Skysawa Warszawa - wieżowiec wyróżniony przez SARP! Budynek otrzymał prestiżową nagrodę

2023-05-12 17:25

Skysawa to kompleks biurowo-handlowy znajdujący się przy ul. Świętokrzyskiej 36 w Warszawie. Budynek zdobył nagrodę w prestiżowym konkursie Nagroda Roku SARP 2023 w kategorii "Zrównoważony rozwój i budynki certyfikowane". Zobaczcie, jak wygląda wieżowiec Skysawa.

Wieżowiec Skysawa

Budynek Skysawa mieści się przy rondzie ONZ w Warszawie i powstał według projektu polsko-belgijskiej Pracowni Architektury. Jest kolejnym warszawskim wieżowcem, który połączono z podziemnym tunelem z pobliską stacją metra. W sumie Skysawa liczy 35 000 m² powierzchni użytkowej. 

Od strony ronda ONZ możemy podziwiać bryłę o wysokości od 4 do 9 kondygnacji, opracowaną zgodnie z linijką słońca, by nie zabierał światła sąsiedniemu blokowi mieszkalnemu. Od strony ul. Mariańskiej widzimy 40-kondygnacyjną wieżę. Za rytm elewacji kompleksu od strony ulicy Świętokrzyskiej i alei Jana Pawła opowiadają przeszklenia poprzecinane w pionie wąskimi, aluminiowymi żyletkami, a w poziomie ciemnostalowymi pasami międzykondygnacyjnymi.

Na wysokości ostatniego piętra budynku A oraz w jednej czwartej wysokości wieży i na jej ostatnim piętrze, elewacja została wykończona stalowymi żaluzjami akustycznymi. Od strony ulicy Twardej elewację budynku wykonano podobnie z rytmicznie podzielonych przeszkleń odciętych ciemnostalowym pasami między kondygnacyjnymi. Więcej na temat inwestycji możesz przeczytać w artykule: SKYSAWA: nowy warszawski wieżowiec.

Nazwa obiektu Zespół biurowo-handlowy SKYSAWA
Adres obiektu Warszawa, kwartał ulic Świętokrzyskiej, Twardej, Mariańskiej i alei Jana Pawła II
Autorzy Polsko-Belgijska Pracownia Architektury
Generalny wykonawca konsorcjum PORR (lider), TKT Engineering i ELIN
Inwestor Polski Holding Nieruchomości
Powierzchnia użytkowa 35 000 m²
Data realizacji (koniec) 2022

Zależało nam na stworzeniu budynku, który w swoim otoczeniu wyróżniałby się lekkością. Stąd pomysł na delikatny podział elewacji, która wykonana będzie z transparentnych płaszczyzn wzbogaconych o elementy z betonu architektonicznego i aluminiowe żyletki – mówi Alicja Górecka, architekt z Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury.

Skysawa z Nagrodą Roku SARP 2023

Budynek Skysawa otrzymał nagrodę roku Stowarzyszenia Architektów Polskich w kategorii "Zrównoważony rozwój i budynki certyfikowane".

Nagroda Roku SARP 2023 przyznawana jest:

  • architektom-autorom,
  • oddziałom SARP,
  • biurom i pracowniom projektowym,
  • inwestorom,
  • organom administracji publicznej,
  • i redakcjom magazynów architektonicznych, po uzyskaniu zgody autorów.

Nagrodę mogą otrzymać wybudowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przekazane do użytku w minionym roku kalendarzowym 2022 obiekty lub zespoły obiektów o znaczących wartościach architektonicznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej