Podhale. Sky Walk – Serce Poronina z widokiem na całe Tatry. W Małym Cichym pod Zakopanem powstaje atrakcja, która będzie hitem regionu. Będzie co oglądać!

2024-07-08 12:43

Na Wierchu Zgorzelisko w Małym Cichym ponad doliną Porońca rośnie w oczach szkielet kolejnej polskiej wieży widokowej Sky Walk. Drewniane podesty doprowadzą na punkt widokowy, z którego każdy będzie mógł dotknąć korony Tatr. Warto przyjechać już teraz bo tatrzańskie szczyty naprawdę wyglądają stąd imponująco.

Spis treści

  1. Zgorzelisko – wczasy na wypasie dla dygnitarzy PZPR
  2. Małe Ciche – konkurencja Zakopanego?
  3. Sky Walk – dlaczego Serce Poronina?
  4. Serce Poronina w Małym Cichym
  5. Serce Poronina – co tam będzie?
Szkoła Budowania: Okna - jak duże, gdzie umieścić, jakie wybrać?

Prace rozpoczęły się na przełomie stycznia i lutego 2024 r. Widać już spore postępy robót. Pierwsze spacery z imponującym widokiem na łańcuch Tatr będzie można odbyć pod koniec 2024 lub na początku 2025 r. Z pewnością będzie to największy podhalański hit!. Wieża ze względu na widok ma szansę stać się najlepszą inwestycją czeskiej firmy Taros w Polsce. Można tu dotrzeć krzesełkiem wyciągu z Małego Cichego lub dojechać samochodem od drogi Oswalda Balcera, która łączy Zakopane z Bukowiną Tatrzańską.

Zgorzelisko – wczasy na wypasie dla dygnitarzy PZPR

Wierch Zgorzelisko - 1105 m n.p.m. to kulminacja grzbietu rozdzielającego podhalańskie wsie Małe Ciche i Bukowinę Tatrzańską. Na jego stokach leży Polana Zgorzelisko wyróżniająca się wyjątkowo piękną panoramą Tatr, które wydają się dosłownie na wyciągnięcie ręki. Tutaj w sąsiedztwie grzbietu oddano do użytku w 1975 r. luksusowy hotel dla prominentów. Budowa wiązała się z korektą granic Tatrzańskiego Parku Narodowego. Hotel na Zgorzelisku powstał jako miejsce wypoczynku i spotkań notabli PRL na łonie przyrody. Zimą i latem przyjeżdżali tu przedstawiciele władz państwowych i urzędników wysokiego szczebla, często z rodzinami. Goście mieli do dyspozycji luksusowo wykończone obszerne pokoje, basen kryty, a zimą na stoku dwa wyciągi. Znaczny obszar wokół był ogrodzony, a wjazd od strony Drogi Oswalda Balcera z Zakopanego strzegł posterunek. Tu w Tatry przyjeżdżał pierwszy sekretarz Edward Gierek.

Po 1989 r. hotel przestał być dostępny tylko dla nielicznych, ale bywały też okresy, że był zamknięty z powodów ekonomicznych. Właścicielem Hotelu Tatry, bo pod taką obecnie nazwą występuje jest spółka Polskie Tatry, której właścicielem większościowym jest skarb państwa.

Małe Ciche – konkurencja Zakopanego?

To niewielka wieś na Podhalu, która w XXI w. awansowała na jeden z najchętniej odwiedzanych ośrodków turystycznych pod Tatrami. Sprawiły to inwestycje w infrastrukturę turystyczną. Powstała tu popularna stacja narciarska i liczne nowe pensjonaty. Inwestycja czeskiej firmy, która jest właścicielem wieży Sky Walk w Świeradowie-Zdroju oraz wieży i najdłuższego mostu wiszącego Sky Bridge 721 w Dolni Moravie w Masywie Śnieżnika w Czechach jest kolejną w rozwoju turystyki wsi i gminy Poronin. To jeden z elementów wychodzenia z cienia Zakopanego i z pewnością będą tu tłumnie zaglądać goście zakopiańskich hoteli i pensjonatów.

Sky Walk – dlaczego Serce Poronina?

Nowy obiekt czeskiej firmy Taros Nova otrzymał nazwę Sky Walk – Serce Poronina. Serce to symbol często występujący w podhalańskiej ornamentyce. Do tego kształtu nawiązuje parzenica i formy na sery. Ma symbolizować źródło życia, miłość i dobro. Występuje też we współczesnym logo gminy Poronin, która określa się jako serce Podhala, bo leży niemal w samym jego środku.

Nowa konstrukcja nie tylko nazwą odwołuje się do serca, ale również swoim kształtem w rzucie z góry. Wydłużone serce, w którego kształt układają się podesty i platformy widokowe skierowane jest w kierunku Tatr.

Serce Poronina w Małym Cichym

Inwestycja powstaje na stoku pod grzbietem pomiędzy linią wyciągu krzesełkowego, a kompleksem hotelu Tatry. Już widać pierwsze drewniane podesty zawieszone na stalowo-drewnianej konstrukcji. Powstały tez betonowe mury oporowe, które będą zabezpieczać podpory na stoku. Konstrukcja jeszcze nie zdominowała dorodnych świerków wokół, ale wkrótce wyjrzy ponad ich wierzchołki. Będzie wtopiona w drzewa, które niejako staną się jej częścią. To był jeden z zamysłów, aby „serce” wieży otulała zieleń. Będzie można przy okazji zajrzeć w korony świerków i podpatrzeć żyjące tam ptaki. Drewniane elementy mają być ozdobione podhalańskimi motywami zdobniczymi, m.in. rozetami czy kwiatami, którymi dekorowane są domy i inne obiekty budowlane w regionie.

Serce Poronina – co tam będzie?

Przede wszystkim widoki, których przedsmak dostępny już z poziomu ziemi zapowiada wspaniałe przeżycia. Widoki okraszą dwa szklane tarasy na wysokości 33 i 47 m ponad poziomem gruntu. Ten wyższy będzie największym z dostępnych tego atrakcji w Polsce, bo będzie miał aż 75 m2. Ekstremalne atrakcje poza szklanymi tarasami zapewnią rozpięta na wysokości siatka, na którą będzie można wchodzić oraz dwie zjeżdżalnie, którymi odważni będą mogli udać się w drogę powrotną z tarasów wieży. Będzie też ścieżka lokalnych ciekawostek i legend.

Łagodnie nachylone podesty ścieżki będą pozwalały na łatwe poruszanie się osobom niepełnosprawnym, także na wózkach oraz ułatwią spacer rodzinom z dziećmi.

Dane konstrukcyjne i użytkowe

  • długość chodnika – 854 m,
  • szerokość chodnika – 2,5 m,
  • maksymalne nachylenie – 6%,
  • platforma widokowa dolna – powierzchnia 101 m2, wysokość – 33 m,
  • platforma widokowa górna – powierzchnia 166 m2, wysokość – 47 m,
  • zewnętrzna trasa widokowa okrągła – długość 42 m, wysokość – 44 m,
  • atrakcje: sieć, dwie zjeżdżalnie.

Hotel Mercure Szczyrk Resort w Beskidach, zdjęcia czerwiec 2024

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej