Fasada słupowo-ryglowa MB-SR50N HI+ w warszawskim biurowcu PROXIMO
Nowoczesne biurowce to beton, szkło i aluminium. Nie inaczej jest w warszawskim biurowcu PROXIMO. Duże przeszklenia powstały dzięki zastosowaniu systemu fasady słupowo-ryglowej Aluprof MB-SR50N HI+, która przeznaczona jest do konstruowania lekkich ścian osłonowych i cechuje się wysoką izolacyjnością termiczną.
Biurowiec PROXIMO znajduje się na obrzeżach Centralnego Obszaru Biznesu w Warszawie, u zbiegu ulic Prostej i Przyokopowej. Budowa rozpoczęła się w lipcu 2014 i trwała dwa lata. W tym 13-kondygnacyjnym obiekcie jest 28 385 m² powierzchni biurowej klasy A oraz ok. 2000 m² powierzchni handlowo-usługowej na parterze i 1. piętrze. Ponadto, w biurowcu PROXIMO znajdzie się 435 miejsc parkingowych na trzech poziomach podziemnego garażu. W drugim etapie inwestycji, która została oddana do użytku w IV kwartale 2017 powstało 20 500 tys. m² powierzchni.
Fasada słupowo-ryglowa w PROXIMO
Projekt architektoniczny przygotowało biuro Rolfe Judd. Generalnym wykonawcą była firma Hochtief Polska. Inwestorem jest firma Hines. Jedną z idei, która przyświecała architektom podczas projektowania było zrównoważone budownictwo, dlatego w biurowcu zastosowano przyjazne środowisku materiały budowlane i wykończeniowe, które mają emitować minimalne ilości lotnych związków organicznych. Środowiskowe podejście do inwestycji wpłynłęło na otrzymanie przez PROXIMO międzynarodowego certyfikatu BREEAM na poziomie VERY GOOD. Przy ocenie brano też pod uwagę bardzo dobre skomunikowanie z miastem. Budynek zlokalizowany jest 20 metrów od stacji II linii metra, przystanków autobusowych i tramwajowych. W obrębie obiektu znajdzie się również pełna infrastruktura dla rowerzystów, w tym parkingi, szatnie oraz prysznice.
Nowoczesny charakter inwestycji zapewnia połączenie betonu, szkła i aluminium. Duże przeszklenia powstały dzięki zastosowaniu systemu fasady słupowo-ryglowej Aluprof MB-SR50N HI+ , która przeznaczona jest do konstruowania lekkich ścian osłonowych i cechuje się wysoką izolacyjnością termiczną. W trakcie realizacji pierwszego etapu budowy zastosowano również inne systemy oferowane przez firmę Aluprof: MB-SR50N EFEKT, MB-86SI, MB-DPA oraz MB-SUNPROF. Wykonawcą ślusarki aluminiowej w systemach Aluprof była Grupa OPEUS Sp. z o.o. Za projekt konstrukcji oraz instalacji odpowiada firma Buro Happold Polska, natomiast za wykonanie ścian szczelinowych podziemia – firma Warbud.
Architektura wnętrz w biurowcu PROXIMO
Projekt lobby recepcyjnego oraz wewnętrznego placu powstał we włoskim studio Pininfarina. Lobby wraz z recepcją to jasne i eleganckie, choć dość konserwatywne wnętrze. Nie ma żadnych dekoracji czy ekscentrycznych mebli. W mniejszym lobby zaprojektowano wnętrze swobodniej, bawiąc się zestawieniami materiałów i faktur. Złamane biele sąsiadują z szarościami i jasnym drewnem, dużo jest miękko ukształtowanych krzywizn.
Nazwa inwestycji: Proximo I , Proximo II
Adres inwestycji: u zbiegu ulic Prostej i Przyokopowej, Warszawa
Inwestor: Hines
Autor projektu architektonicznego: Rolfe Judd oraz studio Pininfarina
Generalny wykonawca: Hochtief Polska
Powierzchnia biurowa: 28 385 m2 (I etap inwestycji), 20 500 m² (II etap)
Początek budowy: lipiec 2014
Zakończenie budowy: 16 czerwiec 2016 (I etap), IV kwartał 2017 (II etap)