VIBE Warszawa. Ghelamco odsłania elewację nowego biurowca na Woli. Obok powstanie publiczny skwer
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Biurowiec VIBE na Woli w Warszawie z odsłoniętą elewacją
Coraz bliżej do ukończenia biurowca VIBE w Warszawie. Ghelamco realizuje ciekawy 45-metrowy budynek w samym sercu biurowego zagłębia na Woli. Odsłonięto już elewację, a roboty budowlane przeniosły się do wnętrza obiektu. Zobacz, jak będzie wyglądać VIBE przy ul. Kolejowej.
Spis treści
- VIBE Warszawa. Ghelamco odsłania elewację biurowca przy ul. Towarowej
- Biurowiec VIBE Warszawa. Własna muzyka, ekologia i publiczny skwer
VIBE Warszawa. Ghelamco odsłania elewację biurowca przy ul. Towarowej
45-metrowy biurowiec VIBE firma Ghelamco buduje na Woli, pod adresem Towarowa 7 w Warszawie (róg Towarowej i Kolejowej). Ta część stolicy, dawniej przemysłowa, dziś coraz silniej kojarzy się z biurowcami, które nie tylko wyrastają coraz gęściej przy pobliskim rondzie Daszyńskiego (m.in. powstający The Bridge), ale także bliżej placu Zawiszy (m.in. planowany biurowiec przy Chmielnej 75) oraz przy ul. Towarowej (budowany kompleks Towarowa 22). Okolica jest znakomicie skomunikowana dzięki bliskości metra, tramwaju, kolei oraz autobusów.
- Przeczytaj też: Motylki, bunkry, tuby... Na 2 linie metra Warszawa ma aż kilkanaście typów wejść. Dlaczego tak jest?
Powstający od października 2022 r. biurowiec VIBE, zaprojektowany przez pracownię PIG Architekci, zaoferuje najemcom 15 tys. m² powierzchni biurowej. Pierwszy etap inwestycji ma się zakończyć na przełomie I i II kwartału 2024 r. i wszystko wskazuje na to, że terminu uda się dotrzymać. Budowa jest już w zaawansowanej fazie – w grudniu 2023 r. rozpoczęło się odsłanianie elewacji.
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Biurowiec VIBE na Woli w Warszawie z odsłoniętą elewacją
– Nazwa projektu – VIBE – to odwołanie do energicznego i wielkomiejskiego klimatu, który panować będzie w najnowszej inwestycji Ghelamco. Po raz pierwszy w Polsce, budynek otrzyma własną, specjalnie dla niego skomponowaną audiosferę, która nada mu niepowtarzalny i osobliwy charakter i w czasie rzeczywistym dostrajać się będzie do tempa i rytmu życia wewnątrz budynku – wyjaśnia firma Ghelamco.
Biurowiec VIBE Warszawa. Własna muzyka, ekologia i publiczny skwer
Opisywana przez Ghelamco audiosfera będzie swego rodzaju ścieżką dźwiękową budynku, skomponowaną przez polskiego kompozytora, sound designera i producenta Wojciecha Urbańskiego. Na dźwiękach się jednak nie skończy, gdyż muzyce towarzyszyć będzie cały zestaw doświadczeń akustyczno-wizualnych.
Ekologia także ma być ważnym elementem budynku VIBE. Biurowiec docelowo zasilany będzie w 100% zieloną, czystą energią. W parkingu podziemnym dostępne będą ładowarki do samochodów elektrycznych oraz jednośladów. Powstanie też rozbudowana infrastruktura dla rowerzystów (stojaki, szafki, prysznice itd.). Nad zużyciem energii elektrycznej czuwać ma system BEMS, czyli Building Energy Management System. Z kolei w zarządzaniu budynkiem będzie pomagać autorski system Signal OS. Budynek uzyskał liczne certyfikaty potwierdzające jego zrównoważony charakter.
Jako że zagłębia biurowe w znacznej mierze pustoszeją po godzinie 17, gdy pracownicy biur wracają do domów, ważne jest, by w okolicy powstawały także ogólnodostępne przestrzenie dla wszystkich mieszkańców. Ulice, przy których powstaje nowy biurowiec Ghelamco – Kolejowa i Towarowa – dziś nie oferują pod tym względem zbyt wiele, ale po otwarciu VIBE sytuacja się zmieni. Obok biurowca powstanie bowiem ogólnodostępny skwer. Stanie się to jednak dopiero w kolejnym etapie inwestycji (IV kwartał 2025 r.).
- Dowiedz się także: Warsaw One zastąpi Ilmet. Nowy wieżowiec powstanie przy rondzie ONZ w Warszawie. Może mieć nawet 200 m
– VIBE jest projektem miastotwórczym. Ważną częścią drugiego etapu będzie ogólnodostępny skwer miejski z pasażem i wolnostojącym pawilonem gastronomiczno-kulturalnym – tłumaczy deweloper.