Metamorfoza 120-letniej kamienicy w Bytomiu – została z niej tylko ściana frontowa
Autor: UM Bytom/Google
Kamienica przy ulicy Kwietniewskiego przeszła nietypową metamorfozę. Zamiast ją odrestaurować... zburzono budynek. Zostawiono jedynie piękną frontową ścianę. Została wzorcowo odrestaurowana pod okiem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Za nia pwostała przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców, park kieszonkowy
To była stara i rozpadająca się kamienica. Stała przy ruchliwej drodze krajowej w Bytomiu. Dziś została z niej tylko ściana frontowa – ale jaka! Odrestaurowana i wkomponowana w nowoczesną przestrzeń miejską. To nietypowa metamorfoza zrealizowana przez prywatnego właściciela. Prezentujemy ją w cyklu „Metamorfozy na Plus”
Spis treści
- Kamienica przy Kwietniewskiego w Bytomiu była ruiną
- Kamienica po metamorfozie zaskakuje!
- Co za kamienicą?
- Zamiast odrestaurować kamienicę, zburzono ją
- Frontowa ściana zakotwiona na 11-metrowych palach
- Rewitalizacja kwartału w centrum Bytomia z udziałem unijnych funduszy
- Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany!
Kamienica przy Kwietniewskiego w Bytomiu była ruiną
Jeszcze trzy lata temu przy ruchliwej krajówce, przebiegającej dosłownie przez środek Bytomia stała brudna, okopcona kamienica. Była niezamieszkana i w tragicznym stanie. To obiekt z 1903 roku. Technicznie prawie nie do uratowania. 120-letnia ruina robiła przygnębiające wrażenie opuszczonego budynku w centrum miasta. Miała zabite płytami okna, okopconą fasadę, będące w ruinie wnętrze, do którego nie można było wchodzić ze względów bezpieczeństwa. To wszystko się zmieniło. W listopadzie ubiegłego roku temu przy ul. Kwietniewskiego 11 w Bytomiu zakończyła się realizacja unijnego projektu „Zagospodarowanie przestrzeni miejskich Śródmieścia Bytomia na cele społeczno-integracyjne”. Koszt inwestycji to 9,6 mln zł. Zobaczcie, jak zmieniła się ta kamienica!
Zobacz galerię: Metamorfoza kamienicy przy ulicy Kwietniewskiego w Bytomiu
Autor: UM Bytom/Google
Kamienica przy ulicy Kwietniewskiego przeszła nietypową metamorfozę. Zamiast ją odrestaurować... zburzono budynek. Zostawiono jedynie piękną frontową ścianę. Została wzorcowo odrestaurowana pod okiem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Za nia pwostała przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców, park kieszonkowy
W cyklu „Metamorfozy na Plus” prezentujemy przedsięwzięcia, dzięki którym zapomniane historyczne obiekty i wnętrza otrzymują drugie życie za sprawą pasjonatów, racjonalnych biznesmenów, rzetelnych samorządowców, czy wreszcie – niespokojnych dusz... Wszyscy oni ożywiają dzięki swoim wizjom dorobek umysłów i rąk pokoleń architektów, inwestorów i budowniczych, którzy na placu budowy zostawili przed laty nadzieję, że ich dzieło ucieszy w odległej przyszłości jeszcze niejedno oko...
Kamienica po metamorfozie zaskakuje!
Kamienica przeszła metamorfozę, ale efekt zaskoczył wszystkich. Budynek kilka lat temu kupiła wraz z działką firma KBP PWI Polska. Wcześniej ta sama firma kupiła i odrestaurowała znajdujący się po sąsiedzku, przy ulicy Piekarskiej zabytkowy gmach Starej Poczty Głównej w Bytomiu. Budynek został wspaniale odrestaurowany. Działka przy Kwietniewskiego 11, na której stała zrujnowana kamienica, stała się jakby zapleczem tamtego gmachu.
Firma kupiła ten teren z zamiarem wydobycia z niego czegoś wartościowego. Ponieważ działka sąsiadowała z należącym do niej zabytkowym budynkiem Starej Poczty Głównej przy ul. Piekarskiej, była dla niego, w mniemaniu władz firmy, idealnym zapleczem, które można było zagospodarować i udostępnić mieszkańcom.
Co za kamienicą?
3 listopada 2023 roku uroczyście otwarto odmienioną część kamienicy wraz całym zapleczem, jakim stał się nowoczesny park kieszonkowy w środku miasta. Od 6 listopada z obiektu i całej jego przestrzeni rekreacyjnej mogą już korzystać bytomianie. Zanim do tego doszło, kamienica przy Kwietniewskiego 11 wraz z całym kwartałem przeszła ogromną metamorfozę. Efekt zaskoczył wszystkich.
Obecnie mieszkańcy mogą już korzystać z 1800 metrów kwadratowych terenów rekreacyjnych z zielenią i elementami małej architektury.
Zamiast odrestaurować kamienicę, zburzono ją
Kamienica przy ulicy Kwietniewskiego przeszła nietypową metamorfozę. Zamiast ją odrestaurować... zburzono budynek. Zostawiono jedynie piękną frontową ścianę. Została wzorcowo odrestaurowana pod okiem wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Właśnie ta ściana, podparta nowoczesnymi stalowymi konstrukcjami, sąsiadująca ze szklaną ścianą oddzielającą ruch drogowy od jej zaplecza, jest od niedawna symbolem nowoczesnej architektury zachowującej historyczne elementy obiektów. Takiej konstrukcji nie zobaczycie w żadnym innym mieście.
Współwłaścicielem firmy KBP PWI Polska, która zrewitalizowała wspomniany kwartał przy ulicy Kwietniewskiego (włącznie z frontonem kamienicy) jest Wiesław Wiśniewski, związany z Bytomiem przedsiębiorca.
Tu były najpiękniejsze kamienice. Tę kamienicę pamiętam z lat dzieciństwa – mówił podczas otwarcia nowej przestrzeni dla mieszkańców Wiesław Wiśniewski. – Był w niej sklep z zabawkami. Zawsze wielkie wrażenie robiły na mnie te figury na szczycie ściany frontowej. Jak zobaczyłem, że ta ruina upada, postanowiłem, że trzeba coś z tym zrobić. Chcieliśmy zachować ten kwartał, bo kiedyś tu kwitło życie, chcieliśmy, by to życie tu wróciło – mówił.
Frontowa ściana zakotwiona na 11-metrowych palach
Zachowanie frontowej ściany 120-letniej kamienicy nie było proste. Oprócz tego, że została oparta o stalowe konstrukcje, została też zakotwiczona na specjalnych palach. Pale zostały umieszczone w ziemi na głębokości 11 metrów! Do budowy całej przestrzeni użyto 140 metrów sześciennych betonu i 30 ton stali zbrojeniowej.
Konstrukcja jest stabilna i robi ogromne wrażenie. Są na niej umieszczone specjalne platformy, po których można spacerować.
Projekt takiego obiektu, w którym połączono historię z nowoczesnością powstał w studiu architektonicznym Nova Projekt Tomasza Korka.
Za piękną ścianą historycznej kamienicy znalazła się przestrzeń, w której pojawiła się siłownia na wolnym powietrzu, plac zabaw dla różnych grup wiekowych i elementy małej architektury. Obiekt jest nocą podświetlony i monitorowany. Teren od ulicy oddziela szklana ściana, spełniająca też rolę ekranu dźwiękochłonnego, wyciszającego odgłosy ruchu ulicznego dla tych, którzy korzystają z przestrzeni do rekreacji.
Rewitalizacja kwartału w centrum Bytomia z udziałem unijnych funduszy
Z rewitalizacji kwartału w ścisłym centrum Bytomia cieszą się władze tego miasta. Projekt zakładający zagospodarowanie terenu przy ul. Kwietniewskiego 11 został w 2019 roku wpisany do zaktualizowanego Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+. Dzięki temu o pieniądze unijne na ten cel mogła się ubiegać także firma niezależna od miasta. W sumie inwestycja kosztowała 9,6 mln zł.
Ze strefy rekreacji bytomianie mogą korzystać od poniedziałku 6 listopada 2023 r.
Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany!
W naszym cyklu „Metamorfozy na Plus” odwiedzamy miejsca, w których współcześni wizjonerzy i inwestorzy przywracają do świetności dorobek swoich poprzedników. Do tej pory zwróciliśmy uwagę na:
- Barceló Warsaw Powiśle. Część dawnej elektrowni przeobraziła się w nowoczesny hotel pełen pamiątek przeszłości
- Dom Izerski na Dolnym Śląsku. Niezwykła metamorfoza domu przysłupowego przy granicy z Czechami
- Dom frankoński na Pogórzu Kaczawskim. Uratowany w ostatniej chwili. Wokół zawaliło się już wszystko
- Pałac Struga na Dolnym Śląsku. Remont odsłonił renesansowe skarby
- Perła Żeliszowa z ruiny przemieniła się w ikonę Dolnego Śląska. Oto metamorfoza kościoła w Świątynię Sztuki i Światła
- Młyn Maria na wrocławskim Nadodrzu. Otrzymał życie, którego tylko pozazdrościć
- Kamienica przy Pomorskiej we Wrocławiu. Metamorfoza przy użyciu skalpela?
- Puławska 51. Warszawa. Była pijalnia wód, warzywniak, piekarnia... Skończyło się na lodziarni
- Stara Drukarnia w Szczecinie – kiedy magia historii spotyka się ze współczesnością
- Pałac w Mosznej. Z sanatorium dla nerwowo chorych na hotel. Nadal dobrze działa na skołatane nerwy
- Zamek w Muszynie podniósł się z ruin po 300 latach. Zobacz zdjęcia niezwykłej metamorfozy zamku na górze Baszta
- Tak zmieniła się Elektrownia Powiśle w Warszawie. Niegdyś zasilała Pałac Kultury, dziś przyciąga restauracjami i sklepami
- Stara Cechownia kopalni Saturn w Czeladzi była ruiną. Po spektakularnej metamorfozie dostała nowe życie
- Fabryka Porcelany w Katowicach. Jak poprzemysłowa ruina stała się architektoniczną perłą
- Metamorfoza oficyny dworskiej w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Zmieniła się nie do poznania!
- Skarb ukryty pod tynkiem. Pocztowa 19 w Szczecinie – metamorfoza klimatycznego lokalu. Zobacz zdjęcia
- Metamorfoza Cukrowni Żnin. W dawnych budynkach przemysłowych powstały hotel, restauracja, basen, sauny, kino
- Dworzec w Wolsztynie przeszedł metamorfozę! Jak odmienili go poznańscy architekci?
- 200-letni dom podcieniowy na Żuławach odzyskał blask po... rozbiórce i odbudowie
- Willa Lentza w Szczecinie. Od przepychu po miejsce twórczej pracy i sentymentalnych wspomnień szczecinian
- Obserwatorium Astronomiczne w Tymcach i jego przemiana. Ze starej wieży ciśnień powstała perełka Podkarpacia
- Stara Szwalnia w Lesznie zmieniła się w luksusowy apartamentowiec. Zobacz metamorfozę zabytku