„Szkieletor” EuRoPol Gazu zmienia się w Apartamenty Literacka. Dom Development buduje 100 mieszkań
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Rozbiórka „szkieletora” EuRoPol Gazu na Bielanach, ul. Literacka 7
Niedokończony budynek EuRoPol Gazu na warszawskich Bielanach znika na naszych oczach. W miejscu straszącego latami „szkieletora” powstanie osiedle Apartamenty Literacka od Dom Development. Jak będzie wyglądało i kiedy wprowadzą się tu pierwsi mieszkańcy?
Spis treści
- Budynek EuRoPolGazu znika. Zastąpią go Apartamenty Literacka
- EuRoPol Gaz i jego „gazowy pałac”. Dlaczego nie został ukończony?
- Jak będą wyglądać Apartamenty Literacka? Dom Development pokazuje wizualizacje
Budynek EuRoPolGazu znika. Zastąpią go Apartamenty Literacka
Praktycznie każde większe miasto ma swojego „szkieletora” (albo i kilka). Niedokończone budynki nieraz potrafią straszyć latami, nawet w atrakcyjnych lokalizacjach, z powodu problemów finansowych lub kwestii własnościowych – przykładem choćby nieistniejący już „szkieletor” przy Rondzie Mogilskim w Krakowie. Takich obiektów nie brakuje też jednak w stolicy.
Jednym ze słynniejszych warszawskich „szkieletorów” był od 2002 r. budynek EuRoPolGazu przy skrzyżowaniu al. Armii Krajowej i al. gen. Stanisława Maczka. Teraz jednak znika on w szybkim tempie, a zastąpić go mają Apartamenty Literacka od firmy Dom Development. Deweloper uzyskał zgodę na wyburzenie obiektu w pierwszym kwartale 2023 r., a pod koniec kwietnia 2023 ruszyły prace rozbiórkowe. Na jego miejscu ma stanąć pierwszy etap nowego osiedla Apartamenty Literacka liczący 100 mieszkań.
Zobacz zdjęcia: Rozbiórka „szkieletora” EuRoPol Gazu na Bielanach. Zobacz, jak znika „gazowy pałac”
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Rozbiórka „szkieletora” EuRoPol Gazu na Bielanach, ul. Literacka 7
EuRoPol Gaz i jego „gazowy pałac”. Dlaczego nie został ukończony?
Budynek przy ul. Literackiej miał być reprezentacyjną siedzibą EuRoPol Gazu – firmy pośredniczącej w handlu gazem z Rosją. Budowa ruszyła w 2000 r., jednak stanęła w miejscu już dwa lata później. Budynek osiągnął do tego czasu stan surowy. W związku z problemami finansowymi i zmianami wewnątrz spółki inwestycji nigdy nie dokończono. Przez blisko 20 lat nie znalazł się też nikt chętny na zakup „szkieletora”. W 2011 r. spółka próbowała nawet przekazać obiekt miastu w darowiźnie, jednak urzędnicy odmówili.
Budowany przez EuRoPol Gaz obiekt o powierzchni 35 tys. m2 miał być naprawdę imponujący – architekt Tadeusz Spychała zaprojektował m.in.:
- pomieszczenia biurowe,
- centrum konferencyjne,
- atrium,
- sale gastronomiczne,
- sale wystawowe,
- centrum nadzoru i monitoringu systemu gazociągów,
- podziemny parking,
- przeszklony „okrąglak” mający pełnić funkcje baru dla VIP-ów,
- korty tenisowe i ogród zimowy przy obiekcie.
Z uwagi na rozmiary i przepych obiekt nazywano niekiedy w mediach „gazowym pałacem”. Ostatecznie jednak ambicje spółki okazały się wygórowane, a budynek zapisał się w świadomości warszawiaków jako niedostępny „szkieletor”.
Jak będą wyglądać Apartamenty Literacka? Dom Development pokazuje wizualizacje
Osiedle Apartamenty Literacka od Dom Development bez wątpienia będzie udanym przykładem dogęszczania miasta – powstaje w doskonale skomunikowanej okolicy, na terenie oferującym mieszkańcom pełną infrastrukturę. W ramach pierwszego etapu powstaje 100 mieszkań, które zostaną oddane do użytku w IV kwartale 2024 r. Inwestycja docelowo będzie składać się z 4 budynków o 6–8 kondygnacjach nadziemnych. Będzie też oczywiście podziemny garaż.
- Zobacz wizualizacje: Takie będzie osiedle Apartamenty Literacka od Dom Development. Zobacz wizualizacje
Autor: Dom Development
Osiedle Apartamenty Literacka od Dom Development, ul. Literacka 7 w Warszawie
Jak można się dowiedzieć ze strony inwestora, najważniejsze fakty na temat I etapu Apartamentów Literacka prezentują się następująco:
- lokalizacja: ul. Literacka 7 (Bielany),
- liczba powstających mieszkań: 100,
- metraż mieszkań: od 35 do 132,5 m2,
- charakterystyka mieszkań: zróżnicowane metraże i układy pomieszczeń, lokale jedno- i dwupoziomowe, przy każdym mieszkaniu balkon, taras, loggia lub ogródek,
- planowany termin oddania do użytku: IV kwartał 2024 r.,
- ceny mieszkań: od 18 900 zł/m2,
- wybrane elementy dodatkowe osiedla: fotowoltaika, plac zabaw, lokale handlowo-usługowe, stojaki na rowery, stacja napraw, ładowarka do aut elektrycznych, komórki lokatorskie, zielony dach, nasadzenia zieleni na osiedlu,
- inwestycje towarzyszące: przebudowa przez dewelopera części ul. Literackiej oraz częściowy remont sali gimnastycznej w pobliskiej szkole.
Między budynkami powstanie ogólnodostępna przestrzeń miejska, pełna zieleni, indywidualnie zaprojektowanych elementów sztuki oraz małej architektury. Liczne lokale handlowe na osiedlu zapewnią dostęp do sklepów, kawiarni i punktów usługowych – zapowiada Grzegorz Smoliński, Dyrektor Działu Sprzedaży w Dom Development S.A.