Biura przyszłości. Studenci z Politechniki Gdańskiej prezentują projekty. Wizualizacje
Projekty biur przyszłości wykonane przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej zostały docenione na świecie. Zostały opublikowane na nowojorskim portalu BISNOWW. Zobaczcie jak według młodych ludzi będą wyglądały biura przyszłości. W jakich budynkach będziemy pracować za 50 może 60 lat?
Wizjonerskie prace przedstawiają autonomiczne, samowystarczalne budynki, którym nie straszne kataklizmy i ataki terrorystyczne. Zgodnie z założeniem będą mogły funkcjonować niezależnie od infrastruktury zewnętrznej. To część projektu, który Infuture Hatalska Foresight Institute i Skanska przeprowadziły wspólnie z Politechniką Gdańską.
– Na podstawie opracowanych przez instytut Infuture trendów kulturowych, społecznych i środowiskowych oraz politycznych i ekonomicznych przyszli architekci projektowali biurowce, które mogłyby funkcjonować w przyszłości. Założeniem było, aby każdy z projektów został merytorycznie osadzony w rzeczywistości, a wizjonerska koncepcja miała podstawy naukowe. Ważne było też to, by prace nie tylko zwracały uwagę na bryłę budynku, lecz także poszukiwały idei, kierunku, w jakim rozwijać się będzie myślenie o budynkach biurowych i wykorzystywanych w nim technologiach – mówi dr inż. arch. Marek Gawdzik z Katedry Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych na Wydziale Architektury PG.
Projekty biur powinny spełniać wymagania obecnych użytkowników i tych z przyszłości
Myślenie o projektach współczesnych biurowców powinno wybiegać daleko w przyszłość. Współczesny rozwój gospodarczy państw opiera się na ograniczeniu zużycia energii i ekologii. Jest to priorytet dla wielu dziedzin nauki gospodarki i życia. Również na rynku polskim coraz częściej powstają nowoczesne biurowce wykorzystujące najlepsze, światowe rozwiązania architektoniczne i technologiczne. Nowe obiekty bazują na ekologicznych technologiach, zapewniających maksymalny komfort pracy, a deweloperzy prześcigają się w pomysłach by kolejnymi udogodnieniami wyróżnić swoje kompleksy. Dobrym przykładem jest Warszawa, która za jakiś czas będzie mogła konkurować z najlepszymi lokalizacjami biurowymi w Europie. Większość najnowszych warszawskich projektów wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju.
Renata Nowakowska, menedżer ds. innowacji w biurowej spółce Skanska, podkreśla, że w dzisiejszych czasach inwestorzy projektując nowe budynki biurowe powinni kłaść coraz większy nacisk na ich samowystarczalność energetyczną oraz ekologię. Podkreśla, że to nie tylko trend, ale przede wszystkim efekt coraz bardziej restrykcyjnych wymagań środowiskowych i obawy o to, że zasoby naturalne mogą zostać wyczerpane. Jednocześnie informuje jak ważna jest praca nad innowacyjnymi projektami i dodaje, że Skanska pracuje aktualnie nad dostępem do budynków na telefony i smartwatche.
Czytaj też o materiałach budowlanych przyszłości>>
Jak według studentów mogłyby wyglądać projekty biur przyszłości?
Jeden ze studenckich projektów przedstawia inspirowany kształtem drzewa, samowystarczalny, ekologiczny i zeroenergetyczny budynek-miasto na morzu. To odpowiedź na problem globalnego ocieplenia oraz związanego z nim podnoszenia się poziomu mórz i oceanów. Projekt zakłada m.in. wyposażenie budynku w filtry oczyszczające powietrze. Obiekt miałby zostać wydrukowany za pomocą drukarki 3D zasilanej energią słoneczną z plastikowych butelek i kubków, które zaśmiecają oceany i morza.
Największym wyzwaniem było dla nas zaprojektowanie budynku w taki sposób, aby nie tylko stanowił on nowe miejsce do życia dla ludzi po zalaniu wcześniej istniejących miast, ale również aby aktywnie walczył z dalszym ocieplaniem się klimatu na Ziemi – mówi Katarzyna Brejna autorka projektu.
Projekty biurowców przyszłości to raczej katastroficzna wizja
Projekt „Biurowce przyszłości” prowadzony wspólnie z Infuture Hatalska Foresight Institute i Skanska ma na celu przybliżenie wizji przyszłości oraz stworzenie podstawy do bardziej szczegółowego diagnozowania trendów. Wszystkie koncepcje studentów PG i ich opisy posłużyły jako inspiracja przy pisaniu raportu instytutu Infuture „Living buildings - Przyszłość biurowców 2050”. Projekt pozwala spojrzeć szerzej na zagadnienie projektowania – jeszcze bardziej kreatywnie dzięki odrzuceniu na chwilę ograniczających przepisów, normatywów technicznych i uwarunkowań czy nawet od biurokracji.
Oglądając prace można sobie zadać pytanie – Czy postęp technologiczny doprowadzi świat do ruiny?