Rotunda Warszawa – 42. rocznica jednej z najgłośniejszych katastrof budowlanych
Rotunda warszawska to kultowe miejsce w stolicy. Przypomnijmy, że 42 lata temu w centrum stolicy doszło do jednej z najtragiczniejszych katastrof budowlanych. W wyniku wybuchu gazu budynek Rotundy uległ zawaleniu, grzebiąc pod gruzami dziesiątki osób. Od listopada 2019 możemy podziwiać odnowiony budynek. Zobacz jaka jest i jaka była Rotunda Warszawa.
Spis treści
- Rotunda Warszawa – wybuch gazu
- Rotunda Warszawa 1974
- Rotunda Warszawa - rewitalizacja
- Nowa Rotunda jak ta sprzed lat?
- Zmieni się plac wokół Rotundy
- Odbudowa Rotundy to cześć planu rewitalizacji Ściany Wschodniej
- Rotunda Warszawa punktem orientacyjnym na mapie Warszawy
Rotunda Warszawa – wybuch gazu
15 lutego 1979 roku w Rotundzie doszło do wybuchu gazu. Zginęło 49 osób, a 110 zostało rannych. Eksplozja była tak silna, że budynek został zniszczony w około 70%. Prawdopodobną, ale niepotwierdzoną przyczyną zdarzenia był wybuch gazu ziemnego.
Dwa dni po wybuchu Edward Gierek ogłosił, że Rotunda zostanie odbudowana. Rekonstrukcja budynku odbywała się w zawrotnym tempie, ale niestety dość niedokładnie. Mimo, że wprowadzono szereg zmian zaleconych przez komisję badającą przyczyny eksplozji, zastosowano nowe materiały konstrukcyjne, przeprojektowano instalacje, odbudowany budynek nie był taki jak za czasów swojej świetności. Nic dziwnego skoro wybuch miał miejsce w lutym 1979, a bank otwarto już pod koniec października tego samego roku.
Rotunda Warszawa 1974
Tak z lotu ptaka wyglądała okolica Rotundy PKO w 1974 roku. Na fotografii widzimy Domy Towarowe z pasażem, blokami i biurowcami ciągnące się wzdłuż Marszałkowskiej od Al. Jerozolimskich po Świętokrzyską, które wraz z Rotundą były największą inwestycją w Warszawie w czasach Wiesława Gomułki. Ich budowa trwała niemal 10 lat.
Przypomnijmy, że budowa Rotundy zakończyła się w 1966 roku. Budynek zaprojektował Jerzy Jakubowicz, a jego stalową konstrukcję – Stanisław Więcek i Włodzimierz Wojnowski. W elewacji budynku umieszczono przezroczyste szyby.
Rotunda Warszawa - rewitalizacja
W 2013 roku ze względu na zły stan techniczny warszawskiej Rotundy, jej właściciel – PKO Bank Polski zdecydował się na rewitalizację budynku. Postanowiono, że budynek zostanie wyburzony, a nowa siedziba zbudowana od podstaw. Planując rewitalizację władze banku zaprosiły do rozmów na temat przyszłości Rotundy grono ekspertów. Z badań wynikało, że Rotunda dla wielu to perełka z czasów modernizmu. Ogłoszono konkurs architektoniczny, który zainteresował architektów z całego świata. Nowy budynek Rotundy miał być bardzo podobny do tego, który został wyburzony. Warszawiacy z dużym sentymentem podchodzą do dawnego budynku, dlatego też autorzy projektu, architekci z pracowni Gowin&Siuta zachowali jego pierwotny charakter, ale zaszło też wiele zmian.
Nowa Rotunda jak ta sprzed lat?
Nowa Rotunda z zewnątrz wygląda jak dawniej. Zachowany został jej kształt i elementy charakterystyczne dla modernizmu. Na swoje miejsce wróciła też tablica upamiętniająca ofiary wybuchu gazu w 1979 roku. Zmiany zaszły wewnątrz budynku. Na parterze i w podziemiach swoją siedzibę ma bank, natomiast antresola jest ogólnodostępna. Pierwsze piętro budynku to tzw. "salon miejski" z kawiarnią i przestrzenią na konferencje, galerią i wystawami.
Polecany artykuł:
Autor: Gowin/Siuta
Tak będzie wyglądał nowy budynek Rotundy, który mieści się przy ul. Marszałkowskiej 100/102 w Warszawie
Zmieni się plac wokół Rotundy
Również plac otaczający budynek czekają duże zmiany. Ma tu powstać zadbany miejski plac, wyłożony dużymi granitowymi płytami. Przede wszystkim znikną z niego wszystkie pawilony handlowe. Nie wiadomo jeszcze co stanie się z ul. Widok. Propozycji jest kilka, łącznie z jej zamknięciem i włączeniem do placu. Całość będzie oświetlona podpiętymi do cięgien lampami, dla których źródłem energii będzie słońce.
Odbudowa Rotundy to cześć planu rewitalizacji Ściany Wschodniej
Rewitalizacja Rotundy to kolejny element, który wpisuje się w program rewitalizacji całego zespołu warszawskiej Ściany Wschodniej. Przypomnijmy, że Ściana Wschodnia zajmuje powierzchnię 4,5 ha pomiędzy ul. Świętokrzyską, ul. Jasną, ul. Marszałkowską i Al. Jerozolimskimi. To zespół architektoniczno-urbanistyczny w warszawskim Śródmieściu wzniesiony w latach 1962–1969, według projektu Zbigniewa Karpińskiego i Jana Klewina. Przywracanie świetności temu miejscu trwa.
W listopadzie 2018 został oddany do użytku pawilon Zodiak, który również został odnowiony w ramach rewitalizacji Ściany Wschodniej. Koncepcję zagospodarowania otoczenia pawilonu, podobnie jak w przypadku Rotundy, wykonała pracownia Gowin & Siuta. Zagospodarowanie terenu wokół Rotundy ma być spójne z sąsiadującym placem przy Zodiaku.
W planie rewitalizacji Ściany Wschodniej chodzi o przywrócenie mieszkańcom Warszawy zaniedbanego miejsca o wyjątkowej wartości przestrzennej i architektonicznej, przy jednoczesnym rozbudowaniu funkcji. Cały proces odbywać się ma z poszanowaniem dziedzictwa architektonicznego oraz podkreśleniem związku przeszłości z przyszłością.
Nazwa inwestycji: Rotunda Lokalizacja: Warszawa, ul. Marszałkowska 100/102 Funkcja: placówka banku Inwestor: Bank PKO BP Generalny wykonawca: NDI Projektant: Gowin&Siuta Rozpoczęcie budowy: grudzień 2016 Zakończenie budowy: 2019
Rotunda Warszawa punktem orientacyjnym na mapie Warszawy
Rotunda to od lat miejsce charakterystyczne na mapie Warszawy. Nietypowa, okrągła bryła budynku i jego lokalizacja sprawiły, że było to jedno z najpopularniejszych miejsc spotkań warszawiaków. Można powiedzieć, że dawny budynek był punktem orientacyjnym dla mieszkańców miasta.