Kampus Nowych Technologii. Politechnika Warszawska rozpoczyna budowę nowoczesnego living labu
Autor: materiał prasowy
Tak mają wyglądać budynki biurowe, które powstaną na terenie Kampusu Nowych Technologii
Kampus Nowych Technologii czyli kompleks tzw. żywych laboratoriów (living lab) ma być gotowy już za dwa lata. Będzie największy w Europie. Politechnika Warszawska zapowiada, że na ponad 300 tys. m² powstanie kawałek prawdziwego miasta, gdzie mieszkańcy, naukowcy i przedsiębiorcy będą wspólnie tworzyć, testować i udoskonalać technologie związane z życiem mieszkańca i pracownika nowoczesnego miasta tzw. smart living.
Partnerami inicjatywy są: Politechnika Warszawska (62 naukowców z 9 wydziałów), firma ProDevelopment oraz kilkadziesiąt innych przedsiębiorstw, instytutów naukowych i organizacji. Projekt kompleksu living lab to kilkanaście budynków o funkcjach badawczo-rozwojowych, usługowych, biurowych i mieszkalnych oraz liczne przestrzenie publiczne. Powstaną one na rewitalizowanych terenach Politechniki Warszawskiej oraz w podwarszawskim Zamieniu. Centrum przedsięwzięcia – Warszawska Dzielnica Innowacji – zlokalizowana będzie w okolicach warszawskiego Pola Mokotowskiego. Łączna powierzchnia użytkowa kompleksu wyniesie ponad 300 tys. m².
Kampus Nowych Technologii. Politechnika Warszawska pracuje nad koncepcją od 2015 roku
Projekt przygotowywany jest od 2015 r. W tym czasie 25-osobowy zespół przebadał 15 najlepszych parków technologicznych w Polsce i na świecie, przeprowadził wywiady i warsztaty z międzynarodowymi ekspertami od living labów m.in. z uniwersytetów: Cambridge, Harvard, Technopolis, przedstawicielami rządu, regionu, biznesu, w tym potencjalnymi partnerami technologicznymi, a także organizacjami pozarządowymi. Tak w ciągu ponad dwóch lat powstawał projekt pierwszego w Polsce i największego w Europie Kampusu Nowych Technologii.
Autor: materiał prasowy
Kampus Nowych Technologii – pracownia
Kampus nowych technologii Politechniki Warszawskiej będzie uniwersytetem badawczym
– Kampus Nowych Technologii to milowy krok w realizacji polityki przekształcenia Politechniki Warszawskiej w uniwersytet badawczy zgodnie z programem „uczelnia 2.0” – tłumaczy Łukasz Madej z Pro Development, firmy która jest partnerem biznesowym KNT i jego operatorem. – Planujemy skupić się na pięciu obszarach badawczych związanych z codziennym życiem i przebywaniem w przestrzeni miasta: inteligentnych przestrzeniach miejskich, inteligentnych budynkach, inteligentnych mieszkaniach, tzw. przemyśle 4.0 – czyli zakładach przyszłości, w których procesy od projektowania produktu do jego wypuszczenia na rynek są radykalnie skrócone – i zmianach społecznych będących konsekwencją rozwoju inteligentnych technologii. Po raz pierwszy w jednej otwartej przestrzeni miejskiej zostaną zintegrowani i skłonieni do współdziałania mieszkańcy, naukowcy, studenci, przedsiębiorstwa i samorządy.
W warszawskim Kampusie Nowych Technologii powstaną m.in oczujnikowane i naszpikowane innymi wysokimi technologiami budynki z mieszkaniami, biurami, sklepami, usługami, salami co-workingowymi, strefami spotkań nieformalnych, korytarzami, parkingami, windami i wszystkim tym, co wiąże się z codziennym życiem, pracą i odpoczynkiem w mieście. W dużym skrócie w labolatoriach będą testowane i udoskonalane m.in. oświetlenie, które dostosuje się do zwyczajów lokatorów mieszkania, wentylacja, która automatycznie dopasowuje temperaturę do naszego samopoczucia czy przedszkole, w którym czujniki monitorują poziom bakterii i sygnalizują to rodzicom, a nawet rośliny klimatyzujące pomieszczenia.
Kampus nowych Technologii – miejsce do testów przyszłości
W obiektach Kampusu Nowych Technologii przedsiębiorstwa będą mogły badać np. zasilanie energią z paneli z kropek kwantowych, bioklimatycznych fasad, które sterują temperaturą, oświetleniem i wentylacją, ale także, rozwiązań z zakresu telemedycyny czy edukacji integracyjnej. W warszawskim living labie będą też otwarte przestrzenie publiczne przeznaczone do testów, w tym place, ulice, w pełni zautomatyzowane parkingi, miejsca wypoczynkowe, a także systemy rowerowe. Dopełnieniem będą clean roomy do prototypowej produkcji np. tzw. inteligentnych mebli czy urządzeń AGD. Z infrastruktury Kampusu Nowych Technologii będzie mogło korzystać jednocześnie ok. 100 przedsiębiorców oraz firm realizujących łącznie 70 projektów badawczo-rozwojowych. Przewiduje się, iż rocznie komercjalizowanych tu będzie ok. 10 wyników badań oraz po tyle samo zgłoszeń patentowych i wzorów przemysłowych.
Kampus Nowych Technologii otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2020 ro