Wieżowiec Skyliner góruje nad Rondem Daszyńskiego. Film

2021-10-13 13:04
Skyliner
Autor: Karimpol Wieżowiec Skyliner został oddany do użytku 21 stycznia 2021 roku

Skyliner to 195-metrowy wieżowiec, który wyrósł w centrum Woli, przy rondzie Daszyńskiego. Jest to jeden z najwyższych wieżowców w Warszawie. Biurowiec został oddany do użytku 21 stycznia 2021. Inwestorem jest firma Karimpol, a projekt architektoniczny powstał w pracowni APA Wojciechowski. Zobacz film oraz zdjęcia wieżowca Skyliner.

Spis treści

  1. Skyliner - 195-metrowy wieżowiec w centrum Woli
  2. Skyliner dostępny dla wszystkich
  3. SkyBar w wieżowcu Skyliner
  4. Szybkobieżne windy w Skylinerze
  5. Skyliner - budynek proekologiczny
  6. Gdzie powstał wieżowiec Skyliner?

Skyliner to kolejny biurowiec, który powstał na Woli. To w ostatnich latach najdynamiczniej zmieniająca się dzielnica stolicy. Tu właśnie w 2016 roku, jako jeden z pierwszych, został oddany do użytku Warsaw Spire – wciąż najwyższy biurowiec w Warszawie. Nieopodal powstaje 310-metrowy Varso Tower projektu Normana Fostera. Z końcem 2018 roku ruszyła też budowa ostatniego etapu Generation Park. Tuż obok powstaje inwestycja Ghelamco Poland wieżowiec Warsaw UNIT. Wśród największych planowanych inwestycji w tym rejonie jest projekt Towarowa 22. Skyliner natomiast jest oddalony od jednego z wieżowców The Warsaw Hub jedynie o 14 m.

Skyliner - 195-metrowy wieżowiec w centrum Woli

W 195-metrowym wieżowcu Skyliner powstał prawie 44 tys. m² powierzchni biurowej oraz 3 tys. handlowej. Zaprojektowano w nim aż 21 wind, z czego 8 wjeżdża na najwyższe piętra. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Warbud.

Z kondygnacji biurowych, które powstały na 30 poziomach wieżowca, będzie można podziwiać panoramę Warszawy. Projektant zadbał o to stosując np. bezszprosowe połączenia okien we wszystkich narożnikach budynku. Dzięki temu wnętrza wieżowca będą odpowiednie doświetlenie.

Skyliner
Autor: materiały prasowe Skylaner - na wysokości 165 m powstanie ogólnodostępny SkyBar

Skyliner dostępny dla wszystkich

Jednym z założeń projektantów było, aby budynek został otwarty dla osób z zewnątrz, dlatego na czterech najniższych kondygnacjach znajdą się ogólnodostępne punkty usługowe, detaliczne oraz sale konferencyjne. Będą tu również kawiarnie, miejsca spotkań i wypoczynku. W tą usługowo-handlową część budynku wkomponowano również szerokie schody, które pną się z poziomu lobby aż do trzeciego piętra. Mają one pełnić funkcję deptaka dostępnego zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz budynku. Dodatkowo nad częścią usługową, która jest lekko wysunięta w stosunku do wieży, zaprojektowano zielony dach.

SkyBar w wieżowcu Skyliner

Na poziomie około 165 m (41. i 42. kondygnacja) znajdzie się ogólnodostępny Skybar, w którym przy dobrej kawie i ciastku będzie można podziwiać czterech strona świata panoramę Warszawy. Będzie on doświetlany przeszklonym pióropuszem biurowca. Do SkyBaru będzie można wjechać jedną z 21 wind.

W podziemiach wieżowca powstało 5 kondygnacji garażowych. Łącznie w biurowcu jest 428 miejsc postojowych dla samochodów osobowych oraz 500 dla rowerów. Wjazdy na parkingi znajdują się od ul. Prostej i Towarowej.

Szybkobieżne windy w Skylinerze

Biurowiec Skyliner wyposażono w 21 szybkobieżnych wind poruszających się z prędkością 4 i 7 m/s. Dzięki temu, podróż z lobby do Skybaru na najwyższej kondygnacji zajmuje zaledwie 24 sek. Windy - oprócz nowoczesnego wykończenia spójnego z lobby Skylinera - wyposażono w szereg innowacyjnych rozwiązań, które zapewnią wysoki komfort użytkowy. Ich układy mechaniczne i sterowania zminimalizują drgania oraz hałas w trakcie przemieszczania się pomiędzy piętrami. System windowy w Skylinerze został dostarczony przez firmę Kone.

Skyliner
Autor: materiały prasowe Zdjecie z budowy Skylanera
Skyliner
Autor: materiały prasowe Wieżowiec Skyliner będzie miał 45 kondygnacji naziemnych

Skyliner - budynek proekologiczny

Budynek uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Fasady wykonano z materiałów redukujących nadmierne przegrzanie oraz utratę ciepła. Wody deszczowe zostaną wykorzystane do podlewania roślin w budynku. Zaprojektowano również wentylację z systemem odzyskiwania ciepła, technologię chłodzenia neutralną dla powłoki ozonowej, energooszczędne oświetlenie, kontrolę źródeł zanieczyszczenia powietrza. Na dachu budynku zostaną zainstalowane panele solarne.

Gdzie powstał wieżowiec Skyliner?

  • Nazwa inwestycji: Skyliner
  • Lokalizacja: Warszawa, rondo Daszyńskiego
  • Funkcja: komercyjna
  • Inwestor: Karimpol
  • Projektant: APA Wojciechowski
  • Liczba kondygnacji: 45 (30 biurowych, 4 handlowo-usługowe, 5 garażowych, 2 Skybar’u, 4 techniczne)
  • Powierzchnia całkowita: 44 000 m²
  • Powierzchnia biurowa: 40 870 m²
  • Powierzchnia handlowo-usługowa: 3130 m²
  • Liczba miejsc postojowych: 428 dla samochodów osobowych oraz 500 dla rowerów
  • Rozpoczęcie budowy: I kwartał 2016
  • Oddanie do użytku: styczeń 2021
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej