Stara Drukarnia w Szczecinie, czyli spotkanie magii historii z teraźniejszością. Zabytek z 1945 r. przechodzi remont
Autor: Stara Drukarnia
Stara Drukarnia w Szczecinie przed i po
Stara Drukarnia w Szczecinie, która od lat 90. XX wieku stała zapomniana i opuszczona, przechodzi właśnie widowiskową renowację. W cennym zabytku znajdzie się m.in. pięciogwiazdkowy hotel. Zobacz przemianę tego ciekawego budynku na zdjęciach w ramach cyklu „Metamorfozy na Plus”.
Spis treści
- „Piękna jak dawniej, wspaniała jak dzisiaj” – o historii Starej Drukarni słów kilka...
- Historia Starej Drukarni w Szczecinie jest długa i ciekawa
- Co zaoferuje nowa Stara Drukarnia?
- Dlaczego Stara Drukarnia to magiczne miejsce?
- Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany!
„Piękna jak dawniej, wspaniała jak dzisiaj” – o historii Starej Drukarni słów kilka...
Szczecin przepełniony jest wspaniałymi zabytkami oraz budowlami, które przyciągają ludzi z całego świata, a potwierdzenia tych słów nie trzeba szukać daleko. Wystarczy przejść się ulicami tego pięknego miasta, aby dostrzec masę turystów, zachwyconych tutejszą architekturą oraz metamorfozami zniszczonych lub zapomnianych miejsc, które dzisiaj oświetlają ulice miasta.
Wspomnieliśmy coś o metamorfozie? Te znajdziemy w Szczecinie prawie na każdym kroku, jednak szczególną uwagę przykuwa Stara Drukarnia znajdująca się przy ul. Św. Ducha. Dlaczego akurat ten ponad 120-letni zabytek będzie oczkiem w głowie każdego mieszkańca Szczecina oraz atrakcją dla odwiedzających?
Autor: Stara Drukarnia
Stara Drukarnia w Szczecinie przed i po
– W cyklu „Metamorfozy na Plus” prezentujemy przedsięwzięcia, dzięki którym zapomniane historyczne obiekty i wnętrza otrzymują drugie życie za sprawą pasjonatów, racjonalnych biznesmenów, rzetelnych samorządowców, czy wreszcie – niespokojnych dusz... Wszyscy oni ożywiają dzięki swoim wizjom dorobek umysłów i rąk pokoleń architektów, inwestorów i budowniczych, którzy na placu budowy zostawili przed laty nadzieję, że ich dzieło ucieszy w odległej przyszłości jeszcze niejedno oko...
Historia Starej Drukarni w Szczecinie jest długa i ciekawa
Żeby poznać Starą Drukarnię w Szczecinie, trzeba cofnąć się aż do roku 1901. Pod koniec XIX wieku przy dzisiejszej ul. Św. Ducha (dawniej Heiligengeiststrasse) wzniesiono budynek produkcyjny oraz hotel Metropol, a jego właścicielami byli kupcy Liebenthal i Austerlitz. W późniejszym czasie powstał tam dom handlowy „Juda” (współcześnie Stara Drukarnia).
Dokładnie w marcu 1900 roku przedsiębiorstwo H.B. Juda zakupiło od miasta dwie działki budowlane przy ul. Św. Ducha. Z racji tego, że spółka zajmowała się produkcją konfekcji męskiej, posiadała ona również swoje siedziby w Hamburgu, Oslo, Kopenhadze, Amsterdamie oraz Melbourne. Do tego grona miał dołączyć polski Szczecin.
Budowę domu handlowego Juda zakończono w 1901 roku. Parter budynku pomieścił restaurację Roberta Dietza oraz sklep warzywny Gehrkego, na pierwszym i drugim piętrze znajdowały się magazyny. Ostatnie piętro wynajęto redakcji i drukarni gazety „Stettiner Abendpost”.
Niedługo później na terenie domu towarowego doszło do nieszczęśliwego wypadku z udziałem przechodnia, co doprowadziło do modernizacji budynku, jak również zmian właścicielskich.
Dopiero zakup na początku 1921 roku przez firmę wydawniczą ze Szczecina można nazwać punktem zwrotnym w dziejach tego obiektu. Był to już czwarty właściciel domu towarowego przy ul. Św. Ducha. Wydawnictwo przejęło parter budynku, wykonując nową adaptację wnętrz oraz witryn. W 1945 roku nastąpiło oficjalne otwarcie Drukarni Państwowej nr 1. Drukowano tam między innymi „Wiadomości Szczecińskie”, „Pioniera Szczecińskiego” czy „Kuriera Szczecińskiego”.
Kolejnym krokiem w historii Starej Drukarni było przejęcie jej przez Szczecińskie Zakłady Przemysłu Terenowego. W kolejnych latach (1953) drukarnia została przejęta przez Szczecińskie Zakłady Graficzne, które po 40 latach sprzedały nieruchomość kolejnej spółce. Stara Drukarnia jeszcze kilkakrotnie zmieniała właściciela. Przez wiele lat nie wykonywano w budynku żadnych prac remontowych. W zasadzie od lat 90. XX w. stała zamknięta i opuszczona, powoli marniejąc.
Na całe szczęście po prawie 30 latach, na zlecenie szczecińskiego przedsiębiorcy w 2020 roku rozpoczęto prace nad obiektem przy ul. Św. Ducha. Celem pracy jest przywrócenie dawnej świetności Starej Drukarni. Rozpoczęcie tych prac oczywiście poprzedziły badania konserwatorskie, zbieranie materiałów oraz wiele innych przedsięwzięć, które były niezbędne, aby móc rozpocząć przywracanie dawnego blasku temu niezwykłemu miejscu na mapie Szczecina.
– Renowacja zabytków to jedna wielka niespodzianka. Mamy już doświadczenie zdobyte podczas prac przy Kamienicy Dohrna w Szczecinie. Pracujemy również z profesjonalistami z kraju i europy w tym zakresie. Odpowiadając na pytanie, jednym z ciekawszych wyzwań był projekt konstrukcji mocowania ponad 300-kilogramowej rzeźby MERKUREGO, symbolu STAREJ DRUKARNI, na szczycie drewnianej kopuły. Postać rzymskiego boga handlu i przedsiębiorczości zniknęła w nieznanych okolicznościach, teraz wróci na swoje miejsce. Warto też wspomnieć o wyzwaniu dotyczącym odtwarzania rzeźb ze zdjęć archiwalnych, poszukiwania wzorów z tego okresu i właściwe wyrzeźbienie. Dla przykładu część podobnych elementów znaleźliśmy w Berlinie. Efekty powoli widać na nowej elewacji. Ciekawostką może być też wkomponowanie fotowoltaiki w zabytkowy budynek dachu, której nie widać. To efekt innowacyjnego systemu SUNROOF.
Co zaoferuje nowa Stara Drukarnia?
Nie bez powodu wielu mieszkańców Szczecina oczekuje oficjalnego otwarcia Starej Drukarni. Będzie to kolejny z odrestaurowanych zabytków, który ma stać się wizytówką portowego miasta. Dlaczego akurat ta budowla będzie czymś wyjątkowym? Ponieważ w pełni odrestaurowana Stara Drukarnia połączy historię i kulturę ze współczesnością, przywołując przy tym aurę lat 40.
O wszystko zadba magia historii, obecna dzięki odwzorowaniu nawet najdrobniejszych szczegółów, połączona przy tym z nowoczesnością oraz wysokim standardem obsługi. Mowa tutaj o:
- klimatycznym jazz clubie,
- jednej dużej restauracji na parterze z różnymi rodzajami kuchni świata,
- nowoczesnym centrum konferencyjno-eventowym,
- niespotykanej dotychczas przestrzeni weselnej z apartamentem dla nowożeńców, tworzonej według światowych standardów.
Poza tym Stara Drukarnia będzie 5-gwiazdowym hotelem z ekskluzywnymi i niepowtarzalnymi pokojami oraz apartamentami na 3 poziomach. Wszystkie pokoje będą zapewniać imponujące nasłonecznienie za sprawą wykonanych na zamówienie okien, które zapewnią gościom przepiękny widok na panoramę Szczecina.
Celem renowacji Starej Drukarni jest oczywiście wyróżnienie miasta Szczecin na mapie nie tylko Polski, ale też Europy. Koncepcja oraz wykonanie mają dościgać największe przedsięwzięcia z innych krajów, tworząc przy tym niezwykłą, niepowtarzalną i nie do podrobienia przestrzeń.
Uwagę bez dwóch zdań przyciąga płaskorzeźba Posejdona (znajdująca się na narożu budynku) oraz 3,5-metrowa rzeźba Trytona i Salacji (nad wejściem do gmachu). Najbardziej skomplikowaną operacją dla Starej Drukarni będzie umieszczenie ręcznie robionej rzeźby Merkurego (3,5 m wysokości) na szczycie kopuły głównej budynku. Podczas wizyty na placu budowy miałem również okazję ujrzeć przepiękny oszklony dach, który z pewnością wyróżnia się na tle innych tego typu budowli.
Dzięki inwestycji w to niesamowite, owiane historią miejsce, Szczecin ma stać się jeszcze częściej oraz chętniej odwiedzanym miastem w Polsce. Zakończenie prac renowacyjnych Starej Drukarni planowane jest na 2024 rok.
– Inwestor jest szczecinianinem i od dłuższego czasu obserwował nadodrzańską część Szczecina oraz zabytkowy budynek Domu Handlowego JUDA. Ponad 120-letni zabytek od lat dziewięćdziesiątych XX w. był opuszczony i z roku na rok jego stan się pogarszał. Kiedy pojawiła się szansa nabycia nieruchomości STAREJ DRUKARNI, obecny właściciel był poza krajem i bez większego zastanowienia podjął szybką decyzję o nabyciu.
Dlaczego Stara Drukarnia to magiczne miejsce?
Na to pytanie postanowiłem odpowiedzieć sobie sam, udając się do Starej Drukarni, aby na własne oczy zobaczyć efekty pracy oraz bliżej zapoznać się z kulturą tego miejsca. To pozwoliło mi nie tylko ujrzeć ją na własne oczy, ale także lepiej przekazać moje odczucia związane z tym miejscem. Nie ukrywam, były i nadal są oszałamiające, ponieważ Stara Drukarnia to coś więcej niż tylko kolejny odrestaurowany zabytek.
Stara Drukarnia przypomina mi, jak kiedyś zdobywało, przekazywało oraz publikowało się treści z najnowszymi informacjami. W dobie Internetu oraz błyskawicznych newsów niesamowitym doświadczeniem jest możliwość wchłaniania magii, jaką emanuje ten budynek. Na te wrażenia składa się wiele rzeczy: od zaangażowanych w pracę ludzi, przez inspirujący wygląd, aż po gęsią skórkę, kiedy pomyślimy, jak długo i jak wiele przetrwała budowla, przechodząc drogę od domu handlowego, przez Drukarnię, aż po nowoczesno-historyczny zabytek służący szczecinianom 24/7, co nastąpi już niebawem.
Zachęcamy również do stałego śledzenia postępów prac nad renowacją Starej Drukarni w mediach społecznościowych oraz stronie inwestycji:
Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany!
- Dom Izerski na Dolnym Śląsku. Niezwykła metamorfoza domu przysłupowego przy granicy z Czechami
- Obserwatorium Astronomiczne w Tymcach i jego przemiana. Ze starej wieży ciśnień powstała perełka Podkarpacia
- Dworzec w Wolsztynie przeszedł metamorfozę! Jak odmienili go poznańscy architekci?
- Dom frankoński na Pogórzu Kaczawskim. Uratowany w ostatniej chwili. Wokół zawaliło się już wszystko
- Pałac Struga na Dolnym Śląsku. Remont odsłonił renesansowe skarby
- 200-letni dom podcieniowy na Żuławach odzyskał blask po... rozbiórce i odbudowie
- Perła Żeliszowa z ruiny przemieniła się w ikonę Dolnego Śląska. Oto metamorfoza kościoła w Świątynię Sztuki i Światła
- Kamienica przy Pomorskiej we Wrocławiu Metamorfoza przy użyciu skalpela?
- Puławska 51. Warszawa Była pijalnia wód, warzywniak, piekarnia... Skończyło się na lodziarni
- Pałac w Mosznej. Z sanatorium dla... nerwowo chorych na hotel. Nadal dobrze działa na skołatane nerwy
- Willa Lentza w Szczecinie. Od przepychu po miejsce twórczej pracy i sentymentalnych wspomnień szczecinian
- Zamek w Muszynie podniósł się z ruin po 300 latach. Zobacz zdjęcia niezwykłej metamorfozy zamku na górze Baszta
- Tak zmieniła się Elektrownia Powiśle w Warszawie. Niegdyś zasilała Pałac Kultury, dziś przyciąga restauracjami i sklepami
- Stara Cechownia kopalni Saturn w Czeladzi była ruiną. Po spektakularnej metamorfozie dostała nowe życie
- Fabryka Porcelany w Katowicach. Jak poprzemysłowa ruina stała się architektoniczną perłą
- Metamorfoza oficyny dworskiej w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Zmieniła się nie do poznania!
- Barceló Warsaw Powiśle. Część dawnej elektrowni przeobraziła się w nowoczesny hotel pełen pamiątek przeszłości
- Metamorfoza 120-letniej kamienicy w Bytomiu zaskakuje. Z budynku została tylko ściana frontowa
- Metamorfoza Cukrowni Żnin. W dawnych budynkach przemysłowych powstały hotel, restauracja, basen, sauny, kino
- Stara Szwalnia w Lesznie zmieniła się w luksusowy apartamentowiec
- Stacja Kultury Pyskowice. Odnowiony dworzec zmienił się w przestrzeń kultury, sztuki i lokalnej aktywności
- Skarb ukryty pod tynkiem. Pocztowa 19 w Szczecinie – metamorfoza klimatycznego lokalu
- Urządzili dom w dawnej stajni na Dolnym Śląsku. Metamorfoza z niezwykłą historią
- Stary spichlerz w Gdańsku zyskał oszałamiające wnętrza. W co się zmienił?