P180 - na biurowcu zawisła wiecha. Skanska jako pierwsza stosuje w inwestycji beton nieskoemisyjny

2022-03-21 10:12
biurowiec P180
Autor: Skanska Oddanie biurowca P180 do użytku zaplanowane jest na III kwartał 2022 roku

Biurowiec P180 powstaje w Warszawie tuż przy stacji Metro Wilanowska. Przy realizacji inwestycji wykorzystywane są ekologiczne betony: beton o obniżonym śladzie węglowym, a także oczyszczający powietrze. Projekt budynku powstał w pracowni PRC Architekci. Kiedy biurowiec P180 zostanie oddany do użytku? Zobacz zdjęcia z budowy.

Spis treści

  1. Film z budowy biurowca P180
  2. P180 w liczbach
  3. P180 - pierwsza inwestycja z betonem niskoemisyjnym
  4. Wokół P180 beton oczyszczający powietrze ze smogu
  5. P180 z certyfikatem WELL
  6. Do P180 rowerami, hulajnogami i komunikacją miejską
  7. Kiedy biurowiec P180 będzie gotowy?
  8. Gdzie powstaje biurowiec P180?

Film z budowy biurowca P180

Prace przy najnowszym warszawskim projekcie Skanska – P180 – idą pełną parą. Budynek właśnie osiągnął docelową wysokość. Na 55 metrze zawieszono symboliczną wiechę i tym samym zakończono etap prac konstrukcyjnych.

P180 w liczbach

  • całkowita powierzchnia najmu: ok. 32 000 m²
  • powierzchnia typowego piętra biurowego: ok. 2 100 m²
  • 15 kondygnacji
  • 190 miejsc parkingowych podziemnych
P180
Autor: Skanska Za projekt biurowca P180 odpowiada pracownia PRC Architekci

P180 - pierwsza inwestycja z betonem niskoemisyjnym

Systematyczne rozrastanie się aglomeracji miejskich i powstawanie nowych inwestycji jest związane z emisją gazów cieplarnianych. Jednocześnie Unia Europejska w ramach Nowego Zielonego Ładu będzie nakładała na kraje członkowskie coraz więcej obowiązków związanych z ograniczeniem emisji CO2. To działanie ma zapewnić ograniczenie ocieplania się klimatu i odpowiedź na potrzebę budowania miast z wykorzystaniem niskowęglowych technologii. Procentowy udział betonu w tzw. wbudowanym śladzie węglowym budynków Skanska, spośród wszystkich następujących grup materiałowych – stal, aluminium, szkło, ceramika – wynosi około 56%.

Skanska jako pierwszy deweloper w Europie Centralnej postanowiła zastosować beton o obniżonym śladzie węglowym o nazwie Vertua® plus, którego emisyjność jest o średnio 42% mniejsza niż betonu o tradycyjnej recepturze. Przełomowy produkt został wprowadzony na rynek przez firmę CEMEX, globalnego dostawcę i producenta materiałów budowlanych.

Bardziej ekologiczny beton został użyty właśnie w ramach budowy P180. Dotychczas wykorzystano prawie 3500 m³ betonu o obniżonym śladzie węglowym. Dzięki temu zredukowano poziom dwutlenku węgla potrzebnego do wytworzenia tej ilości betonu o średnio 42%, w porównaniu do tradycyjnego betonu wykonanego na najbardziej popularnym cemencie CEM I 42,5R. Ilość zredukowanego w ten sposób CO2 odpowiada okrążeniu Ziemi wzdłuż równika przez samochód osobowy (napędzany benzyną) aż 42 razy (kalkulacja wykonana wg. BEIS, 2019, Greenhouse gas reporting: conversion factors 2019). 

Skanska docelowo chce stosować ten beton we wszystkich swoich projektach.

Wokół P180 beton oczyszczający powietrze ze smogu

Zgodnie z filozofią Skanska, w otoczeniu inwestycji (chodniki, skwery) zostanie zastosowany zielony beton. Jest to innowacyjny materiał, który neutralizuje szkodliwe związki azotu pochodzące ze spalin samochodowych, walcząc w ten sposób z miejskim smogiem. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej mieszkanki betonu, która rozkłada szkodliwe cząstki NOx na neutralne związki azotu.

P180 z certyfikatem WELL

Biurowiec P180 jest kolejną inwestycją Skanska, która będzie powstawała zgodnie z wytycznymi certyfikatu WELL. Jest to system certyfikacji skupiający się na zdrowiu psychicznym i fizycznym oraz komforcie użytkowników budynków. Weryfikuje ponad 100 cech budynku. WELL skupia się na zastosowaniu takich rozwiązań projektowych, które korzystnie wpłyną na zdrowie, kondycję, nastrój, jakość snu, a w rezultacie – samopoczucie i wydajność użytkowników. Wykonawca będzie ubiegał się także o certyfikaty LEED oraz Obiekt bez Barier.W P180 zostanie zainstalowany autorski system Connected by Skanska, który ułatwia najemcom codzienne funkcjonowanie. Dzięki temu rozwiązaniu najemcy będą mogli poruszać się po budynku z pomocą smartfonów i zapraszać gości za pośrednictwem wirtualnej recepcji.

Do P180 rowerami, hulajnogami i komunikacją miejską

W budynku P180, tuż obok wejścia głównego, powstanie rowerownia, a także szatnia z prysznicami. Będą mogli z niej korzystać wszyscy pracownicy biura, którzy dojeżdżają do pracy jednośladem lub np. uprawiają jogging. W biurowcu powstaną też miejsca postojowe dla skuterów i hulajnóg.

Kiedy biurowiec P180 będzie gotowy?

Oddanie budynku P180 do użytkowania zaplanowane jest na wrzesień 2022.

Gdzie powstaje biurowiec P180?

P180 powstaje u zbiegu ulic Puławskiej i Domaniewskiej, bezpośrednio przy stacji Metro Wilanowska. Jest to miejsce doskonale skomunikowane z innymi dzielnicami Warszawy. Pobliska stacja metra oraz przystanki tramwajowe i autobusowe zapewnią możliwość łatwego dojazdu komunikacją publiczną. Blisko P180 znajduje się także parking P+R Wilanowska, który dysponuje 280 zadaszonymi miejscami postojowymi, bezpłatnymi dla posiadaczy warszawskiej karty miejskiej. 

Budowa P180
Autor: Skanska Budowa P180
budowa P180
Autor: Skanska Biurowiec P180 w budowie. To pierwsza inwestycja wykorzystująca beton o obniżonym składzie węglowym
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej