Agora w budowie

2009-03-30 13:13
Agora Bytom
Autor: Braaten+Pedersen Agora Bytom to pierwsza w Bytomiu tak nowoczesna inwestycja o charakterze handlowo-usługowym, zlokalizowana w centrum miasta. Otwarcie obiektu zaplanowano na listopad 2010 roku.

Inwestor Braaten+Pedersen Plus Partners sp. z o.o. wybrał generalnego wykonawcę galerii Agora Bytom. Po trwających ponad rok negocjacjach z firmami wykonawczymi w Polsce, które przystąpiły do przetargu zwyciężył Erbud SA z Warszawy. Wartość kontraktu opiewa na 186,5 mln zł netto.

Galeria Agora powstaje w śródmieściu Bytomia, przy pl. Kościuszki. Firma Erbud SA rozpocznie budowę centrum w kwietniu br. Wykonanie fundamentów i zamknięcie poziomu 0 planowane jest na jesień 2009 r. Prace na placu Kościuszki trwają od trzech miesięcy, dotychczas wykonano konstrukcję ściany szczelinowej, która zabezpiecza budowę i sąsiadujące budynki. Do wykonania tych robót inwestor wybrał firmę Soletanche sp. z o.o., specjalizującą się w technologiach związanych z głębokim fundamentowaniem. Kolejnym etapem będą prace ziemne przygotowujące teren pod budowę fundamentów oraz poziomów podziemnych galerii. Zakończenie budowy obiektu w stanie surowym i zawieszenie wiechy przewidziano na wiosnę 2010 r. Od tego momentu do otwarcia galerii będą trwały prace wykończeniowe z zewnątrz i wewnątrz galerii oraz prace instalacyjne. Oddanie Agory do użytku planowane jest na listopad 2010 r.
Planując sposób zagospodarowania obszaru placu Kościuszki szczególną wagę przywiązywano do przeszłości architektoniczno-urbanistycznej miejsca. W pracach związanych z przygotowaniem obszaru do zabudowy, a także przy pracach budowlanych uczestniczą osoby odpowiedzialne za zabezpieczanie ewentualnych znalezisk archeologicznych. Plan inwestycji przewiduje możliwość wyeksponowania w wybranym miejscu w obiekcie odkrytych fragmentów średniowiecznych murów lub innych świadków historii miasta.
Plac budowy znajduje się w ścisłym centrum miasta, pośród gęstej zabudowy i otoczony jest siecią ruchliwych ulic. Dodatkowo teren ze względu na swoje położenie - w sąsiedztwie średniowiecznego starego miasta - jest objęty opieką Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. To wszystko sprawia, że prowadzenie wszelkich prac budowlanych, pozyskanie odpowiedniej ilosci miejsca do ich przeprowadzenia, oraz utrzymanie w czystości i porządku otoczenia stanowi duże wyzwanie dla inwestora i wykonawcy.

Agora Bytom
Autor: Agora Bytom Agora Bytom to pierwsza w Bytomiu tak nowoczesna inwestycja o charakterze handlowo-usługowym, zlokalizowana w centrum miasta. Otwarcie obiektu zaplanowano na listopad 2010 roku.

W galerii Agora Bytom na ponad 25 tys. m2 powierzchni znajdzie się 120 sklepów, restauracje, kawiarnie, kino i powierzchnie biurowe.

  • Handel. Do największych najemców należą: H&M (1800 m2), delikatesy Społem Znajomy Sklep (1200 m2), RTV EURO AGD (900 m2), Kolporter (500 m2) i Martes Sport (560 m2). Licznie reprezentowane będą markowe sklepy z odzieżą, galanterią i obuwiem: Monnari, Triumph, Atlantic, Tamaris, Pabia, Top Secret, Troll, Bergson, Deichmann, CCC, Heavy Duty, Venezia, Deep, Troll, Reebok, Altero, Clemente, GiannaG, Swiss, Kruk, Glitter. Wśród nich znajdują się także sklepy przeznaczone dla dzieci: 5-10-15, Cocodrillo, Hot Oil, Wójcik. W obiekcie będzie można skorzystać z usług m.in. Vision Express, Play, Plus GSM, Fielmann lub zadbać o zdrowie i urodę w sklepach Sephora, Rosmann czy Superpharm. Wynajem powierzchni handlowej prowadzi firma Cushman & Wakefield.
  • Gastronomia. Na drugim piętrze, w sąsiedztwie kina znajdą się różnorodne restauracje. Na trzech poziomach atrium bezpośrednio przy przeszklonych ścianach przewidziano kawiarnie. „Z niektórych restauracji widać bytomską starówkę, sąsiedni zabytkowy kościół św. Trójcy oraz ul. Dworcową – estetycznie zagospodarowaną, główną handlową ulicę miasta" – mówi Bożena Fedas-Frączek. Dodatkowym atutem tych lokali jest otaczająca je otwarta przestrzeń z widokiem na reprezentacyjne atrium. Docelowo pod gastronomię przeznaczonych jest 1500 m2.
  • Rozrywka. W galerii znajdzie się wieloekranowe kino Cinema-City o powierzchni ponad 3000 m2 i 8 ekranach. Zaplanowano także rozbudowaną wewnętrzną przestrzeń publiczną z placem centralnym, galerią sztuki na ostatnim piętrze i przestronnymi pasażami. Przy wejściu do obiektu znajdzie się plac z ławeczkami i fontanną.
  • Kultura. Koncepcja wielofunkcyjnego charakteru inwestycji zakłada ścisłą współpracę z instytucjami kulturalnymi. Inwestor od początku współdziała z bytomskimi instytucjami kulturalnymi.  W galerii znajdzie się sala pod wydarzenia kulturalne, gdzie bytomskie instytucje, takie jak: Śląski Teatr Tańca, Bytomskie Centrum Kultury oraz Opera Śląska będą mogły organizować różne imprezy kulturalne i promować swoją działalność.
  • Biznes. Na najwyższym poziomie ulokowano powierzchnie biurowe. Do dyspozycji najemców pozostaje 950 m2 do wynajęcia. Wartość inwestycji szacowana jest na 90 mln euro.

Inwestor zaprezentował także projekt wielokondygnacyjnego parkingu dla klientów, który powstanie ok. 200 metrów od głównego wejścia do galerii handlowej. Na 6 kondygnacjach parkingu (od -1 do +4) zaplanowano ok. 1000 miejsc postojowych. Powierzchnia całkowita obiektu to 29 tys. m2. W szklaną elewację budynku parkingowego wkomponowana zostanie fasada kamienicy. Przejazd pomiędzy poziomami parkingu zapewnią dwukierunkowe rampy. W obiekcie znajdą się także windy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej