Varso Tower oddany do użytku. Najwyższy budynek w Polsce ma 310 m wysokości

2022-09-14 17:16
Varso Tower Warszawa
Autor: HB Reavis Varso Tower oddany do użytku - wysokość wieżowca z iglicą to 310 m

Varso Tower to warszawski wieżowiec na rogu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II. Jest najwyższym budynkiem nie tylko w Polsce, ale i UE. Varso Tower jest wyższy od londyńskiego The Shard, dotychczasowego najwyższego wieżowca w Unii. Jedną z atrakcji Varso Tower będzie taras widokowy, położony najwyżej w Warszawie. Zaprojektowany przez pracownię Foster + Partners wieżowiec może zostać nowym symbolem stolicy.

Spis treści

  1. Varso Tower to część kompleksu Varso Place
  2. Varso Tower z najwyższym punktem widokowym w Warszawie
  3. Varso Tower wyższy niż Pałac Kultury i Nauki
  4. Varso Tower oddany do użytku
  5. Tak zmieni się otoczenie ulicy Chmielnej w okolicy Dworca Centralnego
  6. Jak dojechać do Varso Place?
  7. Quiz. Czy rozpoznasz te warszawskie wieżowce?

Varso Tower to część kompleksu Varso Place

Drapacz chmur  Varso Tower jest częścią wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place, zrealizowanej przez firmę HB Reavis. Kompleks Varso Place powstał na działce u zbiegu Chmielnej i Jana Pawła II w Warszawie, naprzeciwko Dworca Centralnego. Jego projekt stworzyła renomowana pracownia Foster and Partners pod kierownictwem jednego z najsłynniejszych światowych architektów – Normana Fostera.

W Warszawie jest już jeden budynek projektu Fostera – to biurowiec Metropolitan przy pl. Piłsudskiego. Ponadto architekci są autorami wielu słynnych drapaczy chmur, takich jak HSBC Tower w Hong Kongu, Commerzbank Tower we Frankfurcie, 30 St Mary Axe w Londynie czy 2 World Trade Centre w Nowym Jorku.

Cały projekt Varso Pleace składa się z 3 oddzielnych etapów, które tworzą jednorodny kompleks. Wszystkie 3 budynki połączone są wewnętrznym, ogólnodostępnym pasażem. Każdy będzie mógł spacerować około 200-metrowym krytym ciągiem, od przejścia podziemnego przy Dworcu Centralnym do ul. Chmielnej.

Budynki Varso Pleace zostały zaprojektowane w sposób kaskadowy. Taki zabieg był konieczny, aby nie odciąć dostępu światła do budynków mieszkalnych istniejących po przeciwnej stronie ul. Chmielnej. Dodatkowo pomiędzy dwoma niższymi biurowcami zachowano odstęp, który również ma doświetlać.

Całkowita powierzchnia biurowa i usługowa w budynkach wynosi około 139 tys. m². Powierzchnia typowego piętra biurowego w wieży Varso Tower to ok. 1500 m², a w niższych budynkach od średnio 950-1250 m² nawet do 4000 m². W kompleksie powstaną biura, hotel, centrum innowacji oraz pasaż handlowo-usługowy. 

Część podziemna wspólna dla wszystkich obiektów ma cztery kondygnacje, na których znajdą się miejsca postojowe dla najemców oraz klientów części usługowej. Wszystkie trzy wjazdy do części podziemnej zaprojektowano od strony ul. Chmielnej. Z tej strony znajdzie się również strefa rozładunkowa dla części usługowej. W części podziemnej zaplanowano też pomieszczenia techniczne. Oznacza to, że wszystkie urządzenia, które zazwyczaj są montowane na dachach budynków, znajdą się na poziomie garaży. Dzięki temu na dachach biurowców można było zaprojektować tarasy dla najemców.

W Varso Place powstał zielony, wewnętrzny plac z kawiarnią - będzie to tzw. strefa spotkań i odpoczynku. To właśnie tu będzie można odbyć podróż, jedną z dwóch panoramicznych wind, na taras widokowy na wysokość 230 m.

Varso Tower z najwyższym punktem widokowym w Warszawie

Na 49. i 53. piętrze Varso Tower znajdą się dwa ogólnodostępne tarasy widokowe, a tuż pod nimi restauracja i bar z widokiem na miasto. Zwiedzający będą mogli wjechać jedną z dwóch wind panoramicznych na górny taras wieży Varso Tower. Znajdzie się on na wysokości 230 m i będzie najwyższym punktem widokowym w Warszawie. Atrakcja ma być płatna. Zarówno na najwyższym tarasie, jak i w pasażu zaplanowano kawiarnię i restaurację. Na parterze powstaną również nieduże sklepy oraz punkty usługowe.

Otwarcie tarasu widokowego zaplanowano na 2023 rok.

Varso Tower wyższy niż Pałac Kultury i Nauki

Przypomnijmy, że pięć lat temu firma HB Reavis wykupiła działkę od PKP, trzy lata trwały prace nad opracowaniem właściwego projektu. W końcu ruszyła budowa. Po latach zaniedbany teren w pobliżu Dworca Centralnego z dnia na dzień zyskiwał nowe oblicze.

Właśnie dobiegła końca budowa kompleksu trzech budynków pod nazwą Varso Pleace. Najwyższy, Varso Tower, ma wysokość 310 m wraz z 80-metrową iglicą. Wieżowiec ma 53 piętra i jest wyższy od Pałacu Kultury i Nauki. Obok wybudowane zostały już 2 niższe obiekty – 81-metrowy (Varso1) i 90-metrowy (Varso2).

    Varso Tower oddany do użytku. Najwyższy budynek w Polsce ma 310 m wysokości
    Autor: HB Reavis Varso Tower oddany do użytku

    Varso Tower oddany do użytku

    Pod koniec lutego 2021 roku zakończyły się prace związane z montażem iglicy, dzięki czemu Varso Tower osiągnął architektoniczną wysokość 310 metrów. Teraz wieżowiec został oddany do użytku. Pierwsi najemcy właśnie aranżują swoje biura. Docelowo swoje siedziby w najwyższym budynku w Polsce otworzą m.in. dostawca usług informatycznych Box, międzynarodowe kancelarie prawne CMS oraz Greenberg Traurig.

    Jak zapowiada inwestor, najwyższy budynek w Polsce mimo swojej skali będzie też jednym z najbardziej zielonych obiektów w Polsce. Dzięki rozwiązaniom sprzyjającym oszczędzaniu energii i wody, a także promocji zrównoważonego transportu, Varso Tower może pochwalić się certyfikatem proekologicznym BREEAM z najwyższą możliwą oceną „Outstanding”, jak również pierwszym w Europie precertyfikatem WELL Core & Shell oceniającym jego wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi.

    W lobby wieżowca posadzone są drzewa, które przyjechały ze szkółki z Holandii. To drzewa gatunku Bucida buceras, zwane czarną oliwką, wysokości 12 m. W sumie jest 12 drzew. Posadzone są w holu między najwyższym Varso Tower a kolejnymi budynkami kompleksu. Przestrzeń w tym miejscu będzie niczym miejski plac pod szklanym dachem.

    drzewa w Varso Tower
    Autor: HB Reavis Lobby Varso Tower zazielenia się. Sadzone są drzwa wysokie na 12 m
    drzewa w lobby Varso Tower
    Autor: HB Reavis Drzewa w holu Varso Tower sadzone są w żelbetowych kubikach głębokości 1,5 m. Będą dawać wrażenie jaby wyrastały z posadzki

    Tak zmieni się otoczenie ulicy Chmielnej w okolicy Dworca Centralnego

    Jak dojechać do Varso Place?

    Chmielna Business Center
    Autor: Marzena Sarniewicz Kompleks biurowy którego inwestorem jest HB Reavis powstanie u zbiegu ulic Chmielnej i Jana Pawła II w Warszawie
    • Nazwa inwestycji: Varso Tower
    • Lokalizacja: Warszawa, zbieg ulic Chmielnej i Jana Pawła II
    • Funkcja: biurowa
    • Generalny wykonawca: HB Reavis
    • Projektant: Foster and Partners – Norman Foster, Hermanowicz Rewski Architekci
    • Całkowita powierzchnia: ponad 139 tys m²
    • Wysokość Varso Tower (do ostatniej kondygnacji): 230 m
    • Całkowita wysokość Varso Tower: 310 m
    • Wysokość dwóch pozostałych budynków: 90 i 81 m
    • Rozpoczęcie budowy: listopad/grudzień 2016
    • Zakończenie budowy: 2019 (I etap), 2022 (cały kompleks)
    • Koszt inwestycji: 0,5 mld euro
    • Projekt architektoniczny: Foster + Partners
    • Projekt wykonawczy: Epstein
    • Konstrukcja, instalacje sanitarne i elektryczne: BuroHappold
    • Certyfikacja ekologiczna: Sweco Consulting
    • Windy: VDA / Schindler
    • Fasada: Emmer Pfenninger / Scheldebouw
    • Architektura krajobrazu: RS Architektura

    Quiz. Czy rozpoznasz te warszawskie wieżowce?

    Warszawskie wieżowce należą do najwyższych w Polsce. W pierwszej 10 najwyższych budynków, aż 8 powstało w stolicy. Czy rozpoznasz je po fragmencie elewacji? Zadanie nie jest łatwe!

    Warszawskie wieżowce

    Pytanie 1 z 12
    Jak się nazywa ten warszawski wieżowiec?
    Zdjęcie
    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Nasi Partnerzy polecają
    Czytaj więcej