PBM Południe Development rewitalizuje kamienicę przy Kijowskiej

2011-04-19 17:17
Rewitalizacja kamienicy przy ulicy Kijowskiej
Autor: Prestige Public Relations Widok od ulicy Kijowskiej

Spółka PBM Południe Development rozpoczęła rewitalizację kamienicę przy ulicy Kijowskiej 5 w Warszawie. Odrestaurowany budynek z 1873 roku wraz z dwoma nowymi tworzyć będzie kompleks biurowo-mieszkaniowy.

Realizacja inwestycji przebiegać będzie w dwóch etapach. Pierwsza faza obejmie rewitalizację i nadbudowę zabytkowej kamienicy o całkowitej powierzchni ok. 3 tys. mkw. przy ul. Kijowskiej 5. Przylegać do niej będzie nowy 6-kondygnacyjny budynek biurowy, którego powierzchnia wyniesie 5 tys. mkw. wraz z recepcją i częścią pomieszczeń usługowych na parterze oraz dwupoziomowym garażem podziemnym. Wyróżniać go będzie nadwieszenie (4 kondygnacje) nad ulicą Wieczorkiewicza, pod którym przebiegał będzie ruch drogowy. Obiekt rozplanowany jest w kształcie zbliżonym do litery L.

W drugiej fazie wzniesiony zostanie u zbiegu ulic Kijowskiej i Markowskiej kolejny nowy budynek z dwukondygnacyjnym garażem podziemnym. Został zaprojektowany jako dom mieszkalny z częścią usługową. Jednak inwestor zastrzega sobie możliwość zmiany funkcji mieszkaniowej budynku na powierzchnie biurowe lub hotelowe.

Wpisana do rejestru zabytków trzykondygnacyjna kamienica z 1873 roku do końca lat 80-tych ubiegłego wieku była użytkowana jako budynek mieszkalny. Na początku lat 90-tych została rozpoczęta modernizacja obiektu zmierzająca do przekształcenia jego charakteru na usługowo-biurowy.

PBM Południe Development prowadzi obecnie prace budowlane w celu odrestaurowania bryły i renowacji elewacji kamienicy z uwzględnieniem zaleceń konserwatora zabytków oraz założeń programu prac konserwatorskich. Zostały zachowane stare mury zewnętrzne, poziomy układ elewacji, jak również ciągłość gzymsu koronującego kamienicy, która zyska też dwukondygnacyjną nadbudowę (piętro i antresola).

Przeszklony przedsionek zostanie dobudowany do budynku w taki sposób, aby nie przesłaniał istniejącej elewacji parteru. Do oprawy portalu wejściowego i wykonania barierek zewnętrznych balkonów zostały wykorzystane szkło i stal nierdzewna. Pasmową kompozycję elewacji podkreśli renowacja podpiwniczenia i cokołu przy wykorzystaniu płyt kamiennych. Front budynku będą zdobiły gzymsy i bonie, a dach pokrywać będzie blacha tytanowa lub aluminiowa.

Koncepcja architektoniczna została stworzona przez pracownię Pastewka i Strój Architekci.

Termin oddania I etapu planowany jest na wrzesień 2011 roku.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej