Szkieletor w Krakowie zmieni swoje oblicze. Zastąpi go Treimorfa

2011-07-28 18:50
Szkieletor w Krakowie zmieni się w kompleks Treimorfa
Autor: Verity Development Sp. z o.o.

Niekończąca się opowieść. Tak można określić historię krakowskiego budynku, nazywanego potocznie Szkieletor, którego budowa nigdy nie została zakończona. Jakie będą dalsze losy tej inwestycji? Budynek wkrótce zmieni swoje oblicze. Koncepcja przebudowy Szkieletora zakłada budowę kompleksu Treimorfa – w jego skład wejdą biura, apartamenty oraz lokale handlowo-usługowe. Właściciel Szkieletora otrzymał pozwolenie na rozbiórkę części konstrukcji budynku i podwyższenie obiektu o dwie kondygnacje. Jednak wciąż nie wiadomo, kiedy ruszą główne prace budowlane i rozpocznie się realizacja inwestycji. Brakuje ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

Przebudowa Szkieletora. Podwyższenie budynku o dwie kondygnacje

Wydział Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa wydał pozwolenie na rozbiórkę części konstrukcji budynku Szkieletor. Zakres planowanych prac obejmuje: wyburzenie elementów stalowej konstrukcji dwóch ostatnich kondygnacji, klatek schodowych i szybów windowych. Usunięcie wymienionych elementów jest konieczne przed rozpoczęciem zasadniczych prac budowlanych.

Przebudowa wieży będzie polegać na jej podwyższeniu do wysokości 102,5m (dotychczasowa wysokość budynku wynosi 92 m). Wykonane zostaną nowe ciągi komunikacyjne, w tym szyby windowe, elewacja oraz wszelkie instalacje elektryczne i sanitarne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania budynku biurowego klasy A. Wykonawca prac nie jest jeszcze znany.

Niestety wciąż nie wiadomo kiedy ruszą prace budowlane i rozpocznie się realizacja inwestycji. Właściciel Szkieletora nie uzyskał jeszcze pozwolenia na budowę – wciąż brakuje ostatecznej decyzji.

Przedstawiciel spółki Verity Development pytany, jak na planowane zmiany przebudowy krakowskiego Szkieletora reagują właściciele sąsiadujących budynków, odpowiada:
– Właściciele sąsiednich budynków w zdecydowanej większości nie zgłaszają uwag i podobnie jak przeważająca część społeczeństwa Krakowa oczekują na dokończenie inwestycji – powiedział Adam Mikuliński, Project Manager Verity Development.

Szkieletor w Krakowie przed przebudową - galeria zdjęć

Szkieletor w Krakowie. Nieukończona od lat inwestycja

Szkieletor. Tak potocznie nazywany jest budynek w centrum Krakowa, którego budowa rozpoczęła się w 1975 roku. Inwestycja do dzisiaj nie została ukończona. Można powiedzieć, że historia tego obiektu – to niekończąca się opowieść.

Od 2005 roku nowym właścicielem budynku Szkieletor w Krakowie jest spółka celowa Treimorfa Project Sp. z o.o. 85% udziałów ma Eurozone Equity z Luksemburga, którego interesy w Polsce reprezentuje Verity Development a 15% krakowska firma deweloperska GD&K Group.

Jakie będą dalsze losy tej inwestycji? Właściciel budynku w 2010 roku przedstawił koncepcję przebudowy krakowskiego Szkieletora. Zapowiedziano wówczas budowę kompleksu Treimorfa - w skład którego wejdą m.in luksusowe apartamenty, biura klasy A, przestrzeń wystawiennicza oraz lokale handlowo-usługowe. Projekt architektoniczny i koncepcję przebudowy Szkieletora opracowali architekci z pracowni DDJM Biuro Architektoniczne.

Jak Szkieletor zmieni się w kompleks Treimorfa - wizualizacja projektu

Treimorfa. Nowe oblicze krakowskiego Szkieletora

W skład kompleksu Treimorfa wejdą budynki o funkcjach biurowej, hotelowej, mieszkaniowej oraz komercyjnej. W kompleksie będzie dostępna przede wszystkim powierzchnia biurowa. Biura w większości zlokalizowane będą w najwyższej, centralnej wieży kompleksu. W planach jest również budowa hotelu i apartamentowca. Nie zabraknie również lokali handlowo-usługowych.

Centralna częścią Treimorfy będzie Piazza, czyli bulwar zlokalizowany pomiędzy budynkami kompleksu, biegnący od głównego wejścia do najwyższej wieży w kierunku Ronda Mogilskiego. Będzie to swoisty “deptak”, miejsce do odpoczynku, relaksu i spotkań.

Czy Treimorfa ma szansę zmienić oblicze Krakowa i stać się nową wizytówką miasta?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej