Warsaw UNIT otwiera Skyfall, czyli ruchomy szklany taras prawie 200 m nad ziemią
Warsaw UNIT to jeden z najwyższych wieżowców w Polsce. Na 46. piętrze biurowca przygotowano wyjątkową atrakcję, jedyną taką w Europie i drugą na świecie. Przeszklony taras widokowy Skyfall Warsaw. Na razie dostępny jest tylko na imprezy okolicznościowe, ale otwarty dla wszystkich ma być już wkrótce. Wiemy, ile mają kosztować bilety. UWAGA! Taras na szczycie Warsaw Unit polecany jest tylko dla osób o mocnych nerwach. Dlaczego?
Spis treści
- Skyfall, czyli upadek z nieba w Warsaw Unit
- O Warsaw Unit
- Dlaczego Warsaw UNIT?
- Architektura Warsaw UNIT
- Fasada dragon skin w Warsaw UNIT
- Jak dojechać do Warsaw UNIT?
Skyfall, czyli upadek z nieba w Warsaw Unit
Autor: mat. prasowe
Skyfall Warsaw będzie ogólnodostępny wiosną 2022
Na 46. piętrze nowoczesnego biurowca Warsaw UNIT przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie otwarta zostanie wyjątkowa przestrzeń Skyfall Warsaw. Z wysokości 190 m nad ziemią będzie można podziwiać panoramiczny widok na stolicę, ale też doznać nieco mocniejszych wrażeń. Skyfall Warsaw to przeszklona, łącznie z podłogą, platforma wystająca poza lico budynku, będąca częścią tarasu widokowego. Po wciśnięciu przycisku dziesięciotonowa przeszklona konstrukcja przechyla się kilka razy o 15 stopni w dół i z powrotem. Towarzyszy temu muzyka odpowiednio budująca nastrój. Tafle pancernego szkła są grube na 5 cm, składają się z trzech warstw przełożonych folią. To jedyna taka atrakcja nie tylko w Polsce, ale i całej Europie.
Skyfall Warsaw na razie dostępny jest jedynie na imprezy okolicznościowe i firmowe. Wraz z innymi pomieszczeniami może tu przebywać ok. 200 osób. Ogólnodostępny będzie już wkrótce. Bilety mają kosztować 40 zł (do kupienia przez internet lub na miejscu). Na tarasie będzie można przebywać maks. 2 godziny. Wejście na taras znajduje się w rogu budynku, od strony ul. Prostej. Na szczyt wjeżdża się szybką windą. Zajmuje to ok. pół minuty.
O Warsaw Unit
Kompleks ma 57 000 m² powierzchni biurowej i 45 kondygnacji. Na parterze budynku powstały lokale usługowe i gastronomiczne, które będą dostępne dla wszystkich z poziomu ulicy. W budynku powstało 456 miejsc parkingowych, na parkingach które zajmą 3 poziomy pod ziemią i 8 w części naziemnej. Warsaw UNIT został wyposażony również w infrastrukturę dla rowerzystów: parking rowerowy, szatnie i natryski. Wieżowiec ma 200 m wysokości, a wraz z zapleczem technicznym, które zaprojektowano na dachu budynku - 202 m.
Przypomnijmy, że budowa wysokościowca pod nazwą Spinnaker ruszyła w kwietniu 2017. Budżet inwestycji wyniósł blisko 200 mln euro. Wieżowiec jest certyfikowany w systemie BREEAM na poziomie Excellent
Dlaczego Warsaw UNIT?
Nazwa wieżowca nawiązuje do pozostałych inwestycji Ghelamco wokół ronda Daszyńskiego: Warsaw Spire i The Warsaw HUB. W ten sposób deweloper chce podkreślić swój wkład w rozwój terenów wokół ronda Daszyńskiego.
Nazwa odwołuje się też do architektury wieżowca, jej modernistycznych korzeni (a dokładniej do Unité d'Habitation – kultowej Jednostki Marsylskiej zaprojektowanej przez Le Corbusiera) oraz indywidualizmu projektu, w którym najważniejsza jest jednostka: człowiek – tłumaczy inwestor.
Polecany artykuł:
Architektura Warsaw UNIT
Za architekturę wieżowca odpowiada Projekt Polsko-Belgijska Pracownia Architektury, która jest również współautorem Warsaw Spire. Według założeń architektów budynek ma być funkcjonalną "maszyną biurową" czerpiącą energię z tętniącego życiem centrum biznesowego miasta. Ściany dolnej kondygnacji są przeszklone nawet 12-metrowymi panelami.
Fasada dragon skin w Warsaw UNIT
Bardzo oryginalnym elementem architektury gmachu jest zastosowanie elewacji typu dragon skin czyli fasady kinetycznej (o powierzchni 3,5 tys. m²). To fasada złożona z kilku tysięcy ruchomych płytek aluminiowych, powleczonych specjalnym tworzywem, które w swobodny sposób reagują na każdy powiew wiatru i zmiany oświetlenia. W ten sposób na powierzchni fasady tworzyć się mają ciągle nowe, niepowtarzalne obrazy. Mogą się one kojarzyć się z lekką tkaniną lub taflą wody. To w Polsce pionierskie rozwiązanie.
Polecany artykuł:
Jak dojechać do Warsaw UNIT?
Warsaw Unit powstał przy rondzie Daszyńskiego 1, w narożniku ulic Prostej i Pańskiej, czyli w najdynamiczniej rozwijającej się części Warszawy, w nowym biznesowym centrum miasta na Woli. W jego bezpośrednim sąsiedztwie krzyżują się najważniejsze arterie komunikacyjne i węzły przesiadkowe w mieście. Obok znajdują się wejścia na stację II linii metra Rondo Daszyńskiego oraz przystanki tramwajowe i autobusowe. W pobliżu jest również stacja kolei miejskiej i podmiejskiej.
Aktualnie Wola to jedno z najszybciej rozwijających się miejsc w stolicy, gdzie wznoszone są nowoczesne biurowce i prestiżowe budynki mieszkalne. Warto przypomnieć, że w niedalekim sąsiedztwie inwestycji powstał biurowiec Mennica Legacy Tower ze 140-metrową wieżą czy Generation Park. Tutaj też rewitalizowana jest dawna Fabryka Norblina, w której powstaną powierzchnie biurowe oraz lokale handlowe i usługowe. Na Woli również bardzo prężnie rozwija się budownictwo mieszkaniowe. Wspomnieć należy o inwestycjach Browary Warszawskie czy 19. Dzielnica.
- Nazwa inwestycji: Warsaw UNIT dawniej Spinnaker
- Lokalizacja: Rondo Daszyńskiego 1 , Warszawa
- Funkcja: kompleks wielofunkcyjny
- Inwestor: Ghelamco Poland
- Projektant: Projekt PBPA
- Powierzchnia biurowa: 57 tys m²
- Liczba kondygnacji: 45
- Rozpoczęcie budowy: kwiecień 2017
- Zakończenie budowy: maj 2021