Nowy Pawilon Emilia w Warszawie. Jest 5 firm chętnych do budowy "Emilki"
Nowy Pawilon Emilia coraz bliżej realizacji. Budynek ma stanąć w okolicy parku Świętokrzyskiego, nieopodal północnego wyjścia z Pałacu Kultury i Nauki. 17 sierpnia był ostatnim dniem składania ofert miastu na realizację inwestycji. Jakie firmy są chętne do budowy Pawilonu Emilia?
Spis treści
- Pawilon Emilia - trochę historii
- Jaki będzie Nowy Pawilon Emilia i co w nim powstanie?
- Budowa Nowego Pawilonu Emilia - harmonogram postępowania
- Gdzie powstanie Nowy Pawilon Emilia?
- Kto wybuduje Nowy Pawilon Emilia?
- Kiedy Nowy Pawilon Emilia będzie gotowy?
Budowa Pawilonu Emilia ma być realizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Formuła ta zakłada, że partner prywatny sfinansuje i zbuduje obiekt, a następnie przejmie zarządzanie nim na czas określony w toku negocjacji. W tym czasie partner będzie mógł czerpać korzyści z udostępniania części komercyjnej, ale miejska oranżeria, która w nim powstanie, będzie miała charakter publiczny.
Budowa Pawilonu Emilia to kolejny krok po powstającym nieopodal Muzeum Sztuki Nowoczesnej, placu Defilad i otoczenia Pałacu Kultury i Nauki.
Pawilon Emilia - trochę historii
Pawilon Meblowy Emilia, kiedyś reprezentant architektury modernistycznej, towarzyszył warszawianinom od lat siedemdziesiątych XX wieku. Był to obiekt powszechnie rozpoznawalny. Przez kilka lat, na początku XXI wieku był nawet siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W końcu doszło do jego rozbiórki. Dziś planowane jest przywrócenie budynku. Koszty tej operacji w wysokości 24,4 mln zł mają pokryć po połowie wykonawca i miasto. Inwestycja powstanie z wykorzystaniem nowych technologii, jednak zgodnie ze wskazówkami Stołecznego Konserwatora Zabytków, który zadba o możliwie najwierniejsze odwzorowanie pierwotnego wyglądu budynku. Do budowy nowego obiektu zostaną wykorzystane historyczne elementy.
Jaki będzie Nowy Pawilon Emilia i co w nim powstanie?
Architektura nowej Emilii ma być zbliżona do oryginału. Będzie to 3-kondygnacyjny budynek, o łącznej powierzchni nieco ponad 7000 m². Nowy obiekt będzie zaadaptowany na funkcje zgodne z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania. Na parterze i piętrze budynku powstanie ogród zimowy (nie mniej niż 60% powierzchni). Najwięcej, bo ponad 3000 m², zajmie część konferencyjna, która powstanie w części podziemnej. W obiekcie będzie również przestrzeń wystawiennicza oraz gastronomiczna.
Budowa Nowego Pawilonu Emilia - harmonogram postępowania
Zakończenie postępowania i podpisanie umowy przewiduje się na II kwartał 2021. Postępowanie na wybór partnera prywatnego będzie miało jeszcze kilka etapów:
- negocjacje z partnerami, które rozpoczną się z początkiem września br. Partnerzy zostaną kolejno wezwani do złożenia ofert, a miasto wybierze najkorzystniejszą z nich
- wypracowanie modelu realizacji przedsięwzięcia
- złożenie ostatecznych ofert przez partnerów
- wybór najkorzystniejszej oferty
- podpisanie umowy z wykonawcą
- realizacja inwestycji.
Gdzie powstanie Nowy Pawilon Emilia?
Kiedyś pawilon Emilia był odwiedzaliśmy u zbiegu ulic: Emilii Plater i Świętokrzyskiej. Nowy budynek ma stanąć przy parku Świętokrzyskim nieopodal północnego wyjścia z Pałacu Kultury i Nauki.
Przypomnijmy, że w marcu 2020 stolica podpisała umowę na projekt i budowę nowoczesnego parkingu podziemnego na placu Powstańców Warszawy. Obiekt powstanie w formule koncesji, która jest rodzajem partnerstwa publiczno-prywatnego. Wybudowany parking będzie własnością miasta, ale to koncesjonariusz będzie zarządzał garażem i ponosił koszty jego eksploatacji przez 40 lat.
Kto wybuduje Nowy Pawilon Emilia?
Na początku kwietnia br. Warszawa ogłosiła postępowanie na wybór partnera prywatnego, który wybuduje i poprowadzi Nowy Pawilon Emilia. Z powodu pandemii termin składania ofert został wydłużony do 17 sierpnia. Wnioski o dopuszczenie do udziału w negocjacjach z miastem złożyło w 5 firm:
- Warbud PPP 1 Sp. z o.o. – Warszawa,
- Hochtief PPP Inwestycje Polskie 2 Sp. z o.o. - Warszawa,
- Budimex C Sp. z o.o. – Warszawa,
- „Fort Traugutta” Sp. z o.o. – Warszawa,
- NDI Projekt 102 Sp. z o.o. – Sopot.
Pomimo trudnej sytuacji, związanej z epidemią koronawirusa, miasto działa i przygotowuje nowe możliwości inwestycyjne. Nowy Pawilon Emilia, który powstanie w samym centrum miasta, będzie miejscem, które integruje i angażuje. Trudno sobie wyobrazić w Warszawie bardziej prestiżową lokalizację do organizacji konferencji i wystaw, a planowana w budynku oranżeria i sąsiedztwo parku Świętokrzyskiego dodatkowo zwiększą atrakcyjność tego miejsca – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Kiedy Nowy Pawilon Emilia będzie gotowy?
Oddanie do użytku warszawiakom Nowego Pawilonu Emilia przewidziane jest na I połowę 2023 roku.