Rewitalizacja Młyna Maria we Wrocławiu: od ruin do architektonicznej perełki

2024-04-25 15:20

Młyn Maria we Wrocławiu to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Nadodrza. XIII-wieczny obiekt z czasem przestał niestety pełnić swoją funkcję i zaczął popadać w ruinę. Jak ten zabytkowy budynek przemienił się w nowoczesny kompleks, przypominamy w cyklu „Metamorfozy na Plus”. Zobacz zdjęcia rewitalizacji Młyna Maria!

Spis treści

  1. Młyn Maria Wrocław z kilkusetletnią historią 
  2. Młyn Maria we Wrocławiu – historia. Zakon, wojna i powódź tysiąclecia
  3. Rewitalizacja Młyna Maria we Wrocławiu: od ruin do architektonicznej perełki
  4. Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany!

Młyn Maria Wrocław z kilkusetletnią historią 

Młyn Maria to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków dzielnicy Nadodrze we Wrocławiu. Pochodzący z XIII wieku i zlokalizowany w ścisłym centrum miasta kompleks od lat przykuwa uwagę turystów. To budynek, który połączył dwie wyspy, Młyńską i Piasek. 

Choć młyn od lat nie spełnia już swojej dawnej funkcji, na stałe wpisał się w krajobraz miasta. Metamorfoza, którą przeszedł kilka lat temu, sprawiła, że ten cenny obiekt zyskał drugie życie. Choć dzisiaj nie mieli się w nim już zboża, kompleks budynków pełni funkcje mieszkalne i usługowe, a do tego zachwyca wyglądem turystów i samych mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. 

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią

– W cyklu „Metamorfozy na Plus” prezentujemy przedsięwzięcia, dzięki którym zapomniane historyczne obiekty i wnętrza otrzymują drugie życie za sprawą pasjonatów, racjonalnych biznesmenów, rzetelnych samorządowców, czy wreszcie – niespokojnych dusz... Wszyscy oni ożywiają dzięki swoim wizjom dorobek umysłów i rąk pokoleń architektów, inwestorów i budowniczych, którzy na placu budowy zostawili przed laty nadzieję, że ich dzieło ucieszy w odległej przyszłości jeszcze niejedno oko...

Młyn Maria we Wrocławiu – historia. Zakon, wojna i powódź tysiąclecia

Historia tego wyjątkowego wrocławskiego budynku sięga 1242 roku. Młyn kilkukrotnie zmieniał nazwę, a właściwie imię – początkowo był Arnoldem, następnie Klarą, Maciejem, by ostatecznie otrzymać imię Maria. 

Kilkadziesiąt lat później, naprzeciwko istniejącego już młyna, zdecydowano się wybudować drugi. Na obecnej Wyspie Młyńskiej powstał Młyn Bożego Ciała. Przez prawie 500 lat właścicielem obu obiektów był zakon. Kiedy w 1810 roku przejęło je państwo pruskie, dzięki zastosowaniu innowacyjnych – jak na tamte czasy – technologii obiekt przemienił się w jeden z najnowocześniejszych młynów w regionie. Można powiedzieć, że była to jego pierwsza metamorfoza.

Pod koniec XVIII wieku obiekt został bardzo poważnie uszkodzony przez pożar, a następnie odbudowany według projektu Fredriha Wilhelma Brunnerta. Choć wielokrotnie był jeszcze remontowany, w takiej XVIII-wiecznej formie przetrwał aż do przeprowadzonej na początku lat dwutysięcznych modernizacji.

Jak podaje portal miejscawewroclawiu.pl, w ramach przeprowadzonych w 1871 i 1883 roku prac dobudowano spichlerz oraz drewniany most, który połączył oba młyny. Wtedy też Młyn Bożego Ciała zmienił nazwę na Młyn Feniks. 

Dopiero po drugiej wojnie światowej oba młyny zaczęto postrzegać jako jeden obiekt – Młyn Maria. W latach 60. XX wieku zdecydowano się na elektryfikację obiektu i demontaż urządzeń wodnych. Tym samym młyn miał nie pełnić już swojej pierwotnej funckji. W okresie PRL-u zdecydowano, że budynki młyńskie zostaną przeznaczone na mieszkania. Była to więc kolejna metamorfoza.

Podczas Powodzi Tysiąclecia (1997 rok), z powodu obaw o zalanie Wyspy Piasek, rozważano nawet zniszczenie całego Młyna Maria. Zdecydowano się jednak ostatecznie na zburzenie jedynie kawałka jego ściany, dzięki czemu woda popłynęła w kierunku i tak zalanej już Wyspy Słodowej. 

Rewitalizacja Młyna Maria we Wrocławiu: od ruin do architektonicznej perełki

Jak wspomniano, przez wiele lat stary młyn pełnił funkcję mieszkaniową. Ostatni mieszkańcy opuścili Młyn Maria w 2015 roku i przyszłość obiektu stanęła pod znakiem zapytania. Już kilka lat później jednak nadszedł dla budynku przełomowy moment. 

W 2018 roku zajmująca się renowacją zabytkowych nieruchomości Spółka RealCo Property Investment and Development rozpoczęła modernizację budynku. W dawnym młynie powstały zarówno lokale mieszkalne, jak i usługowe. Wiązało się to oczywiście z pewnymi zmianami, choć przede wszystkim wewnątrz młyna – bryła i układ okien pozostały takie, jak przed wiekami.

– Od samego początku tego projektu firma deweloperska RealCo przykładała dużą wagę do docelowego wyglądu Młyna Maria. Zabytkowe budynki zostały przystosowane do nowych funkcji zgodnie z obowiązującymi przepisami i standardami, w tym tymi z zakresu bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej. W niezmienionej formie zostały zachowane kluczowe elementy architektury takie jak bryła, historyczny układ otworów okiennych, a także sposób wykończenia elewacji. Poziomy stropów zostały zgrane z poziomami okien. Industrialne przestrzenie wewnątrz budynku zostały doświetlone przy pomocy specjalnie zaprojektowanych okien. Miejsce maszyn młyńskich, silosów oraz magazynów zajęły luksusowe apartamenty harmonijnie wpisujące się w zabytkowe mury – czytamy na internetowej stronie firmy RealCo.

Całkowitą metamorfozę przeszły nie tylko budynki, ale także nabrzeża i kanały. Od zachodniej strony powstał taras o kaskadowym układzie, a dziś mieszkańcy Młyna Maria mają bezpośredni dostęp do odremontowanych bulwarów. Tym samym budynek został przywrócony do życia, a przy okazji wypiękniał i znów może zachwycać tak mieszkańców miasta, jak i turystów.

Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany!

W naszym cyklu „Metamorfozy na Plus” odwiedzamy miejsca, w których współcześni wizjonerzy i inwestorzy przywracają do świetności dorobek swoich poprzedników. Do tej pory zwróciliśmy uwagę na:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej