Uniwersytet Warszawski. Nowa inwestycja UW na Mariensztacie. Wizualizacje
Uniwersytet Warszawski wybuduje nowy gmach dla Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologi oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych przy ulicy Bednarskiej 2/4. Obiekt połączony będzie z budynkiem dawnej Łaźni Teodozji Majewskiej. Konkurs na projekt nowego budynku Uniwersytetu Warszawskiego wygrała pracownia BBGK Architekci.
Nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego zostanie wybudowany na działce między ulicami Bednarską, Dobrą, Nowym Zjazdem i Wybrzeżem Kościuszkowskim. Kiedyś w tym miejscu było boisko Liceum Bednarska, ale jakiś czas temu zmieniło lokalizację. Inwestycja UW jest częścią programu wieloletniego „Uniwersytet Warszawski 2016-2025”.
Przypomnijmy, że w pobliżu, bo zaledwie 500 m w stronę Centrum Nauki Kopernik, powstaje kompleks Elektrownia Powiśle. To duża i nowoczesna przestrzeń handlowo-gastronomiczna. Działka pod budowę nowego gmachu UW znajduje się w bardzo atrakcyjnej lokalizacji, również dzięki bliskości odnowionych bulwarów wiślanych.
Architektura nowego budynku Uniwersytetu Warszawskiego
Patrząc na wizualizacje obiekt wydaje się dość masywny i surowy. Tak można w skrócie opisać architekturę zewnętrzną budynku. Za to w środku jest bardzo przyjemnie. Architekci zaprojektowali dziedzińce z zielenią i naturalnym światłem. Wszystko połączone z zabytkowym gmachem dawnej łaźni, z którego aktualnie korzystają studenci dziennikarstwa (WDIB). Budynek będzie miał jedynie dwa piętra, aby nie zaburzyć linii zabudowy sąsiadujących kamieniczek. Od strony ulicy Mariensztat architekci zaprojektowali duży hall, z tarasami i szerokimi schodami, na których przewidziano miejsce do siedzenia.
Co powstanie w budynku przy Bednarskiej?
W budynku przy Bednarskiej 2/4 powstaną sale wykładowe i seminaryjne, specjalistyczne pomieszczenia dydaktyczne i badawcze m.in. studia TV, radio i FOTO, pracownie komputerowe. Będzie też czytelnia, pomieszczenia dla kół naukowych i organizacji studenckich oraz przestrzenie otwarte i sale spotkań służące integracji. Oprócz tego zaplecze techniczne, administracyjne oraz usługowe.
Organizatorami konkursu na projekt nowego budynku byli: Uniwersytet Warszawski i Stowarzyszenie Architektów Polskich. Dodajmy, że drugie miejsce w konkursie przyznano pracowni WXCA, która odpowiada m.in. za projekt kompleksu Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski na Cytadeli. Trzecie zajęła pracownia Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne.