BUDMA 2017. Przez najbliższe cztery dni Poznań będzie stolicą polskiego budownictwa
We wtorek (7 lutego) w Poznaniu rozpoczynają się największe w tej części Europy Targi Budownictwa, BUDMA 2017. To miejsce spotkań producentów i dystrybutorów technologii i materiałów budowlanych z przedstawicielami handlu, architektami, wykonawcami i inwestorami. Niewątpliwie Poznań jest stolicą targów budowlanych, my postanowiliśmy prześledzić, jak ma się rynek nieruchomości stolicy Wielkopolski.
Poznań to ważny ośrodek biznesowy na mapie Polski. Dynamicznie rozwija się tu sektor usług na rynku nieruchomości komercyjnych. Aktualne zasoby powierzchni biurowej miasta to 426 000 m kw., a prognozowana podaż do końca 2017 ma osiągnąć 33 500 m kw. – szacuje Jones Lang LaSalle (JLL).
Według raportu opracowanego przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), na podstawie danych za IV kwartał 2016, w Poznaniu funkcjonuje 76 centrów usług biznesowych (w tym 62 z kapitałem zagranicznym). Zatrudniają one ponad 13 000 pracowników – przewagę ma sektor IT.
Największy rozwój nastąpił w ciągu ostatnich pięciu lat, kiedy to powstała ponad połowa poznańskich centrów usług. Według prognoz ABSL, do końca 2020 roku w mieście działać będzie co najmniej 100 centrów zatrudniających łącznie 18 000 pracowników.
Aktualnie w Poznaniu działa ponad 100 000 podmiotów gospodarczych, a liczba firm z udziałem kapitału zagranicznego jest jedną z największych w Polsce. Większość kapitału zagranicznego pochodzi z Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Japonii i Szwecji, Hiszpani, Holandii, RPA.
W Wielkopolsce buduje się coraz więcej magazynów
Poznań pozostaje w czołówce jeżeli chodzi o budowę powierzchni magazynowych. Wielu inwestorów szczególnie tych, którzy nastawieni są współpracę z rynkami zachodnimi, szuka działek właśnie w zachodniej część Polski. Poza tym bliskość autostrady A2 i głównych węzłów komunikacyjnych jest nie do przecenienia. Poznańskie magazyny są ciągle powiększane i rozbudowywane. Jadąc głównymi trasami możemy zobaczyć całe mnóstwo placów budów, na których powstają coraz to nowsze obiekty.
Według danych JARTOM Real Estate w Polsce istnieje 285 wynajmowanych centrów logistycznych. W 2016 odnotowano 5% wzrost liczby parków logistycznych. Ich łączna powierzchnia przekroczyła 10 mln m kw., z czego aż 13 % znajduje się właśnie w województwie wielkopolskim. Dodatkowo w tym rejonie jest bardzo mała ilość wolnych magazynów na wynajem. To jeden z najlepszych wyników wśród wszystkich województw.
W ostatnim czasie powstaje bardzo dużo wolnych i nowoczesnych magazynów w części północnej Poznania. To ta część miasta rozwija się najdynamiczniej, taka tendencja ma się utrzymać także w 2017 roku.