Widzewska Manufaktura, czyli spektakularna rewitalizacja w Łodzi. Co słychać na budowie?
Widzewska Manufaktura przy ul. Piłsudskiego to jeden z ciekawszych kompleksów pofabrycznych w Łodzi. Dawna przędzalnia przeobraża się w biura, mieszkania i usługi. Inwestorem jest Cavatina Holding. Koszt projektu szacowany jest na ok. 400 mln zł. Dowiedz się jaki jest postęp prac na budowie Widzewskiej Manufaktury w styczniu 2022 i kiedy inwestycja będzie gotowa?
Spis treści
- Widzewska Manufaktura - o inwestycji
- Postęp prac na terenie Widzewskiej Manufaktury
- Widzewska Manufaktura w liczbach
- Widzewska Manufaktura w ramach specustawy mieszkaniowej
- Kiedy Widzewska Manufaktura będzie gotowa?
- Gdzie powstaje Widzewska Manufaktura?
Widzewska Manufaktura - o inwestycji
Kompleks dawnej Widzewskiej Manufaktury w Łodzi wzniesiony został w XIX w. W czasach świetności słynął jako największa na terenach polskich przędzalnia bawełny.
Obecnie na terenie pofabrycznego kompleksu Widzewskiej Manufaktury znajdują się cztery obiekty, wszystkie wpisane do ewidencji zabytków jako zespół urbanistyczny pofabrycznej Łodzi. Kompleks zajmuje prawie 4 ha terenu. Aktualnie Widzewska Manufaktura przeobraża się w wielofunkcyjny kompleks w którym mają powstać biura, mieszkania, lokale handlowo-usługowe oraz otwarte przestrzenie do odpoczynku i rekreacji, w tym strefa gastronomiczna i kulturalna.
W czterech etapach inwestycji deweloper chce oddać około 55 tys. m² powierzchni użytkowej, na której powstanie m.in. 414 mieszkań na wynajem. Będzie też 1171 miejsc parkingowych. Prace budowlane i rewitalizacyjne prowadzone są równolegle we wszystkich budynkach. Sercem inwestycji będzie budynek A.
W ramach inwestycji zostanie zrewitalizowany również 100-letni park z fontanną, o powierzchni ok. 9 tys. m².
Inwestycja może stać się jednym z najciekawszych przykładów rewitalizacji w Polsce, a nawet w Europie - takie ambicje ma inwestor Cavatina Holding.
Postęp prac na terenie Widzewskiej Manufaktury
Aktualnie trwają prace remontowe w 140-letnich budynkach z czasów zakładów bawełnianych Kunitzera i Heinzla. Prace przebiegają zgodnie z warunkami określonymi przez Konserwatora Zabytków. Wykonawca zakończył już rozbiórki budynków, które nie miały wartości historycznej.
Remont dotyczy czterech historycznych budynków - przędzalni, skręcalni, przewijalni oraz kantoru, które wpisane są do ewidencji zabytków jako postindustrialny zespół urbanistyczny.
W budynku A, czyli dawnej przędzalni prowadzone są prace związane z podbijaniem istniejących fundamentów w technologii jet-grouting.
W budynku B, w którym mają powstać mieszkania ma wynajem, zakończono właśnie prace związane z zabezpieczeniem historycznych ścian zewnętrznych. W budynku C, czyli dawnej przewijalni sunięto odpady porozbiórkowe oraz przygotowano front robót do wykonania prac ziemnych. Wkrótce ruszą tutaj prace pod roboty żelbetowe.
W budynku D, w którym mają powstać przestrzenie coworkingowe, zakończono remont dachu. Aktualnie trwają prace związane z renowacją elewacji ceglanej. Trwa też wymiana stolarki okiennej, która będzie stylizowana na oryginalną.
Widzewska Manufaktura w liczbach
Dane techniczne inwestycji:
- wysokość architektoniczna: 23 m
- kondygnacje nadziemne: 7
- kondygnacje podziemne: 2
- powierzchnia biurowa: 31500 m²
- powierzchnia handlowo-usługowa: 5000 m²
- powierzchnia mieszkalna: 15840 m²
- lokale mieszkalne: 414
Widzewska Manufaktura w ramach specustawy mieszkaniowej
Rewitalizacja Widzewskiej Manufaktury jest realizowana w ramach specustawy mieszkaniowej. Aby mogła być na tym terenie zrealizowana funkcja mieszkaniowa, zgodę na wniosek inwestora musieli wyrazić miejscowi radni. Obowiązujący dla tego terenu miejscowy plan zagospodarowania nie przewidywał bowiem takiej funkcji.
Kiedy Widzewska Manufaktura będzie gotowa?
Inwestor i deweloper Cavatina Holding zapowiada rozpoczął roboty budowlane we wrześniu 2020. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2022 roku.