W Stoczni Cesarskiej w Gdańsku powstaną mieszkania. Będą też lofty w dawnej Formierni

2025-01-02 14:00

Teren Stoczni Cesarskiej w Gdańsku od kilku lat przechodzi przemianę. Po remoncie dawnych budynków Dyrekcji oraz Remizy przyszła pora na kolejne inwestycje. W planach jest przywrócenie blasku dawnej Formierni, a także budowa nowych budynków mieszkalnych. Spółka Stocznia Cesarska Development chce niebawem rozpocząć sprzedaż lokali.

Most kratownicowy we Włocławku

Spis treści

  1. Stocznia Cesarska w Gdańsku – co dalej z tą inwestycją?
  2. Właściciel Stoczni Cesarskiej w Gdańsku walczy z wandalizmem

Stocznia Cesarska w Gdańsku – co dalej z tą inwestycją?

Historyczna Stocznia Cesarska w Gdańsku, pamiętająca m.in. słynny strajk stoczniowców, od kilku lat znajduje się w rękach spółki Stocznia Cesarska Development, która chce dać temu miejscu nowe życie. Od 2018 r. działa tu (stworzona we współpracy z Morską Fundacją Historyczną) ścieżka edukacyjna z tablicami przybliżającymi gościom przeszłość tego miejsca. W latach 2019–2020 oddano do użytku wyremontowany budynek Dyrekcji, w którym powstały przestrzenie biurowe na wynajem. Z kolei pod koniec 2021 r. zakończył się remont budynku Remizy, w którym obecnie działają sklep z winami, wine bar oraz restauracja.

Po tym imponującym początku przyszedł impas. W 2022 r. informowano, że na zaproponowane przez dewelopera nowe budynki mieszkalne nie zgadza się konserwator zabytków. W końcu jednak udało się dojść do porozumienia i w listopadzie 2024 r. zaprezentowano nowe informacje. Inwestor uzyskał pozwolenie na budowę 5 nowych budynków mieszkalnych z usługami w parterach oraz gruntowny remont dawnej Formierni. Łącznie ma powstać 388 mieszkań i 34 lokale usługowe. W zabytkowej Formierni zaplanowano luksusowe lofty, z czego połowa będzie dwupoziomowa.

– W Europie jest szereg rewitalizacji na terenach postindustrialnych, w takich miastach jak Hamburg czy Oslo. Teren, o którym mówimy, jest unikatowy. To miejsce ważne dla Gdańska. Chcielibyśmy, żeby architektura, która tutaj powstanie, była związana z tym terenem, żeby stała się ikoną dla miasta. Żeby na końcu można było stwierdzić: to nie jest jakieś miejsce, to jest Gdańsk – powiedziała Jadwiga Kosińska, dyrektor projektu.

Sprzedaż mieszkań ma się rozpocząć w połowie 2025 r., zaś inwestycja zakończy się już w III kwartale 2025 r. Przy niskich budynkach (od 4 do 6 kondygnacji) zaplanowano 412 miejsc postojowych w garażu podziemnym. Co ciekawe, wśród budowanych mieszkań znajdzie się 19 związanych z usługami noclegowymi.

Właściciel Stoczni Cesarskiej w Gdańsku walczy z wandalizmem

W ciągu kilku ostatnich lat, kiedy to inwestycja na terenie Stoczni Gdańskiej czekała na rozpoczęcie kolejnego etapu, zabytkowym obiektom zagrażał głównie upływ czasu. W 2024 r. właściciel terenu informował o podjętych działaniach zabezpieczających, takich jak naprawa pokryć dachowych, dzięki którym historyczne obiekty stoczni zostały ochronione przed dalszą dewastacją. Obecnie największym zagrożeniem dla zachowanych budowli i maszyn są wandale, którzy rozkradają mienie (m.in. suwnice) i wykonują graffiti na murach. W ostatnim półroczu spółce udało się doprowadzić do skazania wandali na kary grzywny i bezwarunkowego pozbawienia wolności na okres 1 roku. Sprawcom sąd nakazał także naprawienie wyrządzonych szkód.

– Zdajemy sobie sprawę, że nałożone na wandali kary finansowe pokrywają jedynie w części wyrządzone szkody i odzyskanie pieniędzy za wyrządzone szkody jest niemalże niemożliwe, ale mamy nadzieję, że wyroki, które zapadły zadziałają prewencyjnie i zwiększą społeczną świadomość wobec szkód, jakie w rzeczywistości wyrządzają zabytkowej tkance stoczni – podkreśla Rozkwitalska.

Spółka zapewnia, że podejmuje dalsze działania służące ochronie historycznych obiektów. W obliczu powtarzających się aktów wandalizmu inwestor apeluje jednak o rozwagę i nieuszkadzanie zachowanych budynków oraz wyposażenia Stoczni.

Murowane starcie
Ogrzewanie – podłogowe czy grzejniki? MUROWANE STARCIE
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej