PORCELANA ŚLĄSKA PARK – nowe biurowce w Katowicach
Ruszyła przebudowa byłej fabryki porcelany w Katowicach, dzięki której powstaną nowoczesne powierzchnie biurowe na Śląsku. Inwestycja ma być gotowa w czerwcu 2015.
Zakres inwestycji dotyczy adaptacji dwóch budynków starej fabryki - biurowca dyrekcji oraz stajni (która w ostatnim czasie była magazynem). Kompleks tego Parku Technologicznego jest przykładem budownictwa o dużych walorach architektonicznych.
Budynek I - PORCELANA ŚLĄSKA PARK
Będzie to jedyny element Parku Technologicznego, który nie będzie miał ceglanych ścian. Będzie się natomiast wyróżniał antracytową elewacją i dużymi pionowymi oknami. We wnętrzach wiodącą barwą ma być biel. Ze względu na trudną lokalizację, na wzniesieniu i w pobliżu drogi, projektancji postanowili stworzyć w budynku 2 bliźniacze wejścia – od parkingu i od drogi, by ułatwić dojście z każdej strony. Ta nietypowa para stref wejściowych zosatnie połączona w jedną przestrzeń – duży hall, który stanie się rdzeniem całego budynku.
Budynek II - FUNDACJA GIESCHE
Niewielki budynek, gdzie swoją siedzibę ma Fundacja Giesche, stoi nieco na uboczu. Jego przynależność do pozostałych obiektów Parku Technologicznego zostanie jednak podkreślona. Zachowane zostaną charakterystyczne ceglane ściany i odkryta więźba dachowa. Ze względu na potrzeby fundacji, konieczne okazało się jednak powiększenie budynku i zyskanie nowej powierzchni. Charakter istniejących elementów konstrukcji, jak zewnętrzne ściany z cegły, drewniana więźba, czy stalowe dźwigary musiały pozostać nienaruszone. Ostatecznie zdecydowano o powiększeniu kubatury w obrębie istniejących murów, zagłębiając posadzkę o poziom niżej. W ten sposób zostanie utworzona przestrzeń dwukondygnacyjna. Obniżenie posadzki podkreśli użycie jednego materiału wykończeniowego zarówno dla ścian, podłóg i sufitu. Pomieszczenia na parterze zaprojektowano jako boksy, które zostaną pomalowane na biało, dla kontrastu z oryginalnymi ścianami i więźbą.
Inwestycję prowadzi Fundacja Giesche, na co otrzymała blisko 4 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Prace budowlane ruszyły w listopadzie 2013 i powinny zakończyć się w czerwcu 2015.
W przyszłości na terenie starej fabryki, inwestor planuje stworzyć również m.in. galerię artystyczną, muzeum porcelany oraz kawiarnie. Na tym etapie inwestor chce współpracować ze studentami, którzy brali udział w konkursie architektonicznym "Porcelanowa XXIII - Rewitalizacja" i opracowali koncepcje na zagospodarowanie terenu. Wśród pomysłów studentów znalazły się m.in. przeszklenia budynków i skwery zieleni.
powierzchnia terenu: 7670 m2
powierzchnia użytkowa budynku I: 1728,8 m2
powierzchnia użytkowa: 287,8 m2
autorzy: Magdalena Tokarska TTAT, Piotr Tokarski TTAT
współpraca autorska w zakresie projektu wnętrz biurowca : SXL
Autor: pracownia projektowa TTAT
Autorami projektu architektonicznego przebudowy fabryki są pracownie: TTAT oraz SXL z Katowic