Wilczy Szaniec. Kwatera głowna Adolfa Hitlera zostanie zrekonstruowana
Wilczy Szaniec to historyczne miejsce w lesie gierłoskim, położone na wschód od wsi Gierłoż, w pobliżu Kętrzyna. W latach 1941–1944 była to kwatera główna Adolfa Hitlera, gdzie odbył się słynny zamach na jego życie. Aktualnie Wilczy Szaniec to zaledwie pozostałości po dawnej siedzibie III Rzeszy, które z roku na rok niszczeje. Z ostatnich doniesień wynika, że to się zmieni. Nowy właściciel zamierza zadbać o histroryczną wartość zabytkowego terenu. Zobaczcie jakie ma plany.
Wilczy Szaniec dziś
Z budynku kwatery głównej Adolfa Hitlera, w którym wybuchła bomba zamachowców, pozostały tylko fundamenty, podobnie zresztą jak z innych obiektów Wilczego Szańca. W 1945 roku zostały one wysadzone przez Niemców, w obawie przed zajęciem kwatery głównej Hitlera przez Armię Czerwoną. Dziś Wilczy Szaniec to zaniedbane, porosłe trawą ruiny. Brak tu jakichkolwiek informacji historycznych. Mimo to rocznie miejsce odwiedza około 300 tys. turystów, zarówno z Polski, jak i zagranicy.
Polecany artykuł:
Rekonstrukcja kwatery głównej Hitlera w Wilczym Szańcu
Do niedawna Wilczy Szaniec był własnością Skarbu Państwa i zarządzały nim Lasy Państwowe. W roku 2017 to wyjątkowe historycznie miejsce znalazło nowego właściciela. Dzięki niemu legendarna kwatera Adolfa Hitlera ma stać się atrakcją turystyczną z prawdziwego zdarzenia.
W 2019 roku mija 75. rocznica zamachu. Zdaniem nowego właściciela muzeum, to dobry moment, aby zrekonstruować barak z salą narad sytuacyjnych. Zgodnie z założeniem barak ma być odbudowany, a we wnętrzach zostanie odwzorowany dawny wystroj i sytuacja przed wybuchem bomby. Wokół stołu z mapami pojwaią się naturalnej wielkości manekiny przedstawiające wszystkich uczestników narady tuż przed zamachem. Pomysł jest taki, aby zwiedzający mieli poczucie, że są naocznymi świadkami ówczesnych wydarzeń.
Inwestycja w Wilczy Szaniec szansą rozwoju Gierłoży
Nowy właściciel Wilczego Szańca swoją inwestycją może przyczynić się do polepszenia infrastruktury Gierłoży. We wsi ma powstać nowy parking, hotel, obiekty gastronomiczne, dzięki czemu może wzrosnąć zainteresowanie turystów tym miejscem. Dzisiaj rocznie odwiedza je około 200 tys. osób.
Wilczy Szaniec - krótka historia zamachu na Adolfa Hitlera
Przypomnijmy, że do nieudanego zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu doszło 20 lipca 1944 roku. Zamachowcem, który wniósł bombę do sali narad na terenie kwatery głównej wniósł pułkownik Claus Schenk hrabia von Stauffenberg. Czterech uczestników narady zginęło, a Adolf Hitler nieoczekiwanie ocalał. Wybuch bomby złagodził duży, masywny stół o grubym, dębowym blacie, na którym ułożono mapy obrazujące ówczesną sytuację na froncie.