The Bridge. Ghelamco buduje w Warszawie nowy wieżowiec połączony z biurowcem Bellona. Kiedy finisz?

2024-03-15 15:21

The Bridge od Ghelamco to wieżowiec powstający przy Placu Europejskim w Warszawie. Elewacja pokrywa coraz większą część budynku. Równocześnie toczą się prace w pobliskim biurowcu Bellona, z którym The Bridge połączy wspólne przeszklone lobby. Zobacz zdjęcia z budowy The Bridge oraz panoramę stolicy z jego 20. piętra.

Spis treści

  1. The Bridge Warszawa – aktualności z budowy. Budynek pokrywa się elewacją
  2. The Bridge Warszawa – wizualizacja. Jak będzie wyglądał biurowiec?
  3. Plac Europejski i okolica zmienią się dzięki The Bridge. Przybędzie zieleni
  4. The Bridge i biurowiec Bellona – jak będą połączone?
  5. Kamienica Grzybowska 73 – co tu powstanie?

The Bridge Warszawa – aktualności z budowy. Budynek pokrywa się elewacją

Przy Placu Europejskim na Woli wyrasta kolejny wieżowiec – the Bridge. Warszawa dorobiła się już w tym miejscu prawdziwego zagłębia biurowego, znakomicie skomunikowanego metrem, tramwajami i autobusami. The Bridge, realizowany przez firmę Ghelamco Poland, wyrasta na północ od Ronda Daszyńskiego i Warsaw Spire, przy skrzyżowaniu ulic Towarowej i Grzybowskiej. 174-metrowy biurowiec ma być gotowy w I kwartale 2025 r. Najemcy będą mieć tu do dyspozycji aż 47 tys. m² powierzchni biurowej oraz 280 miejsc w parkingu podziemnym.

Aktualnie konstrukcja budynku The Bridge jest już praktycznie gotowa i trwa montaż elewacji. W styczniu 2024 r. budynek osiągnął wysokość 40 kondygnacji, stając się jednym z najwyższych budynków w stolicy. Budynek powstał bardzo szybko, w tempie jednej kondygnacji na 4–5 dni. Jest ono tym bardziej imponujące, że każde piętro ma nieco inną geometrię – różnią się powierzchnią, układem elementów nośnych itp. Wynika to z nietypowej, pełnej skosów bryły budynku – w zasadzie jedyną całkowicie prostą ścianą jest ściana południowa.

Od strony ul. Grzybowskiej budynek będzie mieć strefę dostaw i wjazd do strefy dla rowerzystów na poziomie -1. Dla miłośników jednośladów powstaje rozległa przestrzeń z możliwością zaparkowania 147 pojazdów, szafkami, prysznicami itp.

Jednocześnie trwają roboty budowlane w pobliskim biurowcu Bellona. Budynek z lat 50. okazał się być w znacznie gorszym stanie technicznym, niż pierwotnie zakładano, co wymagało usunięcia dużych ilości oryginalnego materiału (który z powodu niskiej jakości nie nadawał się już do użytku). Mimo to jego adaptacja idzie sprawnie.

– The Bridge będzie ultranowoczesnym i ekologicznym budynkiem na wielu płaszczyznach, czego potwierdzeniem już teraz są pierwsze przyznane polskiemu obiektowi certyfikaty SmartScore i WiredScore – mówi Jarosław Fiutowski, członek zarządu odpowiedzialny za strategię ESG i innowacje w Ghelamco Poland.

The Bridge Warszawa – wizualizacja. Jak będzie wyglądał biurowiec?

Znamy już wizualizację The Bridge. Wykonawca wieżowca, deweloper Ghelamco Poland, realizuje projekt holenderskiej pracowni UNStudio, powstały we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury Projekt.

The Bridge wizualizacja nowa
Autor: Ghelamco Poland Aktualna wizualizacja The Bridge od dewelopera Ghelamco

Budynek będzie miał ciekawą elewację, pełną skosów i uskoków, dzięki czemu będzie wyróżniał się wśród innych okolicznych biurowców. Taka konstrukcja sprawia, że podobnie jak w pobliskim biurowcu Warsaw Spire, kolejne kondygnacje The Bridge będą się różnić powierzchnią. Na 40. piętrze, które będzie ostatnim piętrem użytkowym, znajdzie się taras do dyspozycji najemcy.

Plac Europejski i okolica zmienią się dzięki The Bridge. Przybędzie zieleni

Obecnie część Placu Europejskiego zajmuje plac budowy The Bridge. Przez plac wytyczono także tymczasowy dojazd do parkingu podziemnego biurowca Warsaw Spire (oryginalny wjazd do garażu jest niedostępny z powodu prac przy The Bridge). Po zakończeniu budowy w 2025 r. plac powróci jednak w nowej odsłonie. Nie ujawniono na razie projektu nowego Placu Europejskiego, jednak wiadomo już, że zostaną posadzone nowe drzewa. W tym celu specjalnie obniżono strop garażu podziemnego The Bridge, dzięki czemu między nim a poziomem gruntu będzie ok. 1,2 m ziemi. Wraz z końcem budowy zniknie też oczywiście dojazd do garażu podziemnego przez plac (wróci w swoje pierwotne miejsce).

Zazieleni się natomiast otoczenie nowego biurowca. Od strony ul. Grzybowskiej powstanie park kieszonkowy, dzięki czemu do biurowca będzie się wchodzić przez zielony skwer. Została także zachowana zieleń (w tym drzewa) znajdująca się między budynkami Warsaw Spire a powstającym The Bridge i biurowcem Bellona.

Budynek Bellony
Autor: Ghelamco Poland Budynek Bellony położony w sąsiedztwie Warsaw Spire w Warszawie

The Bridge i biurowiec Bellona – jak będą połączone?

Tuż obok powstającego wieżowca The Bridge znajduje się 5-piętrowy biurowiec Bellona – dawna siedziba wydawnictwa o tej samej nazwie. Ten częściowo zabytkowy obiekt stanowi integralną część inwestycji. Biurowiec Bellona i The Bridge połączy wspólne, dwupoziomowe szklane lobby z wejściami zarówno od strony ul. Grzybowskiej, jak i Placu Europejskiego. Będzie ono miało wysokość ok. 18 m, co będzie wymagało wyburzenia części stropów Bellony (oczywiście w porozumieniu z konserwatorem zabytków). W lobby znajdą się:

  • na poziomie zero – recepcja,
  • na poziomie plus jeden – kawiarnia.

Wspólny hol wejściowy będzie zabudowany innym szkłem niż reszta inwestycji – będzie ono bardziej przezroczyste, by otworzyć budynek na okolicę i wpuścić do środka więcej światła. Wewnątrz lobby uwagę będą przykuwać ciemne, ukośne słupy nośne z zielenią u podstawy, w betonowych donicach. Widoczny jest już docelowy, grafitowy kolor słupów uzyskany za pomocą specjalnej mieszanki. Lobby ma być utrzymane w odcieniach szarości z dużą ilością drewna.

Po przebudowie budynek Bellony będzie pełnić funkcje biurowe. Z oryginalnego obiektu pozostaną:

  • szkielet budynku,
  • trzy zabytkowe elewacje (północna, południowa i zachodnia),
  • zabytkowa klatka schodowa z lat 50. i prowadzący do niej hol główny.

Reszta budynku zostanie dostosowana do współczesnych wymogów. Powstanie m.in. nowa klatka schodowa (zarówno do codziennego użytku, jak i celów ewakuacyjnych) oraz winda. Na dachu Bellony przewidziano taras. Do odrestaurowanej Bellony będzie można wejść zarówno od strony The Bridge, jak i od ul. Towarowej.

Kamienica Grzybowska 73 – co tu powstanie?

Tuż obok powstającego wieżowca znajduje się przedwojenna kamienica przy ul. Grzybowskiej 73. Choć nie stanowi ona części inwestycji The Bridge, również należy do firmy Ghelamco i jest obecnie poddawana rewitalizacji. Docelowo w budynku znajdą się mieszkania z wyższej półki, prawdopodobnie na sprzedaż, nie ujawniono jednak póki co szczegółów. Nie pokazano też wizualizacji odrestaurowanego obiektu.

Aktualnie w kamienicy trwają intensywne prace budowlane. Z uwagi na zły stan techniczny wyburzono większość ścian działowych i stropów (które były spalone i jedynie prowizorycznie naprawione), pozostawiając jedynie ceglany szkielet, który jest w dobrym stanie.

Warto dodać, że pobliska kamienica przy ul. Grzybowskiej 71 nie ma nic wspólnego z powstającą inwestycją – należy do miasta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej