"White Gardens" w Moskwie - kolejny kompleks biurowy klasy A projektu "APA Wojciechowski"
Dwa niezależne budynki biurowe wysokości 16 i 12 pięter o łącznej pow. 65 000 m2 są jak wielopoziomowa kaskada składająca się z 18 tarasowych ogrodów, które mogą być urządzone według indywidualnych upodobań najemców. Biurowce osadzono na pięciu kondygnacjach podziemnego parkingu o 960 miejscach postojowych i połączono zadaszonym pasażem handlowym. Kompleks biurowy wyróżnia się atrakcyjną architekturą, oryginalnie zaprojektowanymi elewacjami, które zdobią unikatowe elementy kamieniarskie i szklane podświetlane gzymsy.
"White Gardens" (Białe ogrody) to kolejny po "White Square" (Biały Plac) projekt pracowani architektonicznej "APA Wojciechowski Architekci" realizowany w Moskwie. Zespół biurowy White Gardens wraz ze swoim siostrzanym projektem White Square, usytuowanym tuż obok stacji metra Beloruskaya, tworzą atrakcyjny plan urbanistyczny zespołu biurowców i towarzyszących im powierzchni komercyjnych. Kompleks biurowców oferuje całościową koncepcję zorientowaną na identyfikację najemcy i atrakcyjnie zaprojektowane otoczenie budynków. W poziomie parteru oferuje usługi i handel, nie tylko najemcom powierzchni biurowych, ale i dla gości. Lokalizacja, tuż obok stacji metra, dobrze skomunikowana również z moskiewskim portem lotniczym, umożliwia wygodny dostęp do obu zespołów budynków biurowych - White i Square Gardens, zarówno mieszkańcom Moskwy, jak i przybyszom z moskiewskich lotnisk.
Autor: APA - Wojciechowski
"White Gardens" w Moskwie, kompleks biurowy klasy A projektu "APA Wojciechowski"
– Inwestorem "White Gardens" jest konsorcjum amerykańskie AIG Lincoln i rosyjskie Coalca, które w 2009 roku zrealizowało "White Square Office Center", uznane za najlepszy budynek biurowy klasy A w 2009 roku. Projektantem wiodącym jest nasza firma "APA Wojciechowski Architekci" – mówi Szymon Wojciechowski – Główni projektanci z ramienia "APA Wojciechowski" to Witold Dudek i Michael Gifford, którzy co dwa tygodnie lub częściej podróżują do Moskwy na koordynacje oraz Oleg Gruzdev, który cały czas jest na miejscu.
Budynki biurowe - opis projektu
Zespół biurowy "White Gardens" (Białe Ogrody) jest kompleksem biurowym klasy A składającym się z dwóch niezależnych biurowców: Budynku A o wysokości 16 pięter oraz Budynku B – 12 pięter. Towarzyszy im pięciokondygnacyjny podziemny parking zawierający 960 miejsc postojowych. Biura o łącznej powierzchni 65 000 m2 zostały ukształtowane w formie wielopoziomowej kaskady składającej się z 18 tarasowych ogrodów, które mogą być zaprojektowane osobno według indywidualnych upodobań i życzeń najemców.
Kaskadowa forma budynku została wymuszona sąsiedztwem szkoły, która znajduje się tuż obok. Pomieszczeniom szkolnym należało zapewnić odpowiedni dostęp światła naturalnego. Tarasowe ukształtowanie nowych biurowców umożliwia właściwe nasłonecznienie pomieszczeniom szkoły. Tworzy także niecodzienne, atrakcyjne w Moskwie powierzchnie biurowe z własnymi ogrodami, a także... niepowtarzalny wizerunek kompleksu, łącznie z jego nazwą "Białe Ogrody".
– Budynek ma złożoną geometrię: konieczność prawidłowego doświetlenia sąsiedniej szkoły wymusiło tarasowy układ poszczególnych pięter. Dzięki temu powstały liczne, w dużym stopniu zazielenione tarasy, dostępne z przestrzeni biurowej – mówi arch. Szymon Wojciechowski i dodaje – W parterze budynków znajdują się hole wejściowe oraz sklepy restauracje, o łącznej powierzchni ponad 3500 m2, które będą stanowić naturalne przedłużenie usług znajdujących się w parterach sąsiadującego zespołu "White Square". Między budynkami zlokalizowano przeszkloną, wysoką na 3 kondygnacje galerię z ogródkami kawiarnianymi i restauracjami.
Jest to zadaszony pasaż handlowy z dodatkową powierzchnią handlową i usługową, który z pewnością będzie atrakcyjny nie tylko dla najemców powierzchni biurowych, ale i Moskwian.
Zespół biurowy "White Gardens" - fakty i liczby
Właścicielem nieruchomości jest AIG/Lincoln/Coalco, profesjonalnym zarządem nieruchomością zajmuje się AIG/Lincoln. Kompleks White Gardens zapewnia:
- komfortową powierzchnię biurową klasy A - 38 700 m2 w Budynku A i 25 300 m2 w Budynku B,
- 3500 m2 usług i przestrzeni pomocniczych, w tym: restauracje, bary, kawiarnie, banki, usługi/powierzchnie pomocnicze oraz zadaszony pasaż handlowy z restauracjami umieszczonymi na tarasach - wszystko dostępne przez cały rok,
- 960 miejsc parkingowych, przy czym współczynnik miejsc parkingowych wynosi 1:65,
- pomieszczenia o wysokości w świetle (podłoga-sufit) minimum 2,80 m,
- wydajny i elastyczny rzut planu kondygnacji z minimalną liczbą wewnętrznych słupów konstrukcyjnych,
- obfitość światła dziennego uzyskaną przez zastosowanie przeszklenia elewacji typu "podłoga-sufit",
- podniesione podłogi i podwieszane sufity,
- szybkie windy z minimalnym czasem oczekiwania,
- podwójne źródło zasilania mocy oraz przestrzeń przeznaczoną na zapasowe generatory,
- monitoring, skomputeryzowany system kontroli budynku,
- kompleksowy system tryskaczowy,
- wydajne, komfortowe, przyjazne naturze środowisko pracy potwierdzone certyfikatem BREEAM.
Oryginalne elewacje budynków biurowych
Kompleks biurowy "White Gardens" wyróżnia się niezwykle interesującymi elewacjami. Zdobią je oryginalne podświetlane gzymsy ze szkła ze specjalnym nadrukiem oraz pasy ozdobnej kamieniarki wykonane z granitu. Tafle szklane wykonano przy użyciu maszyny drukującej na szkle techniką Eco Matic Glas (Automatic Silk Screen Printing Machine for Glass) i zamocowano na elewacji przy użyciu kostrukcji wsporczej.
Autor: APA - Wojciechowski
Kompleks biurowy "White Gardens", widok od strony tarasów
Ozobne fryzy kamienne wycięto z granitu, a następnie naklejono na gładkie płyty z kamienia tego samego rodzaju. Każdy element kamieniarki składa się z dwóch warstw. Pierwsza warstwa została wycięta strumieniowo (wyrzynarką Water Jet) i przyklejona do pełnej płyty z tego samego kamienia. Powstałe w ten sposób elementy - fragmenty dekoracji roślinnej w formie wici stylizowanej na secesyjną, mocowane są na fasadzie. Łącznie tworzą wyrafinowany w formie, rzeźbiarski fryz kamienny. Zdobione nim elewacje podkreślają ekskluzywny, zupełnie wyjątkowy charakter zepołu "White gardens".
Inne dekoracyjne elementy elewacji wykonano znacznie prostszą techniką z włókno-cementu. Fragmenty drugiego fryzu to odlewy z elastycznej formy. Warstwa zewnętrzna grubości 0,5 cm to sam cement, by na zewnątrz nie było widać włókien wzmacniających. Poszczególne elementy z włókno-cementu wykonano w Polsce, w Łodzi i drogą morską oraz lądową przetransportowano na plac budowy w Moskwie.
Autor: APA - Wojciechowski
Detal kamieniarki. Każda płyta składa się z dwóch warstw, z których pierwszą wycięto strumieniowo i naklejono na pełną płytę z tego samego kamienia.
– Budynki "White Gardens" nawiązują do już zrealizowanych budynków "White Square", na elewacji zastosowano jednak brazylijskie granity w ciepłych odcieniach oraz szkło o neutralnej barwie. Taka kolorystyka ma stanowić kontrapunkt dla zimnej architektury Moskwy, gdzie dominują bure i zimne granity skandynawskie – mówi arch. Szymon Wojciechowski – Rysunek fasady jest odmienny niż budynki sąsiadujące: od strony ulicy Lesnoj dominują pionowe podziały elewacji nawiązujące do chicagowskiej szkoły budynków wysokich. Część cokołowa jest wzbogacona i zmiękczona detalem – granitowymi ornamentami wycinanymi wodą o olbrzymim ciśnieniu oraz wyrafinowaną, dającą głęboki światłocień geometrią obudowy słupów i okien.
Nazwa | White Gardens |
Lokalizacja | Moskwa, ul. Lesnaya 27; stacja metra Belorusskaya |
Developer | AIG/Lincoln Russia i Coalco Development |
Zarządca nieruchomości | AIG/Lincoln Russia |
Autorzy | APA Wojciechowski - architekci: Szymon Wojciechowski, Oleg Gruzdev, Witold Dodek, Michael Gifford, Stefan Lennon, Katarzyna Kozioł, Joanna Nowowsadzka, Katarzyna Sokołowska, Katarzyna Jabłońska-Bida, Piotr Cieślukowski, Aneta Decyk, Michał Grabski, Zofia Kwapulińska, Paweł Majewski, Marek Mieszkowski, Anna Jagiełło-Hinde |
Powierzchnia biurowa do wynajęcia | 65 000 m2 w tym: Budynek A - 38 700 m2 i Budynek B - 26 300 m2 |
Liczba kondygnacji | 18 |
Przewidywana data oddania do użytku | 2013 |