciągającego się niegdyś jeszcze przez 20 kilometrów od Slatiňan, stoi funkcjonująca stadnina pełna drogocennych koni starokladrubskich.

Rodzina dbała o budynek i rozwijała go o nowoczesne usprawnienia, znajduje się tu zatem kotłownia z 1924 roku obsługująca centralne ogrzewanie. Zachowana korespondencja pokazuje, że małżeństwo Auerspergów było niebywale udane - po niemal 30 latach wciąż wyznawali sobie miłość w listach. Niestety, nagle umiera ich córka, następnie syn. Prawdopodobnie w konsekwencji tych wydarzeń, na wylew umiera również pani Auersperg.

Pałac Slatiňany niedaleko Pardubic - zdjęcia. Święta 100 lat temu i zabytkowa stadnina koni
Autor: Julia Dragović

Slatiňany to jeden z najcenniejszych zabytków w Czechach - znajduje się tu największy zbiór przedmiotów pochodzących z zamków i pałaców w całych Wschodnich Czechach. Powojenna historia pałaców i zamków w Czechach jest podobna do tej, którą znamy z Polski - czerwonoarmiści plądrowali i niszczyli wnętrza, palili całe budynki. Choć Auerspergowie zarządzali majątkiem tylko do 1942 roku, Slatiňany udało się przed takim losem uchronić aż do końca wojny, a następnie - jak polski Zamek w Pszczynie - przekształcono je w muzeum. Wciąż prowadzone są działania mające na celu odzyskiwanie poszczególnych mebli wywiezionych do przeróżnych placówek czeskich po wojnie.

Najbardziej nietypowe domy w Polsce

Stadnina koni w Slatiňanach niedaleko Pardubic

W Slatiňanach hoduje się najstarszą czeską rasę koni zaprzęgowych – region hodowli konia starokladrubskiego jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warte majątek zwierzęta o karej maści mieszkające w zabytkowych budynkach przypałacowych - 18 ogierów, 80 klaczy i źrebięta, można obejrzeć, zwiedzając stadninę. 

Okolice słyną nie tylko z hodowli z koni. Niecałe 20 kilometrów od Slatiňan znajdują się Pardubice, w których od 130 lat organizuje się najtrudniejsze wyścigi konne w Europie - Wielka Pardubicka.

Pałac Slatiňany niedaleko Pardubic - zdjęcia. Święta 100 lat temu i zabytkowa stadnina koni
Autor: Julia Dragović

Jak wyglądały świąteczne przygotowania 100 lat temu? Zimowa trasa w Slatiňanach

Oprócz znanych nam elementów wystroju, jak choinka, jemioła czy szopka, w Pałacu przygotowywano również wieńce ze świeczkami, które następnie przekazywano do pobliskiego domu dziecka i inne charakterystyczne dla regionu ozdoby. Na stole wigilijnym chałka symbolizowała dzieciątko, niebieskie wstążki Tygrys i Eufrat, a w centralnym punkcie musiało się znaleźć drzewo poznania dobra i zła. Przy stole ustawiano puste krzesło, jednak nie dla zbłąkanego wędrowca, a dla zmarłego w danym roku członka rodziny. Pod choinką każdy znajdował wyłącznie jeden prezent.

Zdjęcia świątecznie zaaranżowanych wnętrz (i nie tylko) zebraliśmy w galerii.

Zwiedzanie Pałacu Slatiňany

Dostępne są różne trasy zwiedzania pałacu i okolic: Letnia siedziba rodu Auerspergów, Przez cały pałac, Postępu nie zatrzymasz!, Przez ogrody pałacowe oraz Zimowa trasa zwiedzania. Oprowadzanie po budynku odbywa się z przewodnikiem i trwa ok. 45 minut; z reguły obejmuje wszystkie piętra.

Czerwiec, wrzesień Wtorek - niedziela 10:00 - 16:00
Lipiec, sierpień Wtorek - niedziela 9:00 - 17:00
Październik Czwartek - niedziela 10:00 - 15:00

Zimowa trasa zwiedzania - czeski adwent

  • Od 1.12 do 17.12: czwartek - niedziela, 9:45 - 15:00;
  • od 18.12 do 24.12: środa - sobota, 9:45 - 15:00;
  • od 25.12 do 31.12: czwartek - sobota, 9:45 - 15:00.

Zobacz też: Zabytkowa leśniczówka w Lesie Kabackim odnowiona. Działa tu Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej