Rośnie osiedle Modern Mokotów. W Warszawie w miejscu biurowców „Mordoru” powstaje 540 mieszkań i szkoła
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Budowa osiedla Modern Mokotów w Warszawie
Trwa budowa osiedla Modern Mokotów w Warszawie. W samym sercu biurowego „Mordoru” deweloper Archicom z Grupy Echo Investment stworzy łącznie 540 mieszkań oraz szkołę. Co ciekawe, będzie to pierwsza w Polsce szkoła publiczna wzniesiona przez prywatnego inwestora. Zobacz zdjęcia i wizualizacje.
Spis treści
- Modern Mokotów. Archicom buduje 540 mieszkań w sercu „Mordoru”
- Modern Mokotów – szkoła podstawowa. Pierwsza taka w Polsce
- Modern Mokotów – mieszkania. Jak będzie wyglądać I etap osiedla?
Modern Mokotów. Archicom buduje 540 mieszkań w sercu „Mordoru”
Inwestycja Modern Mokotów to element trwających od kilku lat zmian w obrębie warszawskiego „Mordoru”. Dawne zagłębie biurowe na Służewcu Przemysłowym staje się stopniowo obszarem mixed-use – między biurowcami powstają budynki mieszkalne, zarówno na sprzedaż, jak i na wynajem (np. pierwszy w Polsce coliving: Noli Studios Warszawa).
Wraz z realizacją osiedla Modern Mokotów pojawią się tu kolejne bloki oraz szkoła publiczna i park. Inwestycja powstaje w kwartale ulic Postępu, Domaniewskiej, Wołoskiej i Marynarskiej, w pobliżu centrum handlowego Westfield Mokotów.
W ramach I etapu inwestycji Modern Mokotów, zaprojektowanego przez pracownię BBGK, w pierwszej połowie 2025 r. zostaną oddane do użytku trzy budynki mieszkalne, w których znajdzie się łącznie 540 mieszkań. W ramach I etapu buduje się także szkoła podstawowa. Planowana jest też nowa zieleń.
Docelowo osiedle ma być znacznie większe i oferować ponad 1600 mieszkań. W marcu 2024 r. deweloper poinformował o zakupie sąsiedniej działki z biurowcami, u zbiegu ulic Domaniewskiej i Postępu. Powierzchnia dokupionego terenu to ponad 15 tys. m². W kolejnym etapie inwestycji stare biurowce czeka rozbiórka, a teren zostanie zabudowany mieszkaniami.
- Sprawdź też: Zwężą ul. Stawki na Muranowie w Warszawie. Poprawi się bezpieczeństwo pieszych i pasażerów tramwajów
Ogólnodostępne tereny rekreacji są kluczowymi składnikami projektu: to prawie 1,5 ha miejskiego parku wzdłuż ulicy Wołoskiej i 2,1 ha starannie zaprojektowanej zieleni wewnątrz osiedla – czytamy na stronie inwestycji.
- Zobacz galerię: Wizualizacje Modern Mokotów. Zobacz nowe osiedle i szkołę podstawową w sercu „Mordoru”
Autor: Echo Investment
Osiedle Modern Mokotów od Archicom (Grupa Echo Investment)
Modern Mokotów – szkoła podstawowa. Pierwsza taka w Polsce
Budowa szkoły podstawowej stanowiącej część inwestycji Modern Mokotów ruszyła 5 grudnia 2023 r. i musi zakończyć się nie później niż budowa bloków. Będzie ona pierwszą szkołą publiczną zbudowaną w Polsce przez prywatnego inwestora. To element umowy miasta z deweloperem – w zamian za zgodę na budowę osiedla w tym miejscu i w takim kształcie firma Archicom z Grupy Echo Investment realizuje inwestycję publiczną. Stolica coraz częściej negocjuje w ten sposób z deweloperami, na czym korzystają mieszkańcy (przykładem choćby budowana przez deweloperów ul. Nowoczłuchowska w Warszawie).
Nowa szkoła na Mokotowie stanie się nową siedzibą szkoły podstawowej nr 119 im. 3. Berlińskiego Pułku Piechoty (zaplanowano też oddział przedszkolny). Zaprojektowany przez pracownię WWAA budynek będzie dwupiętrowy i pomieści 450 uczniów. W środku znajdzie się wszystko to, czego można się spodziewać: sale lekcyjne, stołówka, sala gimnastyczna, biblioteka, łazienki, pomieszczenia techniczne itp. Obiekt ma być ekologiczny – zaplanowano m.in. fotowoltaikę oraz system ponownego wykorzystania wody szarej. Warto dodać, że obok szkoły powstanie ogólnodostępny plac.
Modern Mokotów – mieszkania. Jak będzie wyglądać I etap osiedla?
W I etapie inwestycji Modern Mokotów powstaną trzy budynki mieszkalne:
- budynek 1 – 356 mieszkań, dwa dziedzińce,
- budynek 2 – 144 mieszkania, jeden dziedziniec,
- budynek 3 – 40 apartamentów w wyższym standardzie (Apartamenty przy Kwitnącej Wiśni).
Lokale mają od ok. 30 do ponad 60 m², a w apartamentowcu nawet 142 m². Budynki mają nawiązywać wyglądem do przemysłowej przeszłości okolicy (m.in. fasady z betonowych prefabrykatów).
- Sprawdź również: Żelazna 54, Warszawa. Miał być hotel, będą wysokie mieszkania od Matexi Polska. Zobacz wizualizacje
Fragmenty wykończenia ścian we wnętrzach części wspólnych to reminiscencje układów scalonych. Przebieg ścieżek na dziedzińcach oraz wokół placu zabaw nawiązuje do linii tras impulsów elektrycznych na drukowanych płytkach z logo UNITRA – opowiada deweloper.
Na dachach niższych części budynków zaplanowano wspólne tarasy do integracji sąsiedzkiej. Pod budynkami przewidziano garaż podziemny, a w parterach – lokale usługowe, w tym warsztat dla majsterkowiczów oraz klub mieszkańca, w którym znajdzie się m.in. przestrzeń do coworkingu. Ciekawostką będzie możliwość zdalnego otwierania drzwi wejściowych oraz przywoływania windy (za pomocą aplikacji).
Listen on Spreaker.