Najlepsze i najciekawsze hotele w zamkach w Polsce. Jak dojechać?
Polskie zamki to często też hotele, które przyciągają miłośników aktywnego wypoczynku i historii. Turyści mogą zatrzymać się na dłużej w zabytkowych komnatach, z dala od codziennego zgiełku. Prezentujemy Top 10 najlepszych hoteli w zamkach w Polsce, gdzie choćby przez jedną noc można poczuć się jak król. Polskie zamki-hotele to niezwykłe połączenie przeszłości z teraźniejszością.
Spis treści
- Zamek Moszna
- Zamek Ryn
- Zamek Karpniki
- Zamek Książ
- Zamek Czocha
- Zamek Bytów
- Zamek Kliczków
- Zamek Gniew
- Zamek Dubiecko
- Zamek w Giżycku
Polecany artykuł:
Zamek Moszna
Listę Top 10 zamków w Polsce otwiera Moszna, przez wielu nazywany polskim Disneylandem. To bardzo urokliwy obiekt z 99 bajkowymi wieżyczkami, otoczony rozległym parkiem z kilkusetletnimi dębami i lipami, położony tuż nad jeziorem Kałużnik. Jak głosi legenda, Moszna w średniowieczu miała należeć do Zakonu Templariuszy, a barokowy zamek wzniesiono w połowie XVIII wieku. Zabytkowa rezydencja położona jest niedaleko Opola we wsi Moszna, na szlaku komunikacyjnym łączącym Prudnik z Krapkowicami. Od 2013 w pałacu mieści się hotel i restauracja, dodatkowo sale konferencyjne oraz gabinet odnowy biologicznej. Turyści mogą korzystać z noclegów w zamkowych komnatach. Zabytkowe apartamenty mają powierzchnię nawet do 150 m² (Apartament Złoty). To jeden z najbardziej znanych obiektów zabytkowych z hotelem na ziemi opolskiej.
Jak dojechać do zamku w Mosznej?
Zamek Ryn
To XIV-wieczny obiekt zamku krzyżackiego i jeden z największych hoteli wśród polskich zamków, mieszczący się w odrestaurowanych murach z zachowaną historyczną architekturą. Zamek znajduje się w mazurskiej miejscowości Ryn. Położony jest na wzgórzu, otoczonym jeziorami Ryńskim i Ołów. Z czasów średniowiecza zachowało się jedno skrzydło zamku, natomiast trzy pozostałe zbudowane zostały w czasach nowożytnych, np. skrzydło więzienne, zostało wybudowane w XIX wieku. Aktualnie turyści mogą nie tylko zwiedzać zabytkowy obiekt, ale też korzystać z usług hotelu, restauracji, basenu, sauny, kręgielni. Zamek to 350 miejsc noclegowych (apartamenty rycerskie, komturskie, więzienne i myśliwskie), kameralna Willa Pod Zamkiem oraz położony nad samym jeziorem Gościniec Ryński Młyn.
Jak dojechać do zamku w Rynie?
Przeczytaj też:
Zamek Karpniki
Zabytkowy budynek położony jest w miejscowość Karpniki w województwie dolnośląskim, która leży na styku trzech państw: Polski, Niemiec i Czech. Zamek otoczony jest malowniczą scenerią wzgórz, gdyż leży u podnóża Gór Sokolich. Historia zamku sięga XIV wieku, a w jego wnętrzach podziwiać można detale pochodzące ze średniowiecza, renesansu czy baroku. Aktualnie zamek to również znana baza hotelowa. Pokoje standardowe znajdują się na II oraz III piętrze zamku, ich wystrój to połączenie nowoczesnego wyposażenia z nutką dawnej elegancji. Najbardziej atrakcyjny, cichy i ustronny pokój mieści się w wieży zamkowej.
Jak dojechać do zamku w Karpnikach?
Zamek Książ
To jeden z największych zamków w Europie, trzeci pod względem wielkości w Polsce (po zamku w Malborku i Wawelu). Znajduje się w Wałbrzychu na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, na Szlaku Zamków Piastowskich. Został wybudowany w latach 1288–1292. 10 grudnia 2014 we wschodniej części poddasza zamku wybuchł pożar, w wyniku którego spaliła się znaczna część poddasza i dachu. Aktualnie Zamek Książ wraz z wnętrzami można zwiedzać, można też zatrzymać się na nocleg, gdyż w kompleksie znajdują się hotel i część gastronomiczna. Niewątpliwą atrakcją obiektu jest Stado Ogierów Książ, które zajmują pomieszczenia stajenne przy zamku.
Jak dojechać do zamku Książ?
Zamek Czocha
Malowniczo położony nad Jeziorem Leśniańskim w miejscowości Sucha, w gminie Leśna w województwie dolnośląskim. Zamek Czocha został wzniesiony jako warownia w XIII wieku z rozkazu króla czeskiego Wacława I. Kilka wieków później przeszedł w posiadanie Polaków. Jak każdy zamek kryje w sobie wiele tajemnic, krąży o nim mnóstwo legend. Jedna z nich mówi o błąkającej się po zamku Białej Damie imieniem Gertruda, która w 1431 roku miała wprowadzić do zamku wojska husyckie. Brat Gertrudy walcząc w obronie twierdzy w chwili śmierci przeklął swą siostrę, która odtąd uwięziona w murach zamku, nie może zaznać spokoju. Od 1952 roku w zamku mieścił się Wojskowy Dom Wczasowy i z tego powodu budynek był utajniony, tj. nie było go na mapach. Dopiero od września 1996 roku obiekt jest publicznie dostępny jako ośrodek hotelowo-konferencyjny. Właścicielem jest firma AMW HOTELE należąca do Agencji Mienia Wojskowego.
Jak dojechać do zamku Czocha?
Zamek Bytów
Gotycki zamek krzyżacki z XIV wieku. Pięknie położony na wzgórzu w mieście Bytów w północnej Polsce. To najważniejsza atrakcja miasta. Zamek wznieśli Krzyżacy. Niedługo, bo niespełna 20 lat, był on ich własnością. W 1410 roku obiekt został zdobyty przez wojska Władysława Jagiełły. Na przełomie upływających lat zamek często zmieniał właścicieli, dlatego jego historia jest niezwykle interesująca i warto zwiedzić go z przewodnikiem. Aktualnie w zamku bytowskim mieści się Muzeum Zachodnio-kaszubskie, hotel i restauracja „W zamku”, a także klub bilardowy „Nisza”. W muzeum można obejrzeć wystawę stałą o kulturze materialnej Kaszubów bytowskich, wystawę myśliwską, jest również część archeologiczna i dotycząca rzemiosła. W części historycznej możemy zwiedzić między innymi refektarz, komnatę prokuratora, kaplicę i dormitorium.
Jak dojechać do zamku w Bytowie?
Zamek Kliczków
Zamek leży w Borach Dolnośląskich, w spokojnej miejscowości Kliczków, obok Bolesławca, nad rzeką Bóbr. Historia zamku sięga XIII wieku, kiedy państewkiem świdnicko-jaworskim rządził piastowski książę Bolko I Surowy. Rezydencja w Kliczkowie pod względem kubatury należy do największych budowli tego typu na całym Dolnym Śląsku. Kompleks składa się z dwóch dziedzińców otoczonych skrzydłami o architekturze neorenesansowej i neogotyckiej. Najstarszy średniowieczny fragment zamku znajduje się w skrzydle południowo-zachodnim. W jego wnętrzach zachowały się pięknie odrestaurowane pomieszczenia, m.in. dawna Biblioteka, Sala Dworska oraz Kominkowa ze wspartym na sześciu nóżkach piecem i eklektyczna Sala Teatralna, którą zdobi duża polichromia z motywem myśliwskim. Ponadto Zamek Kliczków dziś to atrakcyjny ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy z luksusowym hotelem i pełnym zapleczem rekreacyjno-gastronomicznym.
Jak dojechać do zamku w Kliczkowie?
Zamek Gniew
Położony na wzgórzu nad Wisłą, na obrzeżach malowniczego miasta Gniew, w województwie pomorskim. Zbudowany w XIII wieku. Historycznie był najpotężniejszą twierdzą Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Niegdyś siedziba rycerzy-mnichów, królów, hetmanów i starostów. Słynie z turniejów rycerskich, zaciętych bitew i wspaniałych spektakli. Wielokrotnie odbudowywany, ostatnio spłonął w pożarze w 1921 roku. Aktualnie w budynku można zwiedzić zamkową izbę tortur, która znajduje się w piwnicach północnego skrzydła Zamku Gniewskiego, a potem wynająć klimatyczny apartament w zamkowym hotelu. Do dyspozycji gości jest 250 pokoi w Hotelu Rycerskim, Pałacu Marysieńki, Zamku Królewskim. Ponadto współczesny Zamek Gniew to restauracyjne, bary, kawiarnie i karczmy rycerskie oraz SPA & Wellness.
Jak dojechać do zamku Gniew?
Zamek Dubiecko
Zabytkowy obiekt znajduje się w Dubiecku, w województwie podkarpackim. Otoczony jest licznymi szlakami turystycznymi. To niezwykle cenny zabytek na Karpackim Szlaku Ogrodów i Domów Historycznych. Został zbudowany w pierwszej połowie XVI wieku. W 1735 roku urodził się tu biskup i poeta Ignacy Krasicki. Z Zamku Dubiecko można podziwiać widok na pradolinę Sanu, budynek otacza park z przełomu XVIII i XIX wieku, a w najbliższym otoczeniu zamku rośnie 300-letni dąb, który podobno przynosi szczęście. Aktualnie w zamku Dubiecko jest hotel, restauracja, sale konferencyjne oraz strefa SPA.
Jak dojechać do zamku w Dubiecku?
Zamek w Giżycku
Zamek średniowieczny, jeden z najważniejszych zabytków miasta Giżycka i niewątpliwa atrakcja dla turystów odwiedzających Mazury. Położony jest w spokojnej okolicy, wśród zieleni, nad kanałem Łuczańskim, łączącym jeziora Niegocin i Kisajno. Wybudowany został w XIII wieku przez Zakon Krzyżacki. Z pierwotnego zamku zachowało się jedno dwupiętrowe skrzydło z późnorenesansowymi zwieńczeniami murów szczytowych. Wokół znajdują się stylizowane ceglane budynki, które zostały odbudowane, ukończone niedawno, bo w 2011 roku. Aktualnie w odrestaurowanej części zamku znajduje się czterogwiazdkowy hotel St. Bruno.
Jak dojechać do zamku w Giżycku?