Szklana wieża w centrum Warszawy
Kolejny wysokościowiec pojawi się w centrum stolicy. Przeszklony klasyczny wieżowiec będzie górował nad ulicami Emilii Plater i Twardą. Będzie miał o 10 pięter więcej niż PKiN. Prosta konstrukcja ma współgrać z otoczeniem, a cały budynek ma być kontrapunktem, widocznym i rozpoznawalnym obiektem centralnego rejonu Warszawy.
W zabudowę centrum nowy wieżowiec wkomponuje się prostymi kształtami. Wysoki na 160 metrów prostopadłościan stanie na podstawie, której funkcję spełni niższy budynek. Między nimi pozostanie zachowana przestrzeń, która wpłynie na podział nie tylko w budowie, ale także w ich funkcjach. Ponieważ w niższym budynku zaplanowane zostało Centrum Kultury Żydów organizowane przez Fundację Shalom, będzie on pełnił funkcje biurowe. Koncepcja zakłada podział na dwa skrzydła, między którymi powstanie pasaż oszklony i zadaszony, dostępny dla wszystkich. Dach będzie skonstruowany ze szklanych płyt, umocowanych na stalowej kratownicy. Pasaż połączy dwie części działki, stając się tym samym jej północno-południową osią komunikacyjną.
Motywem przewodnim, jakim kierował się architekt Helmut Jahn - była prostota i klasyczna jakość budowli odznaczająca się ponadczasowością. Wieża będzie miała 42 piętra - na jej dolnych 14 kondygnacjach zaplanowano już pięciogwiazdkowy hotel ze 146 pokojami. Wykończenie elewacji połączy w sobie różne koncepcje - usytuowanie względem stron świata, to w jaki sposób będą wówczas padały promienie słoneczne i jakie będą dawały efekty świetlne. To zadecyduje o doborze szkła przezroczystego lub przyciemnianego z nadrukiem przeciwsłonecznym, które będzie odpowiednio topione, aż do uzyskania brązowego ciepłego odcienia.
Wcięcie pomiędzy częściami budowli będzie eksponowało strzelistą formę i dawało wrażenie lekkości graniastosłupa wieży. Na oknach zamontowane będą poziomo zasuwane wewnętrzne żaluzje, co pozwoli na zróżnicowanie stopnia przezroczystości budynku.
W projekcie postawiono na maksymalizację relacji pomiędzy użytymi materiałami i światłem dziennym, a także między wnętrzem a otoczeniem wieży. Zaprojektowano różne typy okien, m.in. specjalne okna wykuszowe wystające ponad bryłę budynku, które poszerzą pole widzenia. Na ostatnim piętrze znajdować się będzie sześć dwupoziomowych apartamentów z ogrodami, czyli zbudowane zostaną także tzw. zielone dachy. Ta część przypominać będzie domki miejskie z ogrodami na dachach pod otwartym niebem.
Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie około 31 500 m2. Inwestorem projektu jest firma Hines, która złożyła już wniosek o pozwolenie na budowę, uzgodniono inwestycję także z Urzędem Lotnictwa Cywilnego. Wokół wieży zaplanowano dużo zieleni, także w ogólnodostępnym otwartym pasażu.
sierpień 2008